کودک مستقل

کودک مستقل

کودک مستقل : روزی را می‌بینید که پسر شما می‌تواند تعادل خود را روی دوچرخه حفظ بکند و دیگر ضروری نیست شما دوچرخه را از پشت بگیرید و کنترل نمایید. دخترتان هم بالاخره 1 روز به تنهایی با دوستش قرار می‌گذارد و برای گردشی دوستانه از خانه خارج می‌شود. راستش را بخواهید تا روزی که فرزند شما برای تحصیل به شهر یا کشوری دیگر برود، فاصله‌ای نمانده است. این‌ها الگوی تجربیات پایان والدین میباشد.

در این میان، والدینی که از همان اول، یعنی زمانیکه فرزندشان هنوز نوزاد بوده، دغدغه‌ی تربیت فرزند مستقل را داشته‌اند، راحت‌تر از دیگران با شرایط نو فرزندان خود کنار می‌آیند. زیرا آن‌ها به خوبی دریافته‌اند که: «دوست داشتن فرزندانمان، یعنی رها نمودن آن‌ها!» ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر لحظه امکان دارد هر اتفاقی بیفتد.

این غریزه‌ی انسانی میباشد که همیشه بخواهیم از فرزندانمان در برابر هر چیزی محافظت کنیم. ولی آیا اینکار صحیح است؟ ما در این مطلب به طور مفصل درمورد استقلال کودکان صحبت کرده‌ایم؛ پس اگر می‌خواهید کودک مستقل تربیت نمایید این مقاله را تا پایان بخوانید.

بی‌توجهی به استقلال در تربیت فرزند

راه‌های زیادی برای تربیت فرزند مستقل وجود دارد. طبق تحقیقات پژوهش‌گران، والدینی که فرزندان مستقلی تربیت می‌کنند، کمتر قبل می‌آید که برای ایمنی فرزند خود دچار استرس شوند. آن‌ها اغلب نوجوانانی با اعتماد به نفس را وارد جامعه می‌کنند. با این حالا بسیاری از والدین نمی‌دانند چطور فرزند خود را مستقل کنند.

در بیش مواقع، والدین از این‌که کودکشان کارهایی که به او محول می‌شود را بکند انجام می‌دهد به ستوه می‌آیند. کمبود وقت همیشه بهان‌ی خوبی میباشد برای این‌که لباس فرزندمان را خودمان عوض کنیم تا دیرمان نشود؛ یا این‌که سریع اسباب‌بازی‌هایش را جمع کنیم که خانه مرتب شود و … . در چنین شرایطی بیش والدین با تنگنای زمانی روبرو می‌شوند و فرصتی برای انجام کارهای شخصی خود پیدا نمی‌کنند.

آن‌ها بیش نگران کارهایی هستند که میبایست هم‌اکنون و در وقت حالا به سرعت انجام شود؛ بدون این‌که از تأثیرات طولانی مدت این روش مطلع باشند.

کودک مستقل

کودک مستقل

مزایای مهم مستقل شدن فرزندان

واقعیت این میباشد که شما به طور معمول، کارهایی را برای فرزندتان انجام می‌دهید که او خودش می‌تواند انجام دهد. اینکار پیامی ناخواسته از سمت شما به فرزندتان فرستادن می‌کند: «من به توانایی‌های تو اعتماد ندارم». نتیجه‌ی این رفتارها، کودکی میباشد که فاقد استقلال، اعتماد به نفس و مهارت حل مسئله است و نمی‌تواند وظایف متناسب سنش را انجام دهد.

تربیت فرزند مستقل باعث می‌شود تا در آینده جوانانی با اعتماد به نفس، توانا، مسئولیت‌پذیر، صبور و قوی را در کنار خود داشته باشیم. در ادامه با ده راه‌کار مهم برای تربیت کودک مستقل آشنا بشوید.

1- تغییر را شروع نمایید.

برای این‌که بتوانید شرایط را عوض نمایید، میبایست اول تغییر را در خود درست کردن نمایید. آیا تاکنون صبر نمی‌کردید که فرزندتان کارهایی را که خودش می‌تواند، انجام دهد؟ الان زمان آن رسیده میباشد که به او بگویید:

«متأسفم که هنگامی برای انجام کارهای بزرگ آماده می‌شوی با تو مثل 1 بچه‌ی کوچک رفتار می‌کنم». حواستان باشد، از روزی که این جمله را به فرزندتان می‌گویید، دیگر نبایستی از عباراتی مانند: «تو دیگر بچه نیستی، چرا این رفتار یا کار را می‌کنی» و امثال این سرزنش‌ها، استفاده نمایید.

2- فرصت‌ها را شناسایی نمایید.

از کارهایی که فرزندتان می‌تواند خودش به تنهایی انجام دهد 1 فهرست تهیه نمایید. برای مثال: مسواک زدن، بستن بند کفش، لباس پوشیدن، جوراب به پا نمودن، مرتب نمودن اسباب‌بازی‌ها و… . بعدا از او بپرسید: «فکر می‌کنی چه وظایفی را می‌توانی به تنهایی انجام دهی؟». اینکار یاری می‌کند تا او تمایل بیشتری به سعی نمودن از خود نشان دهد.

3- اولویت‌ها را هدف قرار بدهید.

اگر فهرستی که تهیه کرده‌اید گزینه‌های زیادی دارد، چند مورد که دارای اولویت بیشتری هستند را برگزینید. توجه داشته باشید که برای تربیت فرزند مستقل ضروری نیست او را در دنیایی از وظایف تازه غرق کنید؛ زیرا امکان دارد کودک‌تان خسته شود و دیگر نتوانید اوضاع را سر و سامان بدهید.

4- وقت بگذارید.

اگر قرار میباشد فرزندتان موهایش را خودش شانه بکند و اینکار را در 10 دقیقه انجام می‌دهد، شما صبح خود را ده دقیقه زودتر آغاز نمایید. با «زمان» مسابقه ندهید و آرامش خود را حفظ نمایید تا تأثیر بیشتری روی کودک بگذارید و به او فرصت بدهید تا به مرور وقت، سرعت بیشتری در کارهایش پیدا بکند.

5- کارها را تقسیم‌بندی نمایید.

در ابتدای کار، وظایفی که قرار میباشد به او محول نمایید را تقسیم‌بندی نمایید. برای مثال: هنگامی قرار میباشد لباس‌هایش را خودش بپوشد، پیراهنش را تنش نمایید و بگذارید شلوارش را خودش بپوشید. بعدا به او بگویید که شاخه‌های درخت او (بازوهایش) به برگ‌هایشان (پیراهنش) نیاز دارند و او می‌تواند اینکار بزرگ را خودش به تنهایی، عالی انجام دهد.

6- کمال‌گرایی را کنار بگذارید.

بپذیرید، کودک شما نمی‌تواند کاری را که بر عهده دارد به خوبی شما انجام دهد. اگر قرار میباشد در آشپزی به شما یاری بکند و ناگهان مقداری شیر را روی زمین ریخته، بدون این‌که از او انتقاد نمایید، یاری نمایید تا خودش زمین را تمیز بکند. به او اطمینان بدهید که این اتفاق امکان دارد برای هر کسی در هر سنی بیفتد.

7- او را تحسین نمایید.

اگر دیدید او کفش‌هایش را اشتباه پوشیده میباشد، هرگز به او تذکر ندهید و فقط پیش از این‌که کفش بپوشد به او بگویید: «تو می‌توانی کفش‌هایت را خودت به تنهایی بپوشی، آفرین». مطمئن باشید پاهای او پس از کمی راه رفتن، احساس ناراحتی کرده و او این را بیان می‌کند. در این هنگام میباشد که شما میبایست بگویید: «شرط می‌بندم که فردا آن‌ها را صحیح می‌پوشی».

8- شرایط را در پیشنهاد بگیرید.

اگر فرزندتان مریض، خسته و یا در شرایط استرس‌زایی است، بدون تردید نمی‌تواند خود را با تغییر وفق دهد. بهتر است برای سپردن مسئولیت‌های نو کمی صبر نمایید تا اوضاع او بهتر شود. هم چنین امکان دارد در این مواقع از انجام مسئولیت‌هایی که قبلاً بر عهده گرفته میباشد فرار بکند.

در این شرایط هم شما میبایست انعطاف‌پذیر باشید و در انجام کارها به او یاری نمایید. پذیرش موقتی وظایف او بوسیله شما در شرایطی که او اوضاع نابسامانی دارد، کار اشتباهی نیست.

9- او را همان‌گونه که هست، بپذیرید.

یکی از برترین کارهایی که میتوانیم برای تربیت فرزند مستقل انجام بدهیم این میباشد که او را با پایان نقاط قوت و ضعفش بپذیریم؛ بدون این‌که بر روی خصوصیاتش برچسب بگذاریم. اگر می‌خواهید فرزندتان به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشد و با خیالی راحت وظایفش را بر عهده گیرد، میبایست او را همان‌گونه که هست، بپذیرید.

کودک مستقل

کودک مستقل

10- مهارت حل مسئله را به او بیاموزید.

هنگامی مشکلات جزئی قبل می‌آیند، برای حل مشکل عجله نکنید. از کودک خود بپرسید که آیا می‌تواند راه حلی برای این مشکل پیدا کند؟ با این روش، مهارت حل مسئله را به او آموزش بدهید. اگر فرزندتان گیج شده میباشد، قبل از آن‌که خودتان ایده‌ای را مطرح نمایید به او وقت دهید تا فکر بکند. تلاش نمایید آهسته بمانید و مشکلات را در آرامش با همدیگر حل نمایید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

روشهای کاربردی برای کنترل خواب نوزادان

دیدترین نکات طلایی برای خرید سرویس خواب نوجوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی