مهارت نه گفتن در کودکان

مهارت نه گفتن در کودکان

مهارت نه گفتن در کودکان:یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین، محافظت از فرزندان خود در برابر آسیب‌های اجتماعی است؛ اما پدر و مادر همیشه همراه فرزند خود نیستند تا از آن‌ها مراقبت کنند؛ بنابراین میبایست آموزش مهارت 9 گفتن در کودکان و نوجوانان را جدی بگیرند تا فرزندشان توانایی محافظت از خود در دنیای واقعی را داشته باشد.

به دلیل اهمیت بالای یادگیری مهارت 9 گفتن برای کودکان، ما در ادامه این مطلب چند روش کاربردی آموزش این مهارت را بررسی می‌کنیم. اگر دغدغه تربیت فرزندی با شخصیت قوی و مستقل را دارید که به هر چیزی «بله» نمی‌گوید، ادامه این مطلب را بادقت مطالعه نمایید.

تقویت مهارت نه گفتن در کودکان با آموزش مفهوم رضایت

یکی از نخستین قدم‌هایی که برای تقویت مهارت 9 گفتن در کودکان میبایست بردارید، آموزش مفهوم رضایت به آن‌ها میباشد. به فرزند خود یاد دهید که در گونه احساس ناراحتی، به دیگران 9 بگوید؛ هم چنین به فرزندان خود یاد بدهید همان‌طور که آن‌ها می‌توانند در وقت نارضایتی با دیگران مخالفت کنند، بقیه هم حق دارند به آن‌ها 9 بگویند؛

در چنین شرایطی فرزند شما میبایست یاد گیرد که رضایت همچون 1 خیابان دوطرفه میباشد و میبایست با آغوش باز «نه گفتن» دیگران را بپذیرد تا دیگران هم به پیشنهاد منفی او احترام بگذارند.به‌طورکلی، در کنار آموزش 9 گفتن به کودکان ابتدایی و نوجوانان، میبایست به آن‌ها یاد دهید عقاید و شخصیت افراد مختلف را همان‌طور که هستند قبول کنند؛

یکی از کتاب‌های جذابی که بچه‌ها را با شخصیت‌های مختلف با ویژگی‌های زیاد متفاوت آشنا می‌کند، مجموعه کتاب ایلیا تولد 1 قهرمان میباشد. در این مجموعه کتاب، چند پسر نوجوان با استعداد و شخصیت‌های متفاوت، از مردم خود محافظت می‌کنند. بچه‌ها با خواندن این کتاب، مفاهیم مهمی مثل شجاعت، فداکاری و همدلی با دیگران را یاد می‌گیرند.

مهارت نه گفتن در کودکان

مهارت نه گفتن در کودکان

قبل از یاد دادن نه به کودکان، به نیازهای آن‌ها توجه نمایید

اگر می‌خواهید به فرزند خود اهمیت توجه به نیازهایش را یاد دهید، به نیازهای او توجه کنید؛ درواقع برای اینکه بچه‌ها یاد بگیرند به نیازهای خود احترام بگذارند، در مرحله ابتدا شما میبایست به نیازهای آن‌ها جواب مناسبی دهید. با توجه نمودن به نیازها و خواسته‌های فرزندتان، این پیام را به او منتقل می‌کنید که احساسات او مهم هستند و میبایست در حد امکان برآورده شوند.

تاثیر این روند در بزرگسالی فرزند خود هم مشاهده خواهید کرد؛ آن‌جایی که نیازهای خود را به‌طورآگاهانه بر نیاز دیگران ترجیح می‌دهد و شما از داشتن فرزندی با عزت نفس بالا لذت خواهید برد. یکی از مجموعه کتاب‌هایی که به نوجوانان یاری می‌کند تا شخصیتی مستقل و بااراده داشته باشند، مجموعه کتاب آخرین شاگرد میباشد.

در این مجموعه رمان فانتزی ۱۰جلدی، شخصیت‌هایی با نام محافظ میبایست از مردم روستا در برابر جادوگران شرور مراقبت کنند. شخصیت اصلی این داستان نوجوانی هفده‌ساله به نام توماس است که ویژگی‌های اخلاقی الهام‌بخشی برای نوجوانان دارد.

الگوی خوبی برای یادگیری مهارت نه گفتن باشید

کودکان چطور میبایست مهارت 9 گفتن را بیاموزند زمانیکه والدین آن‌ها بلد نیستند 9 بگویند؟ بنابراین زیاد مهم میباشد که قبل از بررسی نمودن رفتار کودکان، رفتار خودتان را ذیل ذره‌بین قرار بدهید. اگر کودکان مشاهده کنند که شما دورو هستید و پیشنهاد مخالف خود را در وقت نارضایتی اعلام نمی‌کنید، به‌هیچ‌وجه مهارت 9 گفتن را یاد نمی‌گیرند!

شما میبایست با احساسات خود صادق باشید و 9 بگویید تا با فرزند شما مودبانه مخالف نمودن را از شما بیاموزد.برای آموزش مهارت 9 گفتن به کودکان و نوجوانان، می‌توانید از کتاب‌ها هم یاری بگیرید. علاوه‌بر آن، اگر فرزند نوجوان شما اهل مطالعه میباشد، خرید مجموعه کتاب جنگاوران برنا را به شما نظر می‌کنیم.

این مجموعه کتاب ۱۱ جلدی، داستانی فانتزی و هیجان‌انگیز دارد و جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز به شمار می‌رود.

به فرزندتان اطمینان بدهید که نه گفتن اشکالی ندارد

گاهی اوقات بسیاری از کودکان به دیگران «نه» نمی‌گویند، چون فکر می‌کنند اینکار سبب تیرگی یا قطع شدن روابط می‌شود. شما در این مرحله از آموزش 9 گفتن به کودکان قبل دبستانی و ابتدایی میبایست به آن‌ها اطمینان بدهید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و 9 گفتن 1 امر به طور کامل طبیعی میباشد. به آن‌ها بگویید نیازی نیست که قبل از 9 گفتن، عواقب آن را بارها و بارها در ذهن خود مرور کنند؛ بلکه فقط میبایست عقیده خود را در پیشنهاد بگیرند.

علاوه‌بر این، به آن‌ها آموزش بدهید که برای 9 شنیدن از طرف دیگران هم آماده باشند و پیشنهاد مخالف آن‌ها را درک کنند؛ در غیر این گونه فرزند شما به فردی لجباز و خودخواه تبدیل خواهد شد که فقط به نظرات و عقاید خود اهمیت می‌دهد.

برای آموزش نه گفتن، با آغوش باز پذیرای نظرات فرزند خود باشید

کودکان اگر برای بیان نظرات خود احساس امنیت نکنند، هیچ‌گاه به‌راحتی به دیگران 9 نمی‌گویند؛ بنابراین هرچقدر هم که نظرات آن‌ها خنده‌دار یا غلط به پیشنهاد می‌رسد، به حرف‌های آن‌ها به طور کامل گوش بدهید. در گونه مخالفت با نظرات کودکان، به‌هیچ‌عنوان در آن‌ها حس تمسخر درست کردن نکنید؛ بلکه دلیل منطقی نبودن نظرشان را با آرامش کامل توضیح بدهید.

از بازی‌ها و کتاب آموزش 9 گفتن به کودکان یاری بگیرید

برای پرورش مهارت 9 گفتن در کودکان، بازی نمودن و کتاب خواندن یکی از جالب‌ترین و موثرترین روش‌ها محسوب می‌شود. بازی نمودن با بچه‌ها یا کتاب خواندن برای آن‌ها، زیاد سرگرم‌کننده و جذاب میباشد. از جمله برترین مثال‌ها برای کتاب آموزش 9 گفتن به کودکان میتوانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

کتاب تپلی به بدنم دست نزن
کتاب نه نه نه!
کتاب بلند بگو نه
کتاب شوتک گفت نه
خرگوشک گاهی بگو نه

علاوه‌بر این کتاب‌ها، مجموعه کتاب «هشدارهای جسمی جنسی» در رابطه با مباحث جنسی و محافظت از نوجوانان در برابر آسیب‌های جنسی انتخاب زیاد مناسبی محسوب می‌شود.

مهارت نه گفتن در کودکان

مهارت نه گفتن در کودکان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی