عواقب کمبود محبت در کودکان

عواقب کمبود محبت در کودکان

عواقب کمبود محبت در کودکان : کوتاهی در محبت به کودکان اثرات جبران ناپذیری بر زندگی کودک دارد. برخی از والدین در تحسین و توجه و محبت نکردن به فرزند خست به خرج می بدهند. امکان دارد آنان بگویند که سرشان زیاد شلوغ میباشد،یا این که کودکان آنان میبایست بدون دریافت پاداش، رفتار خوبی داشته باشند. محروم نمودن کودک از محبت والدین در دوره نوزادی تأثیر نامناسبی در رشد شخصیت بر جای می گذارد.

کودکان همواره به محبت والدین خود نیاز دارند و این نیاز در 7 سال ابتدا زندگی و بخصوص در 4 سال ابتدا، به مراتب بیش از بقیه عمر آن‌هاست. نیاز به محبت آن قدر جدی است که می‌توان گفت 9 تنها بزرگ‌ترین نیاز کودک محسوب می‌شود که حتی سایر نیازهای زیستی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

آثار محبت به فرزند

کودک در سالهای اولیه زندگی سعی میکند تا بداند کدام رفتارش موجب جلب توجه والدین میشود. والدینی که در لبخند زدن ،بغل نمودن، و تحسین نمودن خسیس هستند، از تاثیرات نیرومند محبت والدین به فرزندان غافل هستند و نمی دانند پاداش دادن مکرر به رفتار مطلوب کودک خود، چه اثراتی دارد. محبت نیاز اساسی و طبیعی کودک میباشد و اساس رشد و سعادت او بدان بستگی دارد.

عواقب کمبود محبت در کودکان

عواقب کمبود محبت در کودکان

اگر کودکی از پیشنهاد بعد عاطفی به اندازه کافی تأمین شده باشد، حس کنجکاوی و سایر فعالیت‌های ذهنی او هم به خوبی بکار می‌افتند و زمینه رشد روانی کودک به طور کامل فراهم می‌شود، از این رو فرزندانی که در خانواده‌های پر مهر و محبت رشد می‌کنند، انرژی روانی و جسمی بیشتری خواهند داشت و آینده بهتری هم در انتظار آن‌ها خواهد بود.

برعکس کودکانی که در خانه آن‌ها از موهبت محبت اثری نیست، دارای تزلزل شخصیت و شکست‌های پی‌درپی روحی می‌شوند، که در پایان ابعاد جسمانی و روانی آن‌هاتأثیرگذار میباشد. این کودکان غالباً روزشان را با گریه‌های ناشی از پریشانی آغاز می‌کنند و در پایان مدت حالات اضطراب، ترس، خشم، افسردگی و گوشه‌گیری در آن‌ها قابل مشاهده میباشد.

واکنش های رفتاری کودکان به بی محبتی والدین

این کودکان مضطرب و پریشان 9 میلی به غذا دارند و 9 علاقه‌ای به گفت‌وگو و فعالیت‌های اجتماعی، از این رو پایان تخیل و کنجکاوی آن‌ها و کلیه روابط اجتماعی‌شان تحت تأثیر عدم محبت و مهربانی خانواده تعطیل می‌شود و ناگفته پیداست چه سرنوشتی در انتظار چنین کودکانی خواهد بود.کوتاهی در محبت به کودکان و محبت نکردن به فرزند اثرات جبران ناپذیری بر روی کودک دارد.

کودک تشنه محبت و توجه پدر و مادرش است و به دنبال و جستجوی مرکز محبت است و از این راه می کوشد خود را تسکین بخشد. طفلی که محبت نبیند هرگز رشد نخواهد کرد.چنانچه فرزند شما اتاق خود را مرتب میکند و یا با انجام کارهای کوچک به شما یاری میکند، شما میبایست به او بگویید که قدردان او هستید. اگر شما اینکار را انجام ندهید، احتمال کمتری وجود دارد که او در آینده در انجام کارها به شما یاری بکند.

کوتاهی در محبت به کودکان

به تجربه ثابت شده میباشد که اگر عنصر مهر و عطوفت در رابطه والدین و فرزند حاکم باشد، سخت‌ترین تعارضات با استفاده از این عنصر قابل حل خواهد بود، به همین دلیل هر شیوه تربیتی که بر مبنای محبت نباشد، اثرات کارساز و پایداری نخواهد داشت و نمی‌تواند سلامت کودک را تضمین بکند.

ابراز محبت به فرزند در خردسالی عامل سلامت جسم و روان کودک می‌شود، ولی در دوره‌های نوجوانی و جوانی از ولنگاری، بزهکاری و ناهنجاری‌ها جلوگیری می‌کند، چرا که نوجوانان و جوانان در این سنین معمولاً با محیط خارج از خانه ارتباط بیشتری پیدا می‌کنند و اگر پدر و مادر نتوانند مهربان سرشار خود روح فرزندشان را اشباع کنند و قلب او را تسخیر سازند، امکان دارد برنا به هر کورسوی محبتی امید ببندد و سر از محیط‌های فاسد و ناکجا آباد سر در آورد.

علاوه بر این، فضای محبت‌آمیز سبب درست کردن صمیمیت در افراد می‌شود و اگر بین فرزندان و والدین صمیمیت درست کردن شود خود به خود از بروز بسیاری اخلاق‌های بد و پنهان‌کاری‌ها جلوگیری خواهد شد.

عواقب کمبود محبت در کودکان

عواقب کمبود محبت در کودکان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی