راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین :بچه ها به دلایل مختلفی خبرچینی می کنند. درمان خبرچینی کودکان چیست ؟ چطور با بچه خبرچین رفتار کنیم؟ کودک خبرچین گرفتار این نظریه میشوند که دنیا را از اشتباهات اخلاقی و فیزیکی حفظ کنند. برخی متوجه شده اند که تنبیه پدر یا مادر، روش موثری برای برخورد با یک متخلف میباشد و برخی امیدوارند که هنگامی دیگران بد به پیشنهاد می آیند،

خودشان مفتخر به گرفتن عنوان کودکِ پسندیده شوند. بهتر میباشد چند لحظه در مورد انگیزهٔ خبرچینِ کوچکتان فکرکنید.همه ما روزی کودک بودیم و همیشه تلاش می کردیم که کنجکاو باشیم. کنجکاوی یکی از ویژگی فرزند سالم و باهوش میباشد. در صورتی که کمی کودک را آزاد تر بگذاریم این کنجکاوی بیش میشود و امکان دارد به خبرچینی و فضولی تبدیل شود.

اگر فضولی در کودکان مورد توجه و رسیدگی قرار نگیرد، با بزرگ‌تر شدن کودک، این عادت در او شکل گرفته، ریشه می‌دواند و منشا رفتار‌های ناپسندی شود.

علت فضولی در کودکان

بچه ها به دلایل مختلفی خبرچینی می کنند. اکثر آنان نمیدانند این کار اشتباه میباشد و نبایستی تکرار کنند و معمولا انگیزه های متفاوت بچگانه دارند مثلا برخی از انگیزه های کودکان برای خبرچینی کردند عبارتند از : غمگین و عصبی شدن از کسی مثل خواهر، برادر، مادر ، پدر و … یا حس حسادت به برادر یا خواهر یا یکی از دوستان خود ، که والدین میبایست با توجه به هر انگیزه کودک رفتار متناسب از خود نشان دهد.

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

رفتار با بچه خبرچین

خبرچینی کودک ،بهتر از زدن میباشد. اگر بچه خبرچین ، غمگین یا خشمگین میباشد و با یاری خواستن از شما در واقع خویشتن داری نشان میدهد، اشکالی ندارد که وارد ماجرا بشوید. به جای این که به 1 شخص برچسب برنده و به دیگری برچسب بازنده بزنید، تلاش نمایید در احساتتان بی طرف باشید. با آرامش پایان قوانین را یادآوری نمایید و بخواهید که از آنان پیروی کنند.
اگر مشکل مربوط به بحثی میان بچه هاست، با شرح خلاصه ای از موقعیت، ارائه پیشنهادی ظریف و تشویق آنان به عمل به آن، خود را خارج از ماجرا نگهدارید: می بینم که شما 2 شخص در مورد استفادهٔ مشترک از مداد رنگی ها مشکل دارید. از آن جا که ۶ مداد رنگی برای نقاشی وجود دارد و شما 2 شخص هستید، می دانم که میتوانید این مسئله را حل نمایید.
برای درمان خبرچینی کودکان بچه خبرچین را با جمله ای کوتاه تصدیق کنید: “خوشحالم که تو قانون را میدانی” اینکار نیاز فرزندتان به توجه و تأیید را ارضا میکند ؛ بدون این که به خبرچینی او امتیازی داده باشید. بعدا از او دور بشوید. اگر موقعیت به صورتی میباشد که میبایست برخورد شود، بصورت اتفاقی وارد اتاقی بشوید که تخلف در آن گونه میگیرد و طوری با موقعیت برخورد نمایید که گویا خودتان متوجه موضوع شده اید.

رعایت اصول تربیتی در تنبیه کودک خبرچین

اگر تصمیم دارید کودکی را که مرتکب خطا شده میباشد ادب نمایید، مراقب باشید که کودک فضول ، شاهد کار شما نباشد. اگر بگذارید او این مورد را ببیند، او را تشویق کرده اید که به خبرچینی ادامه دهد.در مورد خبرچینی با بچه خبرچین صحبت نمایید و به او بیاموزید از روشهای دیگر برای جلب توجه و زیاد شدن محبوبیت خود نزد دیگران استفاده بکند.

در مورد خبرچینی، پیرامون این که در چه مواردی می‌توان با دیگران صحبت نمود و در چه مواردی نمی‌توان، با کودک خبرچین گفتگو نمایید. نقش بازی نمایید، تا کودک از جایگاه خود درک بکند که از پخش چه خبر‌هایی شاد می‌شود و پخش چه خبر‌هایی را یار ندارد.یکی از موثرترین روشها برای آموزش چیزی به کودکان بازی با کودک میباشد.

در هر چیزی که فکر می نمایید کودک نیاز به آموزش دارد آن مسئله را از راه و روش خودش با کودکتان بازی نمایید . در زمینه ی راز نگه داری شما میتوانید با بازی نمودن یکسری اطلاعات به او دهید و رازی داری را به او بیاموزید به عنوان مثال : وسیله‌ای را در جایی پنهان نمایید و به کودک بگویید که این 1 راز میباشد و در مورد آن با کسی حرف نزند. اگر کودک توانست 1 روز به کسی چیزی نگویید او را تشویق نمایید.

حرف زدن با کودک درباره ی عواقب رفتارش

هنگامی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از پیشنهاد خودتان مطلع کنید؛ مثلا بگویید: «من خیلی غمگین می‌شوم هنگامی مسائل خصوصی زندگیمان جلوی بقیه مطرح می‌شود» یا در‌‌ همان موقع با 1 نگاه جدی (بدون هیچ صحبتی) برای چند ثانیه به او نگاه نمایید. به هیچ وجه از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و… به ویژه در حضور جمع استفاده نکنید.

درمان خبرچینی کودکان

گاهی اوقات امکان دارد کودکان فقط و فقط به این دلیل فضولی کنند که اعتماد به نفس کافی را ندارند و به همین دلیل برای این که توجه شما را به خودشان جلب کنند با فضولی و خبرچینی اینکار را انجام میدهند، در چنین شرایطی شما تنها کافی میباشد که تلاش در زیاد شدن اعتماد به نفس کودک فضول خود داشته باشید و مطمئن باشید که با انجام اینکار میتوانید کودک شما فضولی و خبرچینی را کنار بگذارد.

چرا که با زیاد شدن اعتماد به نفس کودک فضول کودک متوجه می‌شود که راههای دیگری برای جلب توجه شما وجود دارد.نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در بچه خبرچین را جدی بگیرید. اگر کودک عادت به خبرچینی دارد، توجه داشته باشید که هرگاه بدون خبرچینی مشکلی را حل نمود، او را زیاد تحسین نمایید. تحسین رفتار کودک در این موارد زیاد مهم میباشد.

این نوع برخورد نشان میدهد که فرزندتان بدون خبرچینی هم می تواند توجه خاصر شما را جلب بکند.برای بهبود وضعیت، شوخی نمایید. به کودکی که خبرچینی میکند با صدای اغراق آمیزی همچون شخصیت های کارتونی بگویید: اوه، 9 ! جدی میگویی ؟ او اینکار را کرد؟ وای! سرش را ببرید. این واکنش، خطا را کوچک نشان میدهد و بچه خبرچین از آمدن به نزد شما احساس حماقت میکند.

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

راهکارهایی برای برخورد با کودک خبرچین

 

تفاوت فضولی در کودکان و این که چیزی را به شما بگوید که واقعاً میبایست بدانید، به او بیاموزید. مثلا، اگر به شما بگوید برادرش روی تخت خواب می پرد، خبرچینی کرده میباشد، اما اگر بگوید برادرش روی تخت خوابش آتش روشن میکند، این چیزی میباشد که شما میبایست آن را بدانید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی