چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟ نوجوانی دوره خاصی از زندگی میباشد که در آن ارتباط والدین با فرزندان تغییر میکند و اگر این ارتباط به شیوه صحیح انجام نگیرد، والدین و فرزندان از هم دور میشوند و فاصله می گیرند. این دوری می تواند آسیب های زیادی را برای هردو طرف، مخصوصا نوجوانان که هنوز به حمایت والدین زیاد احتیاج دارند، در بر داشته باشد.

نخستین قدم ارتباط والدین با فرزندان، درک بهتر نوجوانان و شناخت ویژگی ها و خصوصیات این دوره میباشد. ما در این مقاله می خواهیم راههای ارتباط با فرزندان را برای شما آموزش بدهیم. پس اگر به دنبال 1 رابطه صمیمی با فرزندتان هستید، میبایست در مورد ارتباط فرزندان با خانواده مواردی را بدانید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. تا با تکنیک های صمیمی شدن والدین با فرزندان آشنا بشوید.

اهمیت دوران نوجوانی برای صمیمی شدن خانواده با فرزندان

نوجوانی مرحله ای میباشد که در آن فرزند شما تغییرات زیادی را هم از پیشنهاد بدنی و هم از پیشنهاد روانی تجربه میکند. در این دوران نوجوانان به دنبال هویت خودشان هستند و خواهان استقلال در زندگی شان هستند. بیش با همسالان خود زمان می گذرانند و از شما فاصله می گیرند. و در این دوران امکان دارد شما از آنان رفتارهای جدیدی ببینید.

در نتیجه این تغییرات، شما هم به عنوان والدین ناچار می بشوید با چالش های جدیدی که نوجوانتان برای شما قبل می آورد، مثل انجام فعالیتهای خطرناک، تفریحات نو، گروههای دوستی، وابستگی به اینترنت، ارتباط با جنس مخالف، مدگرایی، درگیری با هنجارها و قوانین خوانواده و … رو به رو بشوید و دست و پنجه نرم نمایید. شما میبایست با مشکلات والدین با نوجوانان آشنا باشید.

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

 

بنابراین این احتمال که در این دوره شما و فرزندتان از هم دور بشوید و نتوانید یکدیگر را درک نمایید فراوان میشود. پس ضروری میباشد که هم دانش و آگاهی خودتان را از این دوره فراوان نمایید و هم با استفاده از راه کارهایی روابط تان را با نوجوانتان حفظ نمایید. در این جا هست که شما ضرورت صمیمی شدن والدین با فرزندان را متوجه می بشوید.

راههای ارتباط موثر برای صمیمی شدن والدین با فرزندان

تاثیر گوش دادن و توجه فعال داشتن برای صمیمی شدن خانواده با فرزندان

یکی از کارهایی که به شما به عنوان پدر و مادر یاری میکند تا ارتباط مناسبی با نوجوانتان داشته باشید این میباشد که به حرف های آن ها پسندیده گوش بدهید. یعنی زمانیکه فرزندتان با شما مشکلی را درمیان می گذارد یا از اتفاقی برای شما صحبت میکند، آن ها را قضاوت نکنید، نصیحت نکنید و ابتدا تلاش نمایید که پسندیده به آن ها گوش نمایید و توجه نشان بدهید.

میتوانید از کلماتی همچون ” خب، دنبال کن، بعد چی شد ” استفاده نمایید. در زمانیکه با شما صحبت می کنند تلاش نمایید که زبان بدنتان هم متناسب باشد یعنی تماس چشمی داشته باشید و با تکان دادن سرتان به آن ها نشان بدهید که دارید به حرف هایشان گوش می نمایید. تلاش نمایید به آن ها بازخورد احساساتشان را دهید،

مثلا ” آهان پس الان از دست دوستت خیلی ناراحتی نه؟” با انجام اینکار میتوانید به آن ها نشان بدهید که تا چه حد به آن ها توجه دارید و به آن ها گوش می بدهید و درکشان می نمایید، این موضوع مهم یکی از ترفند های صمیمی شدن خانواده با فرزندان میباشد که به شما یاری شایانی میکند برای برقراری ارتباط با فرندانتان.

احترام گذاشتن برای صمیمی شدن با فرزندان

یکی دیگر از عوامل صمیمی شدن والدین با فرزندان احترام گذاشتن به آن ها میباشد. احترام گذاشتن 1 فرایند 2 طرفه میباشد. همانطور که شما انتظار دارید فرزندتان به شما احترام بگذارد، فرزند شما هم احتیاج دارد که شما به او احترام بگذارید. اگر او کار اشتباهی انجام میدهد، شخصیت او را خورد نکنید و تلاش نمایید از عباراتی استفاده نمایید که هم احساستان را در مورد کار اشتباهش بفهمد و هم بفهمد که کارش را یار ندارید .

خود او را !! مثلا اگر دیر به خانه آمده میتوانید به او بگویید که ” من از دیر آمدنت به خانه ناراحتم، خیلی نگران شدم که به من خبر ندادی. هم چنین تلاش نمایید که از او به خاطر کارهای درستش قدر دانی نمایید و اگر می خواهید کاری را انجام دهد از کلمه لطفا استفاده نمایید. رعایت حریم شخصی فرزندان هم یکی از روشهای احترام گذاشتن میباشد.

تعیین قوانین خانواده برای صمیمی شدن والدین با فرزندان

یکی دیگر از راه کار های صمیمی شدن والدین با فرزندان تعیین قوانین خانواده هست که می تواند به شما یاری زیادی بکند. پیش از اینکه در مورد رفتارهای فرزندتان واکنش نشان بدهید یا با آن ها درگیری پیدا نمایید، میبایست ابتدا قوانین و خط قرمز ها و هم چنین توقعات و انتظارات خودتان را برای آن ها به درستی توضیح بدهید و در این مورد با آن ها صحبت نمایید.

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

مثلا اینکه تا چه ساعتی می تواند بیرون از خانه باشد و . .هم چنین به آن ها بگویید که اگر مواردی را رعایت نکنند میبایست با چه پیامد هایی رو به رو میشوند و نتیجه رفتارشان چه خواهد بود.پس از آن اگر نوجوانتان از این موارد سرپیچی نمود، ابتدا از او توضیح بخواهید و سپس اگر ضروری بود او را جریمه نمایید. در این موارد با فرزندتان با آرامی اما قاطع صحبت نمایید و تلاش نمایید از دعوا و بی توجهی بپرهیزید.

یادتان باشد در کنار این قانونمندی حتما حامی آن ها هم باشید و به آن ها احساس امنیت و حمایت دهید. زیرا یکی از ترندفند های صمیمی شدن خانواده با فرزندان همین میباشد که فرزند شما احساس امنیت و حمایت از طرف شما حسن بکند.

زمان گذراندن با نوجوانان برای صمیمی شدن پدر مادر با فرزندان

حتما روزانه وقت هایی را برای زمان گذراندن باهم قرار دهید. میتوانید باهم کارهایی را انجام بدهید که نوجوانتان یار دارد. مثلا باهم به سینما بروید یا باهم به 1 موسیقی گوش نمایید یا حتی باهم 1 بازی در پلی استیشن انجام بدهید. اینکار روابط شما را زیاد بهتر خواهد نمود و یکی از شیوه های موثر در صمیمی شدن والدین با فرزندان میباشد.

تاثیر گفتگو برای صمیمی شدن پدر و مادر با فرزندان

در خانواده حتما فضایی را بوجود بیاورید که در آن بتوانید با نوجوانتان در مورد مسائل مختلف صحبت نمایید و نظراتش را بشنوید و نظرات خودتان را به او بگویید. آن ها را تشویق نمایید که با شما صحبت کنند و افکار و احساساتشان را با شما درمیان بگذارند . اگر از شما در مسئله ایی یاری خواستند بدون قضاوت نمودن یا نصیحت نمودن تلاش نمایید به آن ها مشورت بدهید.

یادتان باشد که حتما فضا را جوری نمایید که فرزندتان بتواند نظرات متفاوت و گاهی مخالف خود را بیان بکند و یاد گیرد که نظرات متفاوت و مخالف دیگران را بشنود. با اینکار فاصله خودتان را با فرزندانتان کم می نمایید و به آن ها یاری می نمایید تا از لحاظ اجتماعی و شناختی رشد کنند.

الگوی پسندیده بودن برای صمیمی شدن والدین با فرزندان

یکی از روشهای صمیمی شدن پدر و مادر با نوجوانان الگو پسندیده بودن آن ها برای فرزندانشان میباشد. علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد، شما میبایست 1 الگو برای فرزندتان باشید. یعنی خودتان قوانین خانواده را رعایت نمایید، با فرزندتان و همسرتان صحبت نمایید، از آن ها مشورت بگیرید. با اینکار شما به طور غیر مستقیم به نوجوانتان مسائلی را آموزش می بدهید.

ارتباط والدین با فرزندان

ضرورت مسئولیت دادن به نوجوان

مسئولیت انجام بعضی از کارها را که فکر می نمایید نوجوانتان از پس آن بر می آید ، به او دهید. با اینکار حس مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس و احساس صمیمت بیشتری در آن ها درست کردن می نمایید.

استقلال نوجوانتان را حفظ نمایید

نوجوانان در این دوران یار دارند که مستقل باشند و موارد و کارهای مورد علاقه خودشان را، خودشان انتخاب کنند. پس به جای آن ها تصمیم نگیرید و به حریم شخصی آن ها بدون اجازه وارد نگردید اگر نگران آن ها هستید بدون اینکه اعتماد و استقلال آن ها را از بین ببرید بر کار آن ها نظارت نمایید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که تغییر رفتار نوجوانان و علاقه آن ها به گذراندن زمان با همسالان و کاهش ارتباطشان با شما تا حدی طبیعی و از خصوصیات این دوران میباشد. برای حفظ رابطه خودتان با آن ها یادتان باشد که آن ها را بدون قید و شرط یار داشته باشید و به آن ها گوش نمایید و برای آن ها احترام قائل باشید.

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

چگونه با فرزندان خود صمیمی شویم؟

به نقاط قوت آن ها توجه نمایید و تلاش نمایید درمورد ی چیزهایی که مورد علاقه آن ها میباشد باهم صحبت نمایید. در برابر کارهای اشتباهی که می کنند از آن ها توضیح بخواهید. در امور خانه آن ها را دخالت دهید و در مورد رعایت قوانین خانه با قاطعیت در برابر آن ها رفتار نمایید. به آن ها یاد دهید که چگونه گفتگو کنند، نظرات مخالف را بشنوند و نظرات خودشان را بیان کنند.

و با دادن حق انتخاب به آن ها اعتماد به نفس شان را فراوان نمایید. امکان دارد که انجام این کارها به پیشنهاد سخت برسد ولی مطمئن باشید سعی شما در این راه نتیجه خوبی خواهد داشت.

مطالب مرتبط :

دیزاین برای اتاق بازی

آرامش بخش کردن فضای خانه

نقش رنگ ها در محیط زندگی

احساس راحتی و امنیت در خواب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی