کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان: گاهی کودکان بعد از طلاق والدینشان دغدغه این را دارند که حال در بین دوستانشان فقط من هستم که از پدر یا مادرم جدا زندگی می کنم. در طلاق سالم قرار نیست پدر یا مادر از صحنه زندگی کودک حذف شود. اگر کودک با مادرش زندگی میکند، کودک حق این را دارد که با پدرش به مهمانی، تفریح، مسافرت، خرید و… برود.

چنانچه کودک با طلاق والدینش احساس خلأ کرده و تصور میکند که تنها او در بین همسالانش در کنار پدر یا مادرش زندگی نمی بکند، در چنین شرایطی والد میبایست برای او توضیح دهد که فقط تو نیستی که چنین شرایطی داری. در جامعه و کل دنیا هستند بچه هایی که با پدر و مادرهایشان زندگی نمی کنند و این ها بچه های موفقی هستند.

راهکارهایی برای کاهش آسیب ناشی از طلاق در کودکان

جدایی یا طلاق 1 تجربه زیاد استرس‌زا برای همه افراد درگیر است، ولی با طلاق والدین، کودکان اغلب احساس می‌کنند که پایان دنیایشان وارونه شده میباشد. با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی روش هایی برای کاهش تاثیرات طلاق روی کودکان بپردازیم.در هر سنی، مشاهده انحلال ازدواج والدین و فروپاشی خانواده می تواند آسیب زا باشد. بچه ها امکان دارد احساس شوک، عدم اطمینان یا عصبانیت کنند.

برخی حتی امکان دارد احساس گناه کنند و خود را به خاطر مشکل قبل آمده سرزنش کنند. در مقابل، والدین هم با چالش های بیشماری از جمله افسردگی، مشکلات مالی، ترس، تنهایی و… دست وپنجه نرم می کنند. یکی دیگر از چالش های مهمی که والدین با آن روبه رو هستند، فرزند پروری است؛ این مسئله به خصوص برای مادری که حضانت فرزند را به عهده دارد کمی سخت تر و پیچیده تر است.

ولی 1 والد آگاه و بالغ با به کارگیری روشهای مختلف می تواند پیامدهای طلاق در کودک را کاهش داده و انعطاف پذیری او پس از جدایی پدر و مادر را تا اندازه قابل توجهی زیاد شدن دهد.روان شناسان برای مواجهه منطقی کودکان با طلاق والدین و کاهش عوامل آسیب زای زندگی تک والدی، راهکارهایی را به پدر یا مادری که به واسطه طلاق مجبور به سرپرستی فرزند به تنهایی هستند، ارائه می کنند، این راهکارها به شرح ذیل است:

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

شرح علل جدایی برای فرزندتان

بزرگسالان بر این باورند که «بچه ها نمی فهمند»؛ حالا آن که مشکل از اینجاست که آنان نمی دانند چطور میبایست با کودکانشان صحبت کنند. آنچه ثابت شده این میباشد که کودکان زمانی به طور کامل امور را درک می کنند که به زبان خودشان شرح داده شود. پس شیوه صحبت کردنتان را تغییر بدهید و به دادن اطلاعات کلی بسنده نکنید.
درمان زانو درد✅ اگر به درد زانو مبتلایید، پیش از انجام راه‌های پر قیمت و پرخطر از ما مشاوره بگیرید

با توجه به این که کودکان طلاق از آینده می ترسند، به آنها پیرامون زندگی آینده شان اطمینان بدهید که مثلا چه کسی از آنان مراقبت میکند یا کجا زندگی خواهند نمود. به فرزندتان اطمینان بدهید که دوستشان دارید و از آنان مراقبت و حمایت خواهید نمود. توجه داشته باشید که هر کدام از والدین بصورت جداگانه با فرزندش صحبت بکند و این که به او گوشزد نمایید که تصمیم جدایی را با یکدیگر گرفته اید.

انتها تلخ بهتر از تلخی بی انتها میباشد

جدا شدن والدین می تواند بر روحیه بچه ها اثر بدی بگذارد. احساس طرد شدن تنها ماندن و نداشتن خانواده معضلی میباشد که خیلی از بچه های طلاق را اذیت میکند ولی دقت نمایید زندگی در کنار والدینی که مدام در حالا دعوا و تنش هستند و کودک همیشه شاهد بی مهری والدین نسبت به یکدیگر بوده، بدتر از طلاق است؛

بنابراین، اگر والدین پیش از طلاق با یکدیگر دعوا و تنش داشته باشند، آثار طلاق بهتر از زمانی میباشد که والدین در 1 خانه زندگی می کنند ولی مدام با یکدیگر درگیری لفظی و فیزیکی داشته باشند.

یاری به فرزندان برای بیان احساسات و عواطف خود

فرزندان شما نیاز دارند صحبت کنند. به کودکتان یاد بدهید تا از راه گفتار، نقاشی و نوشتن، احساساتش را نشان دهد. به عواطف او احترام بگذارید. البته میبایست توجه داشته باشید که فرزندتان مجبور نیست به طور مشخص درمورد طلاق صحبت بکند و شما هم نبایستی موضوع گفت وگو را به طور مستقیم به بحث طلاق بکشانید. به عنوان نمونه، اگر کودک درمورد احساس خشم صحبت میکند، همین که او از این احساس نام می برد، درمورد خشم با او گپ بزنید.

رابطه خود را با کودکتان قطع نکنید

برای کودک توضیح دهید والدی که سرپرستی را به عهده نمی بگیرد به این معنی نیست که فرزند خود را یار ندارد. بلکه تا زمانیکه او به سن بلوغ نرسد میبایست با یکی از والدین زندگی بکند. شما میتوانید با تماس های تلفنی منظم و دقیق علاقه خود را به فرزندتان نشان دهید. پایبندی شما به این قرارها برای کودکتان خیلی مهم میباشد. با اینکار صمیمیت با فرزندان را از طرف هر 2 والد حفظ خواهد شد که این اصل مهمی در تربیت عاطفی کودکان میباشد.

پرهیز از جنجال و درگیری با همسر سابقتان

والدین با جدایی از یکدیگر بر چگونگی عملکرد کودکشان، چه در وقت حالا و چه در آینده، تاثیر به سزایی دارند و این را بدانید که برای بچه ها نتیجه پسندیده طلاق، انتها یافتن دعوای پدر و مادر است؛

چرا که تشنج و درگیری های شما با همسر سابقتان سبب بر هم خوردن آرامش فرزندتان میشود و علاوه بر تشدید استرس و اضطراب، کودک شما دچار احساس ناامیدی میشود و امکان دارد به دردهای جسمانی نظیر سردرد و معده درد هم مبتلا شود. تلاش نمایید با همسر قبلی خود رابطه ای خالی از جنجال و دعوا داشته باشید و فرزندتان را نسبت به والد دیگرش بدبین نکنید.

احترام به رابطه میان فرزند و همسر سابقتان

شما به عنوان یکی از والدین نبایستی فضایی را به وجود آورید که فرزندتان مجبور به قضاوت درمورد والد دیگرش شود یا بخواهد از او در مقابل والد دیگر جانبداری بکند. رابطه خاص کودکتان را با همسر گذشته تان ارجمند بشمارید و در آن دخالت نکنید؛ صحیح همان گونه که یار دارید او در رابطه شما با فرزندتان مداخله نکند. به فرزندتان بیاموزید که هر 2 والد را یار داشته باشد و از همسر قبلی تان انتقاد و بدگویی نکنید. کودکان باریک بین هستند و معنای پشت کلمات را به خوبی درک می کنند.

برای احترام گذاشتن به این رابطه میبایست در درجه ابتدا روی رفتار خودتان نظارت نمایید چرا که این مسئله تنها به بیان و گفتار شما محدود نمی شود، بلکه امکان دارد زمانیکه صحبت از همسر سابقتان قبل می آید، به طور ناخودآگاه حرکات چهره و بدنتان تغییر بکند.

سپری نمودن اقات فراغت فرزندتان با هر 2 والد به 1 اندازه

پژوهش ها نشان داده میباشد کودکانی که پس از جدایی والدینشان می توانند با هر 2 والد ارتباط نزدیک داشته باشند و در هر 2 محیط احساس امنیت و آرامش کنند، کمترین آسیب روحی را می بینند

. تعادل و توانایی شما برای نزدیک ماندن کودکتان به هر 2 طرف بعد از جدایی، از مهارت های ضروری زندگی بعد از طلاق به شمار می رود. البته ناگفته نماند که شرایط دیدار والد در هر خانواده بر حسب سن فرزند متفاوت میباشد. به عنوان مثال، شرایط فرزندی که به مدرسه می رود با کودک خردسال مسلما متفاوت میباشد.

تغییر ندادن نقش خود

والدی که از همسرش جدا شده میباشد و سرپرستی بچه را بر عهده دارد و در اصطلاح روانشناسی ابروالد میباشد، تلاش میکند برای جبران طلاق علاوه بر مادربودن نقش پدر را هم ایفا بکند یا برعکس. در این هنگام والد غیر سرپرست احساس میکند که فرزندش دیگر به او توجه نمی بکند و احساس نزدیکی و نیاز بیشتری را به والد سرپرست دارد؛ در نتیجه چتر حمایتی خود را از کودک برمی دارد و بر این باور میباشد که کودکش دیگر او را یار ندارد و توجهات و حمایت های او را نمی بیند.

در این زمینه کودک بیشترین آسیب را می بیند. زن و مرد میبایست بدانند که حد وسط را رعایت کنند و هر کدام وظایف خود را انجام بدهند چرا که نقش هر کدام متفاوت از دیگری میباشد و کودک می تواند به هر 2 طرف علاقه و عشق بورزد و توجه و علاقه یکسان نسبت به والدینش نشان دهد.

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

فراهم آوری ثبات و نظم برای فرزندانتان

یکی از آسیب هایی که به کودک در وقت جدایی وارد میشود احساس ناامنی میباشد. برای این که کودکتان در زندگی احساس امنیت بیشتری داشته باشد تلاش نمایید نظم را در زندگی پیاده نمایید زیرا زندگی نامنظم به احساس عدم امنیت کودک دامن میزند.

هم چنین تدوین 1 برنامه روزانه منظم برای کودک در طول جدایی تا حدی به خنثی شدن تغییرات ناشی از طلاق یاری میکند. والدین میبایست ترتیبی بدهند که طلاق مانع از شرکت کودکان در فعالیتهای گروهی و اجتماعی با سایر همسالان نشود و با توجه به این که بچه زمانی را در کنار شما و زمان دیگری را در کنار والد دیگر سپری میکند نبایستی وقت خواب، غذا خوردن و … او تغییر بکند. حتی اگر با برنامه ریزی همسر سابقتان موافق نیستید به خود بگویید «من اینکار را می کنم چون فرزندم به آن نیاز دارد».

از آینده به طور روشن بگویید

به کودک توضیح بدید بعد از طلاق، فامیل های پدری و مادری رو از دست نداده و در مهمانی های هر 2 خانواده می تواند شرکت بکند.برای احساس امنیت بیش تعیین بعضی از قوانین در خانه را بر عهده کودک بگذارید تا کمی اطمینان داشته باشد. مثلا اگر قرار شد گاهی خانه شما و گاهی خانه والد دیگر باشد، تصمیم گیری با اوست که وسایل و اسباب بازی هاش کجا باشند.در گونه امکان طوری برنامه بریزید که در این شرایط دوستانش را از دست ندهد.

هم چنین به دلیل مشکلات کودکان طلاق در مدرسه و یا مهد کودک و لزوم آشنایی معلمان و مربیان با روحیات او تلاش نمایید مهد کودک یا مدرسه بچه را عوض نکنید.از ابهامات بکاهید.تصاویری که بتواند برای فرزندتان آینده و رفتارهای شما را روشن بکند، خیلی مفید هستند. تــرس از آینده و تصمیم به چگونگی رفتار در شرایطی نامشخص از بزرگ ترین ترس های کودک شما است اگر چه که او با زبان کودکانه قادر به بیان آن ها نیست.

مراقب صحبت های خود باشید

باخراب نمودن همسر سابق تان در نزد فرزند خود تنها به سلامت روان کودک خود صدمه می زنید. بنابراین تلاش نکنید با تخریب والد دیگر رنجش ها و خشم خود را خالی کنید.نقش ها را اشتباه نکنید. اگر به 1 سنگ صبور نیاز دارید، مشاور برترین فرد برای شنیدن حرف های شما است. به هیچ عنوان از کودکان خود در رابطه با طلاق به عنوان سنگ صبور استفاده نکنید. کودکی را از فرزندان خود نگیرید. در چنین مواردی توجه بیشتری به سن تربیت کودک داشته باشید و مناسب با آن رفتار نمایید.

بچه های خود را همراه خود به دادگاه ها نبرید و برای مظلوم نمایی از آن ها استفاده نکنید. اولا که تماشای بزهکاران و فضای دادگاه در این وضعیت روحی اصلا متناسب نیست و ضمنا در این وضعیت شما به او مظلوم نمایی به جای اقتدار را می آموزید. در بسیاری از موارد سن بچه ها برای طلاق والدین، تعیین کننده میزان فشار روانی میباشد که متحمل میشوند.با تصور این که بچه های کوچک تر کمتر متوجه غمبار بودن اوضاع میشوند و یا بچه های بزرگتر بیش مسائل را درک می کنند از آن ها غافل نگردید.

جلوگیری از احساس خلأ در کودکان پس از طلاق

گاهی کودکان بعد از طلاق والدینشان دغدغه این را دارند که حال در بین دوستانشان فقط من هستم که از پدر یا مادرم جدا زندگی می کنم. در طلاق سالم قرار نیست پدر یا مادر از صحنه زندگی کودک حذف شود. اگر کودک با مادرش زندگی میکند، کودک حق این را دارد که با پدرش به مهمانی، تفریح، مسافرت، خرید و… برود.چنانچه کودک با طلاق والدینش احساس خلأ کرده و تصور میکند که تنها او در بین همسالانش در کنار پدر یا مادرش زندگی نمی بکند.

در چنین شرایطی والد میبایست برای او توضیح دهد که فقط تو نیستی که چنین شرایطی داری. در جامعه و کل دنیا هستند بچه هایی که با پدر و مادرهایشان زندگی نمی کنند و این ها بچه های موفقی هستند.در چنین شرایطی حتی میتوان حریم خصوصی را به کودک آموزش داد: «هر چیز خصوصی که در زندگی وجود دارد، قرار نیست به دیگران توضیح داده شود. این که ما چقدر پول داریم، پدر و مادر من باهم زندگی می کنند یا 9 و… را لزومی ندارد دیگران در جریان قرار بگیرند.»

پس از جدایی و طلاق بلافاصله به ازدواج مجدد فکر نکنید

زنان و مردانی که از یکدیگر جدا شده اند با توجه به این که زندگی زناشویی دشواری را پشت سر گذاشته اند امکان دارد به ازدواج دوم فکر کنند ولی میبایست بدانید شما و فرزندتان برای التیام دردهای گذشته به وقت نیاز دارید زیرا در وضعیت جدایی، فرزند شما بیشتر از گذشته به شما نیاز دارد و تحمل این واقعه خارج از توان وی میباشد.خودداری از آشناشدن و معاشرت با فرد نو حداقل تا 1 سال پس از جدایی، این فرصت را در اختیار شما قرار میدهد که خود را با شرایط تطبیق بدهید .

به این مسأله توجه نمایید که استحکام خانواده بعدی شما به قدرت تک تک اعضای آن بستگی دارد.فرزند شما در هر رده سنی که باشد و همسر آتی شما هم هر چقدر که متناسب باشد ولی ارتباط شما با او برای شما زیاد مهم میباشد زیرا کودک نمی تواند به زودی آن نفر را جانشین والد خود ببیند. در واقع، فرد نو برای کودک تهدیدی میباشد که رویای آشتی و زندگی سعادتمندانه پدر ومادرش را به هم ریخته میباشد.

وقتی که تصمیم گرفتید وارد 1 زندگی نو بشوید میبایست در این باره با فرزندتان صبحت نمایید و او را در جریان خود قرار بدهید و این را برایش توضیح بدهید که شما و همسر سابقتان به دلیل مشکلاتی که داشته اید نمی توانستید به زندگی مشترک خود ادامه بدهید. به همین دلیل هر 2 تصمیم به جدایی گرفته اید و امکان برگشت به زندگی گذشته وجود ندارد و بعدا از او بخواهید که احساسات و افکارش را بیان بکند تا به این ترتیب مشکلات کمتری را با وی در آینده داشته باشید.

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

برای کاهش استرس طلاق در کودکان مشاوره بگیرید

خود محوری و عدم مشورت یکی از علل اصلی پشیمانی های افراد در فرایند طلاق است. از طرفی بسیاری از افراد با گرفتن مشاوره اشتباه از افرادی که فاقد صلاحیت اند تصمیمات نادرست تری می گیرند. تلاش نمایید از عوامل بروز استرس در کودکان دوری نمایید. روانشناسان با توجه به تجربه و علمی که نسبت موضوعات مربوط به کودک و خانواده دارند می توانند در این راه به شما در اتخاذ تصمیمات و رسیدن به 1 راه حل یاری شایانی بکنند.

دریافت مشاوره کودک به خصوص در وقت هایی که آینده شما و فرزندانتان مطرح میباشد، اهمیت بیشتری پیدا میکند.در چنین شرایطی حتی میتوان حریم خصوصی را به کودک آموزش داد: «هر چیز خصوصی که در زندگی وجود دارد، قرار نیست به دیگران توضیح داده شود. این که ما چقدر پول داریم، پدر و مادر من باهم زندگی می کنند یا 9 و… را لزومی ندارد دیگران در جریان قرار بگیرند.»

پس از جدایی و طلاق بلافاصله به ازدواج مجدد فکر نکنید

زنان و مردانی که از یکدیگر جدا شده اند با توجه به این که زندگی زناشویی دشواری را پشت سر گذاشته اند امکان دارد به ازدواج دوم فکر کنند ولی میبایست بدانید شما و فرزندتان برای التیام دردهای گذشته به وقت نیاز دارید زیرا در وضعیت جدایی، فرزند شما بیشتر از گذشته به شما نیاز دارد و تحمل این واقعه خارج از توان وی میباشد.

خودداری از آشناشدن و معاشرت با فرد نو حداقل تا 1 سال پس از جدایی، این فرصت را در اختیار شما قرار میدهد که خود را با شرایط تطبیق بدهید و به این مسأله توجه نمایید که استحکام خانواده بعدی شما به قدرت تک تک اعضای آن بستگی دارد.فرزند شما در هر رده سنی که باشد و همسر آتی شما هم هر چقدر که متناسب باشد ولی ارتباط شما با او برای شما زیاد مهم میباشد زیرا کودک نمی تواند به زودی آن نفر را جانشین والد خود ببیند.

در واقع، فرد نو برای کودک تهدیدی میباشد که رویای آشتی و زندگی سعادتمندانه پدر ومادرش را به هم ریخته میباشد.بعد از گذشت مدت وقت کافی از طلاق، وقتی که تصمیم گرفتید وارد 1 زندگی نو بشوید میبایست در این باره با فرزندتان صبحت نمایید و او را در جریان خود قرار بدهید و این را برایش توضیح بدهید که شما و همسر سابقتان به دلیل مشکلاتی که داشته اید نمی توانستید به زندگی مشترک خود ادامه بدهید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

کنترل تنش های بعد از طلاق در کودکان

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی