معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان :اگرچه این موضوع معمول نیست، ولی ممکن است رخ بدهد. هرچند بسیاری از والدین حدس می‌زنند که کودکشان نسبت به برخی غذاهای خاص آلرژی دارد، ولی تنها حدود شش درصد از کودکان کم‌سن و سه تا چهار درصد از افراد بالغ آلرژی غذایی دارند.با درک نحوه عمل آلرژی‌ها، شما امکان دارد بتوانید علامت‌های اولیه آن را بطور درست شناسایی نمایید. هم چنین اگر کودک شما واکنش آلرژیک داشته میباشد، مهم میباشد بدانید که میبایست چه کار نمایید.

اگر کودک من نسبت به 1 غذا آلرژی داشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کودک شما نسبت به 1 غذا آلرژی داشته باشد، بدن او با این غذا به عنوان 1 ماده مهاجم برخورد کرده و پادتن یا آنتی‌بادی‌هایی (به نام IgE) تولید می‌کند. اگر این غذا مجددا خورده شود، آنتی‌بادی‌ها به سیستم ایمنی بدن دستور می‌دهند که ماده‌ای به نام هیستامین آزاد کند تا به این ماده غذایی حمله کرده و با آن مقابله نماید.

نشانه‌های آلرژی معمولا بین چند دقیقه تا 2 ساعت پس از هضم 1 ماده غذایی خاص ظاهر می‌شوند، اگرچه در برخی موارد خاص از آلرژی غذایی نشانه‌های آلرژی بصورت مزمن و دائمی خواهند بود. هر 1 از این واکنشها می‌تواند خفیف یا حاد باشد.در بسیاری از کودکان واکنش آلرژیک نسبت به یک غذا موجب اگزمای حاد می‌شود. این تکه‌های خشک و زبر از پوست معمولا روی گونه، زانو و آرنج‌ها ظاهر می‌شوند.

سایر نشانه‌های احتمالی عبارتند از کهیر یا تورم، چشم‌های اشک‌آلود یا آبریزش بینی و دشواری تنفس. برخی اوقات این نشانه‌ها گوارشی هستند؛ یعنی کودک امکان دارد به استفراغ یا اسهال دچار شود. اگر کودک شما 1 واکنش حاد آلرژیک دارد، این مسئله می‌تواند خطرآفرین و حتی کشنده باشد.به خاطر داشته باشید که کودک می‌تواند نسبت به یک غذا واکنش نشان دهد حتی اگر قبلا آن را بدون هیچ مشکلی می‌خورده میباشد.

بنابراین اگر کودک شما آلرژی نسبت به تخم پرندگان را به ارث برده باشد، امکان دارد در دفعات اولی که آنان را می‌خورد واکنشی نشان ندهد ولی نهایتا نشانه‌های آلرژی را بروز خواهد داد. (به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن زودهنگام در معرض این ماده‌ها امکان دارد چندان مشخص نباشد مثلا اگر بادام زمینی آسیاب‌شده در 1 کلوچه یا شبربنی استفاده شده باشد).

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

کودک من امکان دارد نسبت به چه غذاهایی آلرژی داشته باشد؟

او می‌تواند نسبت به هر چیزی آلرژی داشته باشد ولی چند مورد از غذاها هستند که عامل 90 درصد از آلرژی‌های غذایی به حساب می‌آیند:

-تخم پرندگان

-شیر

-آرد گندم

-سبوس

-برخی از میوه ها (مانند مرکبات و توت فرنگی)

-بادام زمینی (و مشتقات آن)

-سایر آجیل‌ها (غیر از بادام زمینی، مانند گردو)

-ماهی (مانند ماهی تن و قزل‌آلا) و نرم‌تنان صدف‌دار (مانند خرچنگ دریایی، میگو و خرچنگ)

اگر فکر می‌کنم که کودکم نسبت به 1 غذا واکنش آلرژیک نشان می‌دهد چه کار میبایست بکنم؟

اگر به پیشنهاد می‌آید که کودک شما مشکل تنفسی دارد، ورم‌هایی روی گونه یا لب‌هایش مشاهده می‌شود یا پس از خوردن غذا به استفراغ یا اسهال شدید دچار شده است، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.واکنش‌های حاد آلرژیک را نبایستی دست کم گرفت. مسیر تنفسی کودک شما امکان دارد ظرف چند دقیقه بسته شود بنابراین تلاش نکنید با دکتر تماس بگیرید یا او را به اورژانس برسانید. تیم پزشکی میبایست در اسرع زمان به محل حادثه برسد.

اگر کودک شما همواره تا 2 ساعت پس از خوردن 1 غذای خاص نشانه‌ها را از خود بروز می‌دهد، با دکتر او صحبت نمایید. او امکان دارد شما را برای آزمایش به 1 متخصص آلرژی کودکان معرفی نماید. متخصص می‌تواند به شما بگوید که کدام غذا یا غذاها سبب بروز مشکل می‌شوند و این که آیا این نشانه‌ها بخشی از واکنش سیستم ایمنی بدن (یعنی آلرژی) میباشد یا این که علامت آن میباشد که او نمی‌تواند غذا را هضم بکند (یعنی حساسیت غذایی).

پس از این که کودک شما واکنش آلرژیک نسبت به یک غذا نشان داد میبایست برای هنگامی که این اتفاق دوباره می‌افتد آماده باشید. حتی اگر واکنش دفعه ابتدا خفیف بوده میباشد، بار بعدی می‌تواند حاد باشد. دکتر کودک می‌تواند راهنمایی‌های مربوط برای اقدام متناسب را در اختیار شما قرار دهد که شامل دستوراتی در مورد نحوه مدیریت و کنترل واکنش آلرژیک می‌شود.

(دکتر امکان دارد به شما توصیه بکند 1 دستگاه تزریق اتوماتیک حاوی اپی نفرین را همراه داشته باشید که می‌تواند نسخه آن را برای شما نوشته و نحوه استفاده از آن (زمانی که واکنش آلرژیک ظاهر می‌شود) را نشان دهد. این دستگاه‌ها همانند خودکارهای اسباب‌بازی هستند و به طور اتوماتیک میزانِ ضروری اپی نفرین جهت توقف واکنش آلرژیک را مشخص و تنظیم می‌کنند.)

آیا آلرژی‌ها ارثی هستند؟

کودک شما امکان دارد استعداد ابتلا به آلرژی را به ارث ببرد ولی لزوما 1 آلرژی خاص را به ارث نمی‌برد. به عنوان مثال، اگر شما تب بهاره، آلرژی نسبت به حیوانات یا آلرژی غذایی داشته باشید، 50% احتمال دارد که کودک هم آلرژی (هرچند احتمالا متفاوت از شما) داشته باشد. وقتی که والدین هر 2 آلرژی داشته باشند، این احتمال به 75% می‌رسد.

آیا هنگامی کودک بزرگ‌تر شود، آلرژی غذایی‌اش پسندیده می‌شود؟

امکان دارد. در واقع، او امکان دارد همین حال هم پسندیده شده باشد. تقریبا 85% از کودکان هنگامی بزرگ شده و به سن مدرسه می‌رسند، آلرژی خود نسبت به شیر، تخم پرندگان، سبوس و آرد را از دست می‌دهند. آلرژی نسبت به بادام زمینی، آجیل‌ها، ماهی و نرم‌تنان صدف‌دار، به احتمال فراوان در پایان عمر باقی خواهند ماند. با این حالا، حدود 20% از کودکانی که در سن کمتر از 2 سالگی نسبت به بادام زمینی آلرژی دارند، وقتی که به سن مدرسه برسند آلرژی خود را از دست می‌دهند.

حساسیت غذایی چیست و چه تفاوتی با آلرژی غذایی دارد؟

اکثر این واکنش‌ها ماهیت آلرژیک ندارند. معمول‌ترین نوعِ واکنش غذایی منفی، حساسیت غذایی میباشد.حساسیت غذایی به سیستم ایمنی بدن مربوط نمی‌شود. اگر کودک شما به حساسیت غذایی دچار شده باشد، بدین معناست که در هضم نوع خاصی از غذا مشکل دارد.

شما امکان دارد دریابید که او هر بار که آن غذای خاص را می‌خورد یا می‌نوشد، نشانه‌های سوءهاضمه غذا (مانند باد شکم، نفخ یا اسهال) او را به زحمت می‌اندازند.مرسوم‌ترین نوع حساسیت غذایی، حساسیت به لاکتوز میباشد. افرادی که به این حساسیت دچار باشند، آنزیم ضروری جهت هضم شکر موجود در شیر گاو و سایر فرآورده‌های لبنی را ندارند.

اگر حدس بزنم که کودکم احتمالا آلرژی غذایی دارد، میبایست چه کار بکنم؟

با دکتر او صحبت نمایید. او امکان دارد برای شناسایی عامل مشکل زا، 1 رژیم غذایی به شما نظر بدهد یا این که شما را به متخصص آلرژی یا متخصص بیماری‌های گوارشی کودکان معرفی بکند.متخصص آلرژی سؤالات مفصلی راجع به نشانه‌هایی که کودک از خود بروز می‌دهد خواهد پرسید. بعدا امکان دارد آزمایش آلرژی پوستی یا آزمایش خون را انجام دهد تا مشخص شود که این نشانه‌ها مربوط به واکنش سیستم ایمنی بدن (آلرژی) هستند یا خیر.

اگر آزمایش پوست موجب درست کردن کهیر بر روی پوست شود یا آزمایش خون نشان دهد که کودک شما آنتی‌بادی‌های IgE را برای غذا دارد، آنگاه احتمال آن وجود دارد که کودک نسبت به آن غذای خاص آلرژی داشته باشد.

اگر نتیجه آزمایش‌ها منفی باشد، نشانه‌های کودک شما احتمالا مربوط به آلرژی غذایی نیستند، هرچند امکان دارد ناشی از حساسیت غذایی باشند.در این مرحله، امکان دارد شما را به 1 متخصص بیماری‌های گوارشی معرفی کنند تا علت حساسیت غذایی را مشخص نماید یا دلیل‌های دیگری که امکان دارد برای نشانه‌های کودک شما وجود داشته باشند را بررسی بکند.

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

معرفی غذاهای آلرژی زا برای کودکان

آیا می‌توان آلرژی‌های غذایی را درمان کرد؟

دارویی وجود ندارد که مانع از واکنش‌های آلرژیک نسبت به غذا شده یا آنان را درمان بکند و واکسن‌های آلرژی که برای تب بهاره استفاده می‌شوند هم برای آلرژی‌های غذایی پاسخ نمی‌دهند. کلید پیشگیری از بروز واکنش آلرژیک، اجتناب شدید از آن غذای خاص میباشد.

ولی اجتناب از 1 غذای خاص، غالبا به آن سادگی که تصور می‌شود نیست. غذاها امکان دارد در جاهایی که احتمال نمی‌رود وجود داشته باشند و حتی اندکی از 1 ماده امکان دارد برای بروز 1 واکنش حاد کافی باشد. اکثر افرادی که واکنش حاد داشته‌اند، غذایی را خورده‌اند که فکر می‌کرده‌اند ایمن و بی‌خطر میباشد. شما میبایست به دقت برچسب‌های مواد غذایی را بخوانید، بدانید که میبایست از کدام مواد غذایی اجتناب نمایید و در منوی رستوران‌ها هم در مورد مواد موجود در هر غذا پرسش نمایید.

اگر مشخص شد که کودک شما به آلرژی غذایی مبتلاست، میبایست در مورد همه کارهایی که می‌توانید برایش انجام بدهید، اطلاعاتی کسب کنید؛ از جمله این که دقیقا میبایست از چه غذاهایی اجتناب بکند، چطور برچسب‌های مواد غذایی را بخواند و چطور علامت‌های اولیه 1 واکنش آلرژیک را شناسایی نماید. با راهنمایی و همکاری دکتر کودک، 1 برنامه مشخص برای زمانیکه کودک به واکنش آلرژیک دچار می‌شود طراحی کنید. اپی نفرین را در دسترس خود داشته باشید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی