چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟شنیدن صدای خنده و قهقهه نوزاد یکی از بهترین لحظات در زندگی هر فردی می باشد. دیدن خنده نوزاد و کودک هیچوقت خسته کننده نیست و همیشه با احساس شادمانی برای والدین همراه می باشد. روش های مختلفی به منظور خنداندن نوزاد وجود دارد که در این مطلب با برخی از بهترین آنها آشنا خواهیم شد.

برای اینکه بتوانید خنده نوزاد خود را ببینید و از آن لذت ببرید نیازی نیست که در انتظار باشید تا اتفاقی خاص باعث صحیح نمودن خنده او شود، بلکه می توانید با انجام چند راهکار خودتان حال خوب را برای نوزادتان فراهم کنید و او را به خندیدن ترغیب نمایید.

نوزادان نمی توانند با تعریف نمودن لطیفه شما را به خنده در آورند اما با خندیدن می توانند کاری کنند تا والدین احساس شادی کنند و از خنده قهقهه بزنند. مسلما چیزی آرامش بخش تر و زیباتر از خندیدن یک نوزاد در جهان وجود ندارد، با هر بار خندیدن نوزادان والدین خیلی بیشتر به لبخند زدن ترغیب می شوند. در ادامه ترفندهایی را برای خنداندن نوزاد ارائه می دهیم.

صدا های عجیب و غریب از خودتان درآورید.

نوزادان بـه سمت صدا هایي کـه در اطراف شان می شنوند، جذب میشوند. در واقع آن ها این صدا ها را از زمانی کـه در شکم مادرشان بودند می شنیدند، بهمین دلیل اسـت کـه بـه مادران پیشنهاد می شود کـه در دوران بارداری، بـه آهنگ های آرام و ملایم گوش دهند تا جنین شان هم احساس آرامش کند.

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

نوزادان تفاوت بین صدا هاي طبیعی و غیر طبیعی را درک میکنند؛ بنابر این اگر شـما در نزدیکی او صدایی عجیب از خودتان در آورید، او بـه سرعت عکس العمل نشان می دهد و حتی منجر بـه خنده او هم می شود. در واقع او تشخیص میدهد کـه این صدا هایي کـه شـما از خودتان در می آورید نرمال نیستند و بهمین دلیل بـه آن ها می خندند.

آهنگی شاد بخوانید.

حتماً شـما هم متوجه شده اید، زمانی کـه نوزاد در فضایی شاد اسـت، احساس بهتری دارد، اما برعکس اگر در اطراف او مدام دعوا و تنش باشد، بی تابی نوزاد هم بیشتر میشود. در حقیقت، نوزادان می توانند شادی را درک کنند.

بنابراین خواندن یک آهنگ شاد برای آن ها، لبخند را روی لبانشان می نشاند. فقط سعی کنید آهنگی کـه می خوانید، ریتمی کودکانه داشته باشد. لازم نیست خیلی برای آهنگی کـه می خواهید انتخاب کنید سخت بگیرید، همین کـه ریتمی شاد داشته باشد، کودک شـما رابه وجد خواهد آورد.

نوزاد را قلقلک دهید.

خوب ، چون لامسه اولین حس ادراک نوزاد می باشد ، این اثر طبیعی می باشد زیرا نقاط حساس عصبی از راه تماس فیزیکی فعال می شوند. هم چنین پوست کودک فراوان نرم و پاسخگو می باشد به همین دلیل می باشد که تحریک کردن آن ها به سادگی باعث می شود که آن ها به این راحتی بخندند.قلقلک نه تنها بزرگسالان، بلکه کودکان را هم می خنداند.

کافیست کـه انگشتانتان رابه آرامی بـه کف پا یا زیر بغل نوزادتان حرکت دهید و به همین سادگی شاهد خندیدن فرزندتان باشید. کودکان از جلب توجه لذت می برند و بـه آن عکس العمل مثبت نشان می دهند. پس با قلقلک دادن آن ها با یک تیر دو نشان بزنید. .علاوه بر این انجام این کار برای اغلب نوزادان و کودکان هیجان انگیز بوده و با خندیدن همراه می باشد. توجه کنید که برای جلوگیری از آسیب قلقلک به نوزاد باید این کار را حساب شده انجام دهید.

شکم نوزاد را فوت کنید.

یکی از بهترین روش ها برای به خنداندن نوزادان فوت کردن به شکم آنهاست، دمیدن و فوت کردن بر شکم نوزاد باعث می شود تا سرو صدایی عجیب صحیح نمودن شود که نوعی محرک برای خندیدن نوزاد می باشد و خیلی سریع نوزاد را به خنده می اندازد. فوت کردن بر شکم نوزاد ترفندی می باشد که علاوه بر صحیح نمودن صدا مانند قلقلک دادن عمل کرده و باعث می شود تا نوزاد یا صدای بلند بخندد و شادی شما را هم به دنبال داشته باشد.

برای نوزاد شکلک در آورید.

ما در اغلب موارد افراد بزرگسال را در حال شکلک در آوردن برای نوزادان می بینیم، تنها دلیل این موضوع سرگرم کردن و به خنده در آوردن نوزادان می باشد. در آوردن شکلک های عجیب و غریب ترفندی دیگر برای به خنده در آوردن نوزاد می باشد. می توانید زبان خود را در آورید و با در آوردن صداهای عجیب و غریب کودک را بخندانید، یا چشمان خود را چپ کنید، چون نوزادان می توانند چهره طبیعی شما را از نوع غیر طبیعی تشخیص دهند به شکلک ها و اداهای خنده دار شما می خندند.

تماشای حیوانات

نوزادان بـه حیوانات علاقه زیادی دارند. در واقع آن ها بـه سمت شان جذب می شوند و برای کنجکاوی دوست دارند لمس شان کنند. مثلاً تماشای گربه ای کـه در حال تمیز کردن و لیسیدن خودش اسـت یا سگی کـه غذا می خورد، برای نوزادان فراوان جذاب و هیجان انگیز خواهد بود.

از طرف دیگر، حیوانات هم کودکان را از بزرگسالان تشخیص می دهند و بـه آن ها آزاری نمی رسانند؛ بنابراین اگر مطمئن شدید کـه حیوان مورد نظرتان آسیبی بـه فرزندتان وارد نمی کند، آن را نزدیک حیوانات ببرید. آن وقت می بینید کـه کودکتان چگونه بـه آن حیوان زل زده و نسبت بـه رفتار های او لبخند می زند.

نوزاد را بالا بیندازید.

یکی دیگر از بازی هایی کـه طبق معمول پدر ها با فرزندان شان انجام میدهند، پرت کردن آن ها بـه هوا و گرفتنشان اسـت. این بازی هم نوزاد را به وجد می آورد. حتی اگر هنگام بالا انداختن او صدا های خنده داری هم از خودتان در آورید، بر خنده او خواهید افزود.

با نوزاد دالی موشه کنید.

حتماً پدر و مادر های شـما هم دالی موشه رابا شـما بازی کرده اند. دالی موشه نوعی بازی اسـت کـه اکثر بزرگتر ها با خردسالان انجام می دهند. دراین بازی، شـما باید گونه تان را بپوشانید و بعد هم زمان با آشکار کردن گونه تان، عبارت «دالی» یا «دالی موشه» رابه زبان بیاورید. نوزادتان طبیعتا در واکنش بـه این حرکت لبخند میزند یا میخندد. گفته شده کـه بازی دالی موشه بر هوش و روابط اجتماعی خردسالان هم تاثیر مثبتی دارد.

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

تظاهر به گاز گرفتن نوزاد کنید.

همان طور کـه نوزادتان را روی تخت گذاشته اید، با دهانی باز بـه سمتش بروید و تظاهر کنید کـه می خواهید وی را گاز بگیرید. همین حالت شـما باعث خنداندن کودکتان می شود. اگر کودکتان کمی بزرگ تر اسـت، حتی می توانید از جمله هایی، چون «همین حالا می خورمت» هم استفاده کنید. اگر چـه فرزندتان بعد از یکی دو بار می فهمد کـه شـما قصد گاز گرفتن وی را ندارید، اما همین حالت شـما بـه او هیجان داده و وی را می خنداند.

بازی با سایه ها

مادری می گفت اوایل نمی توانستم متوجه شوم پسرم هنگامی که بـه او شیر میدهم بـه چـه دلیل دست از خوردن میکشد و با نگاه بـه سقف، می خندد. بعد ها متوجه شدم سایه هایی کـه روی سقف صحیح نمودن می شود باعث لبخند او هستند. این مساله شاید در مورد کودک شـما هم مصداق داشته باشد و او از بازی سایه ها لذت ببرد. بد نیست این روش را آزمایش کنید و اگر تاثیرگذار بود، بـه آسانی می توانید با صحیح نمودن سایه موجب خنده کودک خود شوید.

به پرواز درآوردن نوزاد در اتاق

کودک را روی دستان خود بالا بگیرید و هم چون هواپیما یا سوپرمن همراه با آواز وی را اطراف خانه بچرخانید. کودک از این کار لذت می برد و صدای خنده او همه ی فضا را پر می کند. در طول این بازی کـه انرژی تعداد زیادی از پدر و مادر می سوزاند حتماً آواز هم برای کودک بخوانید تا شادی او دوبرابر شود.

خنداندن نوزاد با اسباب بازی

همه چیز برای نوزادان تازه و شگفت انگیز می باشد به همین دلیل می باشد که تکان دادن این حیوانات تفریح خوب و سرگرم کننده ای برای آن هاست. مهم نیست که شما حسی به آن ندارید زیرا کودکان آن را دوست دارند بنابراین ، انجام کارهای دیوانه وار و شوخی کردن با اسباب بازی ها و حیوانات پر شده راهی خوب برای خنداندن کودک می باشد.

بوسه اسکیمویی بزنید.

شاید شما با بوسه اسکیمویی آشنایی نداشته باشید، بوسه اسکیمویی در واقع مالیدن بینی ها به یکدیگر می باشد. می توانید با مالیدن بینی خود به بینی کودکتان باعث خنده او شوید، مالیدن بینی به آرامی به بینی کودک یا همان بوسه اسکیمویی باعث می شود تا کودک حس خوشایندی داشته و از این حس لبخند بزند.

با نوزاد بازی کنید.

ا بازی کردن به روش های مختلف شادی نوزاد خود را رقم بزنید و باعث خنداندن او شوید. می توانید دست کودکتان را خیلی آرام تکان دهید و در عوض به جای او با صدای فردی بالغ و به شکل مسخره صحبت کنید اینکار به احتمال بالا کودک را به خنده وادار می کند. همچنین اگر کودکتان می تواند حرکت کند و چهار دست و پا برود، او را به همان شکل چهار دست و پا دنبال کنید و مثلا بگویید: مامان اومده تو رو بخوره! در انجام بازی مراقب باشید که خیلی آرام اینکار را انجام دهید تا به کودک یا خودتان آسیبی نرسد.

تخت بازی کنید.

با نوزاد خود تخت بازی انجام دهید. برای این بازی کودکتان را را به روی پشت روی تخت بخوابانید و خیلی آرام تخت را فشار دهید تا کودک به اطراف خود پرت شود. کودکان این جهش ها را دوست دارند و ممکن است باعث خنده آنها شود.

به خودتان آسیب بزنید

می توانید با آسیب زدن به خودتان باعث خنداندن کودکتان شوید، البته نگران نشوید منظور آسیب واقعی نیست مثلا خودتان را آرام به دیوار بزنید و صدای آخ در آورید و یا انگشت پای خود را در حین حرکت به جایی بزنید و طوری رفتار کنید که صدمه دیده اید. اینکار باعث خندیدن نوزادتان خواهد شد اما مراقب باشید که زیاده روی نشود.

انجام حرکات کششی

انجام دادن حرکات کششی برای نوزاد باعث می شود تا او حسابی کیف کند و خوشحال شود. برای اینکار شما باید با حرکات کششی مخصوص نوزادان آشنا شوید، می توانید از پزشک خود در اینباره کمک بگیرید. ساده ترین حرکت کششی برای نوزاد این می باشد که او را رو به پشت بخوابانید و به آرامی پای چپ و دست راست نوزاد را به سمت بیرون دراز نمایید، همین کار را برای طرف دیگر بدن او هم انجام دهید. نوزادان با انجام این حرکات به وجد آمده و شاد می شوند.

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

چگونه نوزاد خود را بخندانیم ؟

وسیله ای را برای گرفتن در اختیار نوزاد قرار دهید.

حدودا بعد از سه ماهگی اغلب کودکان می توانند به چیزهای اطراف خود چنگ بزنند و آنها را بگیرند. روشی ساده برای شاد کردن نوزادان این می باشد که چیزهای خوش رنگ و جذاب در اختیارشان قرار دهید تا بتوانند با دستان کوچکشان آنها را بگیرند، اجازه دهید تا نوزاد شما دستش را برای برداشتن اشیاء دراز کند، با این روش می توانید شادی و خوشحالی نوزاد خود را فراهم کنید و او را بخندانید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی