کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم : فرزند شما به مدت‌زمان زیادی برای فکر نمودن در مورد اتفاقات و بازیابی انرژی درونی خود نیاز دارد. بعد از انتها 1 روز شلوغ یا 1 اتفاق احساسی، فرزند شما به‌جای نشستن یا صحبت نمودن درمورد آن، ترجیح می‌دهد تنها باشد. اینکار به او یاری می‌کند درمورد اتفاقات طول روز فکر بکند و مسائل را همان‌طور که هست به روش خودش تجزیه‌وتحلیل بکند. هرروز زمانی را فراهم نمایید که فرزندتان بتواند استراحت بکند و آرامش داشته باشد.

اینکار می‌تواند گذراندن زمانی در تخت خواب و کتاب خواندن باشد یا درهمان اتاقی که شما هستید به کارهای خودش مشغول شود. او را مجبور نکنید بیاید و با شما درباره‌ی مسائل صحبت بکند. کمی او را به حالا خود رها بگذارید.

اجازه بدهید ابتدا او ارتباط برقرار بکند

یکی از برترین روش‌ها برای این‌که یاد بگیرید چطور به 1 کودک درون گرا یاری نمایید درست کردن ارتباط موثر میباشد. زیاد حائز اهمیت میباشد کودک پیش از ارتباط با نفر موردنظر با او ارتباط عاطفی برقرار بکند. هنگامی فرزند شما فردی را ملاقات می‌کند، شاید نخواهد با حرف‌های بیهوده زمان خود را بگذراند بلکه درمورد موضوعات باارزش‌تری صحبت می‌کند. ین بدین معنا نیست که او بی ادب یا خجالتی میباشد، بلکه ابتدا می‌خواهد بداند که آیا طرف مقابل در زندگی او جایگاهی دارد یا خیر.

پیش از این‌که با او صحبت نمایید به او یاری نمایید با نفر موردنظر ارتباط برقرار بکند. اینکار به فرزند شما یاری می‌کند به فرد اعتماد کند و بداند قبل او جایش امن میباشد. برای صحبت نمودن با دیگران به فرزند درونگرا فشار نیاورید. از همه بدتر، به او برچسب خجالتی بودن نزنید یا او را به خاطر صحبت نکردن در مقابل دیگران سرزنش نکنید.

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

احساسات فرزند درونگرا را بدون کلمات بفهمید

کودک درون گرای شما امکان دارد درمورد احساساتش کمتر حرف بزند، ولی مطمئناً آن‌ها را حس می‌کند و درون خود می‌ریزد. فرزند شما امکان دارد 1 اتفاق عاطفی را پشت سر گذاشته باشد یا از استرس رنج ببرد، ولی مدت زیادی طول می‌کشد تا درباره‌اش صحبت بکند. شاید بخواهد فکر بکند که دلیل این اتفاق چیست و پیش از صحبت نمودن با شما چه‌کارهایی میبایست انجام دهد. شاید بخواهد با شما صحبت بکند ولی پیش از این‌که بتواند درمورد آن توضیح دهد به او فرصت بدهید.

احساسات او را از کارهایش بفهمید. ببینید آیا در رفتار کودک تغییری ایجادشده است؟ بی‌دلیل غمگین به پیشنهاد می‌رسد یا ناگهان خشمگین می‌شود. یاد بگیرید که احساسات او را از کارهایش بفهمید. به او فشار نیاورید تا درمورد همه‌چیز همان لحظه صحبت بکند.

آرام حرکت نمایید، ولی حرکت نمایید

امکان دارد فرزند شما در ملاقات با افراد نو یا بودن در مکان‌های تازه احساس ناراحتی بکند. احساسات او را بفهمید و به آن احترام بگذارید، ولی به او یاری نمایید درنهایت احساساتش را بروز دهد. به کودک تان در پذیرش موقعیت های نو فرصت بدهید.

مطمئن بشوید او را به انجام اینکار بدون این‌که فشاری به او وارد شود، تشویق می‌کنید. به او اجازه ندهید از همه‌چیز فقط به خاطر این‌که راحت یا مطمئن نیست صرف‌نظر بکند. یاری نمایید به هدفش برسد. اگر می‌بینید فرزندتان سعی خاصی در انجام کاری، همچون درست کردن ارتباط با 1 نفر نو انجام می‌دهد، به او بگویید که عالی بوده میباشد. او را فقط برای این‌که با موقعیت روبه‌رو شود در شرایط خاص قرار ندهید.

درونگرا بودن کودک را با خجالتی بودن اشتباه نگیرید!

به عنوان والدین، بهتر میباشد فرق بین درونگرایی و خجالتی بودن را بدانید. درونگرایی 1 ویژگی شخصیتی جدا نشدنی میباشد. مثل رنگ مو و رنگ چشم که جزئی از افراد به حساب می‌آید. این ویژگی 1 اختلال یا مشکل نیست و با تغییر دادن بقیه جنبه‌های زندگی فرزندتان، نیازی به تغییر درونگرایی‌اش ندارید. کسانی با این ویژگی، تمال زیادی به حضور در جمع بودن ندارند و از تنهایی خودشان لذت می‌برند. جمع‌های پر سر و صدا و شلوغ می‌تواند آنان را اذیت بکند. هم چنین آنان می‌توانند از حقوق خودشان دفاع کنند و موفق باشند.
افراد خجالتی، از ابراز وجود در جمع شرم می‌کنند و با کناره گیری نمودن و چسبیدن به والدین، از غریبه‌ها دوری می‌کنند. خجالتی‌ها، نمی‌توانند از حق خودشان دفاع کنند و توانایی‌هایشان را نشان بدهند.

کودک را گام به گام با افراد و موقعیت­ های نو آشنا نمایید

آن‌ها از بودن در مکان­های شلوغ و موقعیت های نو کلافه و مضطرب می‌شوند. در موقعیت های نو، انتظار رفتار گرم و صمیمانه از کودک نداشته باشید، بلکه تلاش نمایید زودتر از دیگران در جا مهمانی حاضر بشوید تا کودک به وارسی محیط بپردازد و نسبت به محیط احساس تعلق خاطر پیدا بکند. پیش از انجام هر اقدامی به همراه کودک در گوشه‌ای بنشینید و اجازه بدهید کودک همه چیز را در ذهنش پردازش بکند.

پیش از مهمانی با کودک در مورد آن صحبت نمایید و احساسات او را بشنوید. در مورد موقعیت، افراد حاضر، احساس کودک و روش­های برقراری ارتباط با او صحبت نمایید. این قاعده را در مورد هر موقعیت جدیدی به خاطر بسپارید: به دلمشغولی‌ها و محدودیت­هایش احترام بگذارید، ولی نگذارید از موقعیت­های اجتماعی فرار بکند بلکه آرام و پیوسته او را با موقعیت رو به رو نمایید.

کودک را خجالت زده نکنید

شوخ طبعی، بخشی از شخصیت بسیاری از والدین میباشد. این افراد یار دارند با فرزندانشان شوخی کنند و سر به سرشان بگذارند. اگر شما همچنین شخصیتی داشته باشید، به خوبی می‌دانید که این رفتار مفهوم خاصی ندارد و فقط برای سرگرمی و تفریح میباشد. ولی متاسفانه، کودکان درونگرا نمی‌توانند این برداشت را از رفتارهای شوخ طبعانه والدین‌شان داشته باشند. حتی امکان دارد با رفتار آنان احساس ناراحتی و یا حتی تنفر کنند. بنابراین در هنگام برخورد، کمی مراقب باشید.

برای رفتار با کودک درونگرا ، او را به صحبت نمودن مجبور نکنید

همه والدین می‌خواهند فرزندشان اجتماعی و خوش برخورد باشد. ولی وادار نمودن کودک به صحبت نمودن با دیگران، راهکار مناسبی نخواهد بود. کودک درونگرا فقط هنگامی صحبت می‌کند که احساس راحتی داشته باشد. اگر خیلی سریع و بدون مقدمه او را وادار به صحبت نمایید، خیلی زود عقب نشینی خواهد نمود.

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

 

روابط اجتماعی کودک را رهبری نکنید

1 کودک تنها در پارک ببینید و فکر نمایید وقتش میباشد که برای کودک درونگرایتان یار پیدا نمایید. بنابراین تلاش دارید، فرزند خود را با افراد دیگر آشنا نمایید. هیچ اشکالی ندارد که بخواهید به کودک درونگرا یاری نمایید یار پیدا بکند. ولی میبایست در پیشنهاد داشته باشید که این فرصت را در اختیار کودکان قرار دهید. انتخاب وقت صحیح برای تنها گذاشتن کودکان درونگرا یاری می‌کند، رابطه به طور طبیعی رشد کند. از طرفی، زیاده روی می‌تواند رابطه دوستی را در همان لحظه آغاز متوقف بکند.

جلوی دیگران از او چیزی نخواهید

شاید فرزندتان صدای خوبی دارد یا جوک‌های خیلی بامزه‌ای تعریف می‌کند. ولی به خاطر بسپارید که شخصیت درونگرایی دارد. کودکان درونگرا یار ندارند در معرض توجه قرار بگیرند و یا برای دیگران نمایش دهند. اگر فرزند شما هم مهارت یا توانایی خاصی دارد. از او نخواهید مهارتش را به دیگران نشان بدهد. شاید پیشنهاد مهمان‌هایتان با شما متفاوت باشد.

کودک را در جمع مسخره نکنید

مسخره نمودن کودک درونگرا آن هم جلوی دیگران، از بدترین کارهایی میباشد که والدین می‌توانند انجام بدهند. کودکان درونگرا معمولاً خجالتی هم هستند و امکان دارد از شوخی‌های عادی هم خجالت بکشند. بنابراین بهتر میباشد کمی مراقب این رفتار خود باشید.

برای رفتار با کودک درونگرا ، دست از سرزنش نمودن او بردارید

اگر کودکتان را که کار اشتباه یا ناشایستی انجام داده، بخواهید در جمع و با چاشنی سرزنش آن را تذکر بدهید. فقط شرایط را بدتر خواهید نمود. بنابراین در چنین شرایطی کودک به هیچ وجه آماده یادگیری نیست. اگر می‌خواهید رفتار کودک درونگرا را اصلاح نمایید، دور از جمع این کار را انجام بدهید.

در رابطه با مسائل شخصی، صحبت نکنید

از پیشنهاد شما صحبت نمودن درمورد کارهای بامزه یا سوتی‌های فرزندتان جالب و حتی یار داشتنی میباشد. ولی کودک درونگرا این کار را نوعی تمسخر به حساب می‌آورد. کودکان درونگرا، ساده‌ترین و عمومی‌ترین کارها را هم خصوصی می‌دانند و یار ندارند در جمع درمورد آنان صحبت شود.

برای رفتار با کودک درونگرا ، او را مجبور به انجام فعالیت نکنید

7 ساعت مدرسه یا مهد در روز برای کودک درونگرا وقت فراوان میباشد. این کودکان ترجیح می‌دهند، بعد از این بازه، زمانی را در خانه بمانند و استراحت کنند. با این حالا امکان دارد شما یار نداشته باشید کودک‌تان پایان روز روی کاناپه وقتش را سپری بکند. به یاد داشته باشید، چیزی که کودک نیاز دارد، مهم‌تر از خواسته‌های شماست.

بیان کلامی احساسات و تمایلات را به کودک بیاموزید

کودکان درونگرا در بیان کلامی احساسات ضعف دارند. برای یاری به آن‌ها از چند روش استفاده کنید:

یک. گوش سپردن به حرف­های کودک: ابتدا از همه چیز به او نشان بدهید که صحبت­هایش را می­شنوید و در حد امکان اجرا می­کنید. آن‌ها معمولا خواسته­های­شان را بیان نمی­کنند، در این مواقع، شما پیش­قدم بشوید و پرسش بپرسید.

دو. آگاهی از مشکلات فرزند: یکی از نقطه ضعف‌های کودک درونگرا، درونی­سازی مشکلات میباشد، یعنی در مورد مشکلاتش با دیگران صحبت نمی­کند. در مورد شرایط مدرسه، خانه و موقعیت­های دیگر از او پرسش و با صبر و حوصله به حرف­هایش گوش نمایید.

سه. آموزش جرات آموزی: توانایی «نه گفتن» و بیان احساسات را به کودک آموزش بدهید. از او بخواهید که خواسته­هایش را با صدای بلند و رسا بیان بکند، مثلا، اجازه ندهد که اسباب­بازی­هایش را از او بگیرند.

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

کودکان درونگرا را بیشتر بشناسیم

شاید شما هم به عنوان والدین 1 کودک درونگرا، این اشتباهات را انجام داده باشید. نگران نباشید؛ برای پرورش درست کودکان درونگرا نبایستی درونگرا باشید. کافی میباشد زمان و دقت کافی برای شناخت فرزندتان و مرزهای شخصی او صرف نمایید و دنیا را از دید 1 کودک درونگرا ببینید. در برخورد با کودک درونگرا، به خصوص در جمع، زیاد هوشیار عمل نمایید.برای او ارزش قائل بشوید و در پی هر پیشرفت کوچکی، او را تحسین کنید.

نگذارید منزوی شود. ضروری نیست برایش تولد بگیرید و تمامی دوستانش را دعوت نمایید. او را مجبور نکنید به تولد دوستانش برود و در جمعی از بچه‌ها حاضر شود. معمولا کودکان درونگرا ترجیح می‌دهند فقط با 1 شخص بازی کنند. تلاش نمایید کودکی که به عنوان هم بازی برای او انتخاب می نمایید، کوچک‌تر از او باشد، تا بتواند بر وی تسلط یابد و اعتماد به نفس پیدا بکند. در صورتی که بیشتر از حد خجالتی برخورد می‌کند؛ به 1 روانشناس مراجعه نمایید تا به شما و فرزندتان یاری بکند.

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی