محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی :این روزها اخبار مانند هوایی که نفس می‌کشیم ما را احاطه کرده می باشد. انسان این عصر در دانشگاه، محل کار، مهمانی‌های خانوادگی و دوستانه، حتی در بسیاری از تاکسی‌ها و آسانسورها هم از تاثیر اخبار در امان نیست. کودکان و نوجوانان هم خواه‌ناخواه بریده‌هایی از اخبار جهان را می‌بینند و می‌شنوند و تحت تاثیر اخبار بد هستند.

این بدان معناست که اطلاعاتی از قبیل آتش‌سوزی، سیل، زلزله، بیماری‌های همه‌گیر، جنگ، تروریسم، تصادفات، جنایات خشونت‌آمیز و… به‌طور روزانه در ذهن فرزند شما می‌چرخد. این در حالی است که کودکان باید در سال‌های اولیه زندگی خود احساس امنیت کنند تا رشد خوبی داشته باشند. زمانی که کودکان به‌طور مداوم در معرض اخبار قرار می‌گیرند حتی اگر به‌طور کامل متوجه نباشند که چه اتفاقی دارد می‌افتد درگیر تاثیرات بد آن می‌شوند.

اخبار بد، درست مانند یک گلوله می‌تواند یک کودک را از پا بیندازد و اثراتی غیرقابل بازگشت روی روح و روان او بگذارد. بهتر می باشد والدین با آگاهی از تاثیر اخبار بد بر کودکان راهکارهایی در جهت محافظت بچه‌ها در برابر این تاثیرات منفی اخبار بد پیدا کنند.

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

۱- اضطراب بارزترین پیامد منفی خبر بد برای کودکان

آخرین تحقیقاتی که درباره تاثیر اخبار بد بر کودکان انجام شده می باشد نشان می‌دهد که چگونه تماشای اخبار بد می‌تواند اضطراب کودکان را فراوان شدن دهد و واکنش‌هایی را در مغز صحیح نمودن کند که آن‌ها را در معرض خطر اختلالات اضطرابی قرار می‌دهد.در واقع تاثیر اخبار بد بر کودکان زمانی ظاهر می‌شود که نگرانی‌های آن‌ها با موضوعاتی شبیه اخباری که می‌شنوند، شکل می‌گیرد. برای مثال نسبت به جداشدن از والدینشان و پیش‌آمدن اتفاقاتی مثل جنگ مضطرب می‌شوند.

این نگرانی‌ها به‌مرور زمان به‌جای محوشدن طبیعی، شدیدتر می‌شوند. گاهی اوقات کودکان به‌ دلیل بالابودن اضطراب‌هایشان نمی‌توانند درباره آن صحبت کنند. این اضطراب‌ها می‌تواند به‌صورت جسمانی بروز پیدا کند برای مثال کودک به‌طور مداوم از دل‌درد شکایت داشته باشد. آگاهی شما از علائم فیزیکی اضطراب در کودکان می‌تواند به فراوان شدن آگاهی شما در زمینه ابعاد مختلف تاثیر اخبار بد روی کودکان کمک کند.

۲- ترس به‌عنوان شایع‌ترین تاثیر دیدن اخبار منفی توسط کودکان

حدود نیمی از کودکان از چیزی که در اخبار دیده‌اند می‌ترسند. این امر می‌تواند منجر به فوبیاهای جدی شود که تا بزرگسالی ادامه می‌یابند. کودکان کم‌سن و سال هنوز نمی‌توانند درک درستی از اخبار داشته باشند. برای این گروه سنی دیدن جنگ، تصادف، فروریختن ساختمان‌های بلند، آدم‌ربایی و دزدی حتی اگر آن سوی جهان باشد به معنای این می باشد که برای آن‌ها هم در همین لحظه اتفاق خواهد افتاد.

بنابراین احتمال دارد انواع ترس در کودکان در اثر چیزهایی که در رسانه‌ها می‌بینند،شکل بگیرد . این ترس‌ها ممکن است حتی به‌مرور زمان شدیدتر و مشکل‌سازتر شود. بنابراین حتی با یک حساب سرانگشتی هم می‌توان فهمید که بسیاری از ترس‌های بچه‌ها به‌دلیل تماشای اخبار منفی بوده می باشد. در واقع تاثیر اخبار بد برای کودکان از راه ترس‌های مختلف در آن‌ها بروز پیدا می‌کند.

۳- تاثیر شنیدن اخبار بد در بروز مشکلات یادگیری کودکان

یکی از تاثیرات منفی شنیدن اخبار بد برای کودکان این می باشد که چون آن‌ها به‌طور کامل خبر را درک نمی‌کنند استرس شدیدی را تجربه می‌کنند. این استرس یا مشغولیت ذهنی کودکان به موضوع خبر باعث پایین‌آمدن سرعت پردازش یا اخلال در فرایند توجه و تمرکز آن‌ها شود. در این حالت ممکن است کودک نتواند در مدرسه به‌سرعت درس‌ها را درک کند یا بیاموزد.

همچنین ممکن است نتواند با بحث‌های کلاسی همگام شود یا سوالات خود را به موقع بیان کند. همچنین قرارگرفتن مداوم درمعرض اخبار بد می‌تواند مسیر توجه و تمرکز هر کودکی را منحرف کند.به‌خصوص زمانی که تمرکز یک چالش سخت برای کودک می باشد، این تاثیر اخبار بد برای کودکان بیشتر خودنمایی می‌کند.

همراه‌شدن این پیامد منفی شنیدن اخبار همراه با بروز علائم بیش‌فعالی در کودکان می‌تواند آن‌ها را به طور کامل از مسیر موفقیت تحصیلی دور کند. بهتر می باشد در چنین شرایطی کودک را تاحد امکان از شنیدن اخباری که کمکی به او در فرایند رشد تحصیلی و اجتماعی نمی‌کند، دور کنید.

۴- تاثیر اخبار بد روی خواب کودکان و نوجوانان

کودکان و نوجوانان به‌منظور رشد بهتر نیاز به بهره‌مندی از فواید خواب کافی را دارند. زمانی که کودکان در طول روز شاهد اخبارهایی آزاردهنده هستند، به‌هنگام خواب ذهنشان مملو از تصاویر آشفته و ناراحت‌کننده‌ای می باشد که موجب بی‌خوابی، بدخوابی یا بروز کابوس در آن‌ها می‌شود. این موضوع به‌خوبی می‌تواند تاثیر اخبار بد برای کودکان و نوجوانان را نشان دهد.

شاید دیدن و شنیدن آن‌چه که از تلویزیون و رادیو پخش می‌شود برای بزرگسالان یک انتخاب باشد و آن‌ها بتوانند با زدن یک دکمه آن را تغییر دهند، اما کودکان هیچ کنترلی روی جلوگیری از تاثیر اخبار بد در وجودشان ندارند. فراموش نکنید بیشتر اوقات ممکن است کودکان حتی متوجه مفهوم جملاتی که در اخبار بیان می‌شود، نشوند، اما واکنش والدین خود را می‌بینند. هر واکنشی که آن‌ها را ناامن کند و بترساند می‌تواند بر میزان خواب آن‌ها تاثیر منفی بگذارد.

۵- مشکلات غذایی از عوارض شنیدن اخبار بد توسط کودکان

استرس و اضطرابی که کودکان با شنیدن اخبار بد متحمل می‌شوند، می‌تواند به‌صورت مستقیم بر میل به غذاخوردن آن‌ها تاثیر بگذارد. این موضوع به‌خصوص زمانی خطرناک می‌شود که مصرف کم غذا منجر به کاهش وزن و نرسیدن به استانداردهای وزنی برای رشد و تکامل وی می‌گردد.علاوه بر این، وزن کم بدن و دریافت ناکافی غذا می تواند علائم اضطراب و استرس را شدیدتر کند. تاثیر اخبار بد برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان به‌صورت یک چرخه ظاهر می‌شود.

برای مثال اگر فرزند شما به‌دلیل شنیدن مداوم اخبار منفی از شبکه‌های اجتماعی یا راه‌های دیگر دچار کم‌وزنی شود، ممکن است دچار نگرانی درباره تصویر بدن خود و مقایسه با ملاک‌های زیبایی گردد. در نهایت این نگرانی و اضطراب می‌تواند فراگیرتر شود و منجر به اختلالات خوردن گردد. اگر فرزند شما دچار مشکلات مربوط به اشتها و خوردن شده ضمن ملاقات یک پزشک و روانشناس کودک برای رفع علت این مشکل، بهتر می باشد از راهکارهای مطرح‌شده در مطلب «با بدغذایی کودکان چه‌کار کنیم؟» استفاده کنید.

۶- فراوان شدن پرخاشگری کودکان با تماشای اخبار بد

کودکان و نوجوانان به اخبار خشونت‌آمیز، واکنش‌هایی مثل ترس و نگرانی یا الگوگیری را نشان می‌دهند. در واقع تاثیر اخبار بد بر کودکان می‌تواند در قالب ترغیب آن‌ها به انجام اعمال خشونت‌آمیز ظاهر شود. بسیاری از روانشناسان حتی علت پرخاشگری کودک را تماشای محتواهای خشونت‌آمیز می‌دانند.

والدین و مراقبان بهتر می باشد کودک و نوجوان را تا حد امکان از تماشای اخبار مربوط به جرم و جنایت دور نگه دارند و مهارت‌هایی در حوزه محافظت از خود در برابر خطر را به آن‌ها آموزش دهند. مزایای انجام این نوع مراقبت‌ها، پرورش کودکان، نوجوانان و جوانانی سالم‌تر، شادتر و موفق‌تر می باشد.

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

محافظت از کودکان در برابر اخبار منفی

چگونه کودکان را در برابر اخبار بد محافظت کنیم؟

ممکن است والدین با انتها تدابیری که اتخاذ می‌کنند باز هم نتوانند کودک را در یک حباب خالی از اخبار بد نگه دارند و گاهی حتی نیاز باشد که توضیحاتی هرچند کوتاه درباره بعضی اتفاقات ارائه دهند. بنابراین بهتر می باشد راه‌هایی برای به حداقل رساندن تاثیر اخبار بد بر کودکان بیاموزند. در این قسمت به چند راهکار در این زمینه اشاره می‌کنیم:

میزان شنیدن یا دیدن اخبار توسط کودکان را کنترل کنید:

تا حدود ۱۰ سالگی فرزند شما چه به‌لحاظ توانایی‌های ذهنی و چه‌ به‌لحاظ رشد مهارت‌های اجتماعی و خودمراقبتی توانایی درک کامل رویدادها را ندارد؛ بنابراین بهتر می باشد تا حد امکان از تماشای اخبار یا واکنش‌های افراطی جلوی فرزندتان جلوگیری کنید.

به سوالات بچه‌ها پاسخ دهید:

بچه‌ها اغلب اطلاعات ناقصی از یک موضوع دارند و این موضوع دلیلی برای ترس آن‌ها می باشد بهتر می باشد به سوالاتشان پاسخ دهید و به آن‌ها احساس امنیت دهید.ترس‌ها را بپذیرید و هرگز به آن‌ها نخندید: به بچه‌ها کمک کنید در مورد ترس‌هایشان صحبت کنند و با هم در مورد مهارت‌هایی که در درمان ترس کودکان به کمکشان می‌آید، صحبت کنید.

به کودکان خود کمک کنید احساس امنیت و دوست‌داشتن داشته باشند:

به آن‌ها بگویید که خیلی زیاد دوستشان دارید، زیاد در آغوششان بگیرید و ببوسید. به آن‌ها بگویید که همیشه برای محافظت از آن‌ها در برابر خطر یا هر موضوعی در کنارشان هستید. همچنین به آن‌ها می‌آموزید از خود محافظت کنند.

در این مطلب تلاش کردیم خلاصه‌ای از تاثیرات اخبار بد بر کودکان و راهکارهایی در جهت محافظت بچه‌ها در برابر آسیب‌های شنیدن خبرهای منفی را بیان کنیم. آیا شما برای مراقبت از فرزندتان در برابر خبرهای بد راهکار خاصی را استفاده می‌کنید؟ شنیدن اخبار و صحبت درباره آن در جو عمومی خانواده آزاد است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط:

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی