نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در رشد کودکان : وقتی که فرزند شما به دنیا می آید و به سنین خردسالی و یا کودکی می رسد، تا حدودی توانسته میباشد دنیای اطرافش را بشناسد و با آن ارتباط برقرار بکند. ولی همانطور که می دانیم، این آشنایی او با دنیای اطراف جهان هنوز به اندازه بزرگسالان نشده و برای رسیدن به آن میبایست مسیر زیادی را طی بکند.

یکی از برترین راه ها برای شناساندن جهان اطراف به کودکان و خردسالان، یاری گرفتن از بازی ها میباشد. بازی ها، فعالیتهای سرگرم کننده ای هستند که به شما این امکان را میدهد هر روز مطلب ها جدیدی را به فرزند خود بیاموزید. ولی به راستی منظورمان از بازی چیست و چرا این بازی ها بر روی کودکان تاثیر گذار بوده، در حالی که دیگر برای بزرگسالان بی فایده است؟

اگر شما هم همچون ما کنجکاو شده اید تا در مورد تاثیر بازی در رشد و پیشرفت کودک خود اطلاعات بیشتری کسب نمایید، در این مقاله جذاب و کامل با ما همراه باشید تا به بررسی مفصل و دقیق همین موضوع بپردازیم.(نقش بازی در رشد کودکان)

منظور از بازی چیست؟(نقش بازی در رشد آن ها)

به طور کلی، به هر نوع فعالیت اختیاری که که با هدف سرگرمی و تفریح انجام شود، بازی می گوئیم. از لحاظ علمی هم، هر فعالیت اختیاری که بر اساس درست کردن لذت و خوشایندی باشد و کم یا فراوان دارای قواعد باشد، بازی محسوب می‌شود.

بنابر تعریف بالا، این نکته زیاد مهم میباشد که بازی صرفا برای کودکان نبوده و می تواند برای بزرگسالان هم تعبیه شده باشد. هم چنین، نکته زیاد حائز اهمیت دیگر این میباشد که بازی می تواند صرفا برای سرگرمی بوده و یا این که هم سرگرم کننده باشد و هم آموزنده.

این میزان آموزش دادن معمولا در بازی های کودکان بیش از بازی های بزرگسالان میباشد اما باز هم بازی هایی برای بزرگسالان هستند که سبب رشد بزرگسال هم میشود. به طور مثال، بازی پینت بال می تواند هم روحیه تیمی افراد و هم روحیه جنگندگی برای رسیدن به هدف را تقویت بکند.

نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در رشد کودکان

انواع بازی

از آن جایی که درست کردن حد و مرز و دسته بندی نمودن بازی ها سبب کاهش جذابیت آن ها میشود، معمولا تلاش میشود تا بازی ها را به طور به طور کامل دسته بندی نکنند و اجازه بدهند تا کودکان بتوانند آزادانه از مدلی از بازی به سراغ مدل دیگری بروند و خلاقیت خود را پرورش بدهند. با این حالا، بازی ها را میتوان به دست های ذیل طبقه بندی کرد:

بازی های حرکتی:

به بازی هایی گویند که در آن بدن انسان میبایست در بازی درگیر شده تا بتواند در آن بازی موفق شود.
بازی های ساخت و سازی: بازی هایی هستند که نیازمند دقت کودک برای ساختن وسیله و یا ابزاری خاص میباشد.

بازی های نمادین:

بازی های نمادین آن دسته از بازی هایی هستند که در آن ها کودک 1 شی را نماد شی دیگری قرار میدهد و با آن به ادامه بازی می پردازد. به عنوان مثال از 1 تکه چوب به عنوان اسب استفاده میکند. در این بازی ها هیچ قاعده و قانونی نبایستی وجود داشته باشد.
همچنین، این نوع از بازی ها می توانند هم بصورت تک نفره و هم بصورت چند نفره گونه بگیرد اما از آن جایی که خلاقیت و عکس جمعی برای کودک مفید تر میباشد، نظر میکنیم این بازی ها را با 1 همبازی دیگر انجام دهد.

بازی های نمایشی:

همچون بازی های نمادین بوده، با این تفاوت که در اینجا، علاوه بر دادن نقش خاص به اجسام اطرافشان، به خودشان هم 1 نقش نو می بدهند. به طور مثال، کودکی را فرض نمایید که از 1 کارتن خالی به عنوان قایق استفاده میکند و به خودش هم نقش کاپیتان را میدهد. در این نوع بازی ها، حضور حداقل 2 شخص بازی کننده تاثیر زیادی در رشد کودک دارد.

بازی های مجازی:

و ولی برویم سراغ اصل مطلب! یکی دیگر از بازی هایی که امروزه توانسته میباشد طرفداران زیادی را به سمت خود جذب بکند، بازی های مجازی هستند. در این بازی ها، تمامی حد و مرز های خلاقیت شکسته میشود و در آن به کودک شما 1 نقش داده میشود تا در آن نقش خود به انجام ماموریت های مختلف بپردازد. اینکه آیا این نوع بازی ها سازنده هستند یا خیر بستگی به خود بازی و سازندگان آن بازی دارد.

اگر در بازی، ماموریت های شما سبب تقویت 1 ویژگی مثبت در او شود، طبیعتا انجام بازی هم برای او مفید خواهد بود. ولی اگر در بازی هدف فقط نابودی و شکست و کشتار دشمنان باشد، این بازی برای سنین بالاتر متناسب بوده که بر خشم خود کنترل مناسبی دارند.

هم چنین این نکته را هم در پیشنهاد داشته باشید که حتی اگر بازی مورد انجام کودک شما عالی هم باشد، برای سلامت چشمان او بهتر میباشد اجازه ندهید تا بیشتر از 1 ساعت در روز به انجام آن بپردازد.

نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در رشد کودکان

تاثیر بازی در رشد کودک

حالا که با مفهوم بازی و انواع ان به طور کامل آشنا شدیم، نوبت به بررسی مهمترین و کاربردی ترین تاثیرات بازی ها بر رشد و پیشرفت کودک می پردازیم:

تقویت روحیه تیمی:

کودکان هنگامی که به دنیا می آیند، معمولا همه چیز را برای خودشان می خواهد. آن ها در ابتدای دوران خردسالی و یا کودکی خود غیر منطقی بوده و یار دارند همه چیز و همه کس در اختیار او باشند و او مرکز توجهات باشد.

وقتی که فرزند شما با دیگر افراد هم سن و سال خود آغاز به بازی میکند، رفته رفته متوجه میشود که رشد و پیشرفت او در بازی های تیمی، نیاز دارد تا او به توجهات و نیاز های دیگران هم اهمیت و ارزش بدهد و بنابراین به فردی متعهد به تیمش تبدیل میشود. پرورش این روحیه تیمی می تواند در آینده شغلی او زیاد مفید واقع شود.

یاری به رشد ذهنی کودک:

یکی از برترین و سریع ترین راه ها برای رشد ذهنی کودک، بازی ها هستند. بازی های فکری، سبب میشوند تا کودک سعی بکند برای حل مسئله های درون بازی از ذهن خود استفاده بکند. در این نوع بازی ها، وجود 1 جایزه با ارزش در انتهای مسیر سبب تشویق هرچه بیش کودک به تسلیم نشدن میشود.

آشنایی با مفهوم قانون:

هرچقدر هم که در 1 بازی آزادی عمل وجود داشته باشد، باز هم قانون های کوچک و بزرگی هستند که نبایستی از وجود ان ها غافل شد. قانون ها به کودک می آموزند که دنیای بیرون از ذهن آن ها، آنقدر ها هم که فکر می کنند بدون قید و بند نیست و برای داشتن شایستگی مشارکت در بازی، میبایست از این قوانین پیروی کنند.

البته اگر فرزند شما به رشد عقلی مناسبی رسیده میباشد و به فردی منطقی تبدیل شده میباشد، میبایست برای او توضیخ بدهید که این قوانین برای همه شرکت کنندگان بازی میباشد و در بلند مدت سبب رشد و پیشرفت همه میشود.

تقویت جسمی:

بازی هایی که در آن ها بالا و پائین پریدن، دویدن و یا هر فعالیت جسمی دیگری وجود دارد، سبب رشد جسمی کودک شما میشود. متاسفانه با ورود بازی های مجازی به دنیای کودکان، این موضوع در چند سال اخیر زیاد تضعیف شده میباشد.

یادگیری مفهوم برد و باخت:

کودکان میبایست با مفهوم شکست خوردن آشنا شوند. آن ها میبایست یاد بگیرند که جوایز برای کسی میباشد که از دیگر شرکت کنندگان بازی بهتر عمل کرده میباشد، 9 برای کسی که صرفا علاقه بیشتری به آن جایزه دارد.

تقویت خلاقیت:

مهمترین و اصلی ترین عنصر در تقریبا تمامی بازی های موجود در جهان، سعی برای تقویت خلاقیت کودک میباشد. انسانی که در کودکی خلاقیت تقویت شده ای دارد، به مراتب در مواجهه با مشکلات بهتر عمل میکند.

کلام آخر

بدون وجود بازی ها، کودکان و فرزندان ما، به موجوداتی ضعیف و بدون هدف تبدیل میشوند و در آینده هم نخواهند دانست که چطور میبایست به اهداف خود برسند. در این مقاله تلاش کردیم تا با بررسی مفهوم بازی ها و تاثیر آن ها در رشد کودک شما، شما را در داشتن فرزندی کوشا و منظم که برای اهدافش سعی میکند، راهنمایی کنیم.

نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در رشد کودکان

مطالب مرتبط :

بهداشت دهان و دندان در کودکان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

نقش فرش در زیبایی اتاق کودک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی