مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان : 1 متخصص فیزیوتراپی گفت: والدین میبایست با توجه به سن فرزندشان برترین ورزش را به او نظر کنند.فرناز المعی‌نژاد متخصص فیزیوتراپی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران برنا، درمورد برترین وقت برای ورزش کودکان اظهار کرد:

هیچ زمانی برای تشویق کودک به مشارکت نمودن در فعالیت ورزشی و ورزش زود نیست؛ البته ورزشی مدنظر میباشد که با سرگرمی و تفریح همراه باشد. پزشکان معتقد هستند که مشارکت در فعالیت‌های مختلف، هماهنگی عضلانی و مهارت‌های حرکتی کودکان را زیاد شدن می‌دهد.

او بیان کرد: متخصصان بهداشت و سلامت نظر می‌کنند که کودکان و نوجوانان بین ۶ تا ۱۷ سال میبایست حداقل 1 ساعت در روز را به انجام فعالیت‌های هوازی متوسط تا شدید بپردازند و حداقل 3 روز در هفته هم تمرین‌های تقویتی در این فعالیت‌ها گنجانده شود.

ورزش و فعالیت‌های متناسب به تفکیک رده‌های سنی کودکان و نوجوانان

سن 3 تا 5 سال

این متخصص فیزیوتراپی افزود: نظر می‌شود که کودکان در این سن پایان طول روز از پیشنهاد فیزیکی فعال باشند؛ فعالیت فیزیکی مرتب علاوه بر بهبود رشد استخوانی کودک روند وزن‌گیری او را هم در شرایط طبیعی نگه می‌دارد. شرکت نمودن در بازی‌های دست جمعی همچون فوتبال و بستکبال در این سن میبایست فقط به قصد بازی باشد و از هرگونه رقابت پرهیز شود.

والدین میبایست به این نکته توجه داشته باشند که دست‌های کودکان در این محدوده سنی مهارت و قدرت ضروری را برای گرفتن توپی که به سمت آنان پرتاب می‌شود، نداشته و امکان آسیب دیدن انگشتان وجود دارد.المعی‌نژاد تأکید کرد: شنا یکی از ورزش‌هایی میباشد که برای کودکان بین سن 3 تا 5 سال متناسب میباشد،

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

البته کودکان در سنین پایین‌تر (بین ۶ ماه تا 3 سال) هم می‌توانند در استخر‌های متناسب به همراه والدین خود در آب بازی کنند؛ کودک بهتر میباشد مهارت‌هایی همچون نفس‌گیری، شناور شدن و شنای کرال را از سن 4 تا 5 سال به بعد یاد گیرد.

سن ۶ تا 8 سال

او تصریح کرد: تا سن ۶ سالگی، دست و پای کودک به اندازه کافی قدرت گرفتن توپ با دست یا شوت نمودن توپ با پا را دارد. این سن هم چنین برای شروع ورزش‌هایی همچون ژیمناستیک یا دوچرخه سواری متناسب است؛ در این سن به تدریج کودک برای انجام رقابت‌های ورزشی مختلف آماده می‌شود.

ورزش‌های مختلف فشار‌های متفاوتی را بر غضروف رشد اعمال می‌کنند بنابراین بهتر است در انتخاب نوع ورزش تنوع ضروری در پیشنهاد گرفته تا از سلامت غضروف رشد و رشد استخوانی مطلوب اطمینان حاصل شود. آسیب‌های ورزشی ناشی از فشار فراوان بر بافت عضلانی-اسکلتی همچون شکستگی فشاری و پاشنه درد در این سن زیاد شایع میباشد.

سن ۹ تا ۱۱ سال

این متخصص فیزیوتراپی گفت: هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها در این سن به اندازه کافی تکامل پیدا می‌کند که کودک ورزش‌هایی همچون بسکتبال، بیسبال و والیبال را به خوبی انجام دهد. شرکت نمودن در رقابت‌های ورزشی زیاد پسندیده میباشد به شرطی که کودک تحت فشار روانی پیروزی قطعی قرار نگیرد.

شرکت نمودن در مسابقات 3 گانه دوی ۱۰۰ متر، پرش ارتفاع و پرتاب وزنه در این سن محدودیتی ندارد به شرطی که کودک تحت آموزش‌های ضروری قرار گرفته باشد و در طول مسابقات به اندازه کافی آب بنوشد.

سن ۱۲ تا ۱۴ سال

المعی‌نژاد اظهار کرد: در سنین نوجوانی شاید انگیزه افراد به انجام ورزش منظم کمتر شود و اشخاص بیش به بدنسازی و پرورش اندام تمایل داشته، ولی والدین میبایست به این نکته توجه داشته باشند تا زمانیکه فرزندشان به سن بلوغ نرسیده میباشد، او را به بدنسازی و انجام تمرین‌های با وزنه تشویق نکنند.

او بیان کرد: والدین میبایست نوجوانان را به انجام ورزش‌هایی با استفاده از وزن خود بدن همچون اسکوات یا شنا روی دست‌ها تشویق کنند. انجام این گونه ورزش‌ها علاوه بر تقویت بیش عضلات از بروز آسیب‌های عضلانی-اسکلتی ناشی از تمرین با وزنه جلوگیری می‌کند. نوجوانان تا پیش از سن بلوغ هرگز نبایستی وزنه سنگین بزنند چرا که اینکار موجب می‌شود در معرض آسیب‌های جدی مفصلی و عضلانی قرار بگیرند.

سن ۱۵ سال به بالا

این متخصص فیزیوتراپی افزود: از سن ۱۵ سالگی به بعد نوجوان می‌تواند تمرین با وزنه را در فرم‌های بدنسازی انجام دهد، ولی این تمرین میبایست ذیل پیشنهاد مربی کار آزموده گونه گیرد.

اگر نوجوان در سنین دبیرستان به شرکت نمودن در مسابقاتی همچون دوی ماراتن یا مسابقات 3 گانه تمایل دارد، می‌تواند در این مسابقات شرکت بکند، ولی والدین میبایست نوجوان را با اصول ورزش‌های هوازی، نوشیدن آب کافی، تغذیه و استراحت متناسب در فواصل تمرین آشنا و علائم ناشی از تعریق بیشتر از حد را در هنگام ورزش به او گوشزد کنند.

المعی‌نژاد تأکید کرد: فعال بودن در هر سنی شرط سلامت میباشد. پایه ریزی 1 فعالیت ورزشی اصولی در سنین کودکی، زیربنای نوجوانی، جوانی و بزرگسالی ایده آل میباشد. کودکان خود به خود فعال هستند، ولی تشویق آنان به انجام فعالیت ورزشی منظم، در آینده به 1 عادت ورزشی مفید تبدیل می‌شود.

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

مناسب‌ترین ورزش‌ها برای کودکان و نوجوانان

نوجوانان فوتبالیست

او یادآوری کرد: انجام تمرین‌های کششی پیش و پس از فعالیت ورزشی برای پایان سنین در کودکان نظر می‌شود. درد در ساق پا‌ها یکی از شکایات شایع در بسیاری از کودکان به ویژه آنهایی میباشد که فعالیت، تحرک و جست و خیز زیادی دارند؛

این عارضه اغلب بر اثر تجمع اسید لاکتیک در عضلات پشت سابق و آزردگی عضلانی ناشی از آن اتفاق می‌افتد. انجام ورزش‌های کششی در قالب بازی و فعالیت نقش موثری در کاهش اسپاسم عضله، بهبود گردش خون عضله و کاهش درد و ناراحتی دارد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی