عذرخواهی والدین از فرزندان

عذرخواهی والدین از فرزندان

عذرخواهی والدین از فرزندان :امکان دارد والدین برخی مواقع به دلایلی در قبال فرزند خود اشتباه نمایند و در پایان به این فکر کنند که میبایست از آن ها عذرخواهی کنند. با این مطلب همراه ما باشید تا وقت متناسب عذرخواهی از فرزند و تاثیر آن را فرا بگیرید.حقیقت غم انگیز این میباشد که اکثر پدر و مادرها از معذرت خواهی به خصوص از فرزندان احساس ناراحتی می کنند. آن ها فکر می کنند که همیشه میبایست حق با آن ها باشد چون آن ها بزرگتر هستند.

همچنین نگران هستند که فرزندانشان از پذیرش عذرخواهی آن ها بر علیه آن ها استفاده کنند. ولی هنگامی والدین از عذرخواهی نمودن اجتناب می کنند، کودک چه می آموزد؟ معذرت خواهی به این معنی میباشد که شما کار بدی انجام داده اید یا رفتار شما بد بوده میباشد. عذرخواهی نمودن 1 احساس شرم و پشیمانی از رفتار و گفتار افراد به وجود می آورد.آیا بهتر نیست این درس ها را که فرزندتان با الگوبرداری از عذرخواهی شما می آموزد، آموزش دهید؟

همه ما گاهی اوقات مرتکب اشتباه می بشویم و میتوانیم برای بهتر نمودن اوضاع سعی کنیم. همه ما گاهی اوقات دیگران را آزار می بدهیم. این مهم میباشد که هنگامی اینکار را انجام می بدهیم و اصلاح میکنیم، اذعان کنیم. هنگامی عذرخواهی می نمایید، فرزندتان احساس بهتری نسبت به شما دارد. عذرخواهی نمودن نیازی به شرم و خجالت ندارد بلکه در آخر احساس بهتری خواهید داشت.

اهمیت و تاثیر عذر خواهی نمودن شما از فرزندتان

کودکان با دقت به رفتار شما نگاه می کنند و از آن ها چیز های مختلفی یاد می گیرند پس شجاعت عذر خواهی را قبل از دیگران شما به او بیاموزید. در این قسمت میتوانید با دلایل مهم بودن عذرخواهی از فرزندتان آشنا بشوید تا در موقع لزوم اینکار را انجام بدهید.

عذرخواهی از فرزند مسئولیت پذیری را به او آموزش میدهد.

همه ما یار داریم اخلاقیات را به کودکمان نشان بدهیم و تلاش کنیم روابط سالم و قوی داشته باشیم. برای این که کودک یاد گیرد اشتباهاتش را بپذیرد، مسئولیت آن ها را برعهده گیرد و در مورد کارهای خطایی که انجام داده شده عذرخواهی بکند، میبایست خودمان این رفتار را در خود تقویت کنیم. در واقع شما با عذرخواهی نمودن بعد از اشتباهی که انجام داده اید، به فرزندتان یاد می بدهید که در چنین شرایطی با جزئیات کامل عذرخواهی بکند و مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد.

با عذرخواهی نمودن تواضع را بهکودکتانآموزش می بدهید.در فرهنگ مدرن امروزی، تواضع مورد توجه قرار نمی بگیرد. بیش افراد تلاش می کنند همیشه برنده بازی باشند و کمتر از خودشان تواضع نشان می بدهند ولی اگر شما بعد از ارتکاب اشتباه از فرزندتان عذرخواهی نمایید، این موضوع به او نشان میدهد که چقدر تواضع دارید و برایتان فرقی ندارد که نفر مقابلتان چه کسی باشد، در هر گونه کار صحیح را انجام می بدهید. همین کار سبب میشود که تواضع را در فرزند خود تقویت نمایید و سبب بشوید که به او غرور بی مکان دست ندهد.

عذرخواهی از کودک رابطه سالم را به او آموزش میدهد

در 1 ازدواج رابطه سالم، همیشه تبادل وجود دارد و گاهی اوقات شما از همسر و گاهی اوقات همسر از شما عذرخواهی میکند. همین میبایست در مورد فرزندان هم صدق بکند و او با عذرخواهی نمودن شما، متوجه میشود که رابطه سالم چطور میباشد و هم چنین یاد میگیرد که بخشش داشته باشد و فرقی هم ندارد که طرف مقابل چه کسی باشد. در واقع شما با انجام اینکار بصورت غیرمستقیم ولی به طور کامل موثر به او آموزش می بدهید که 1 رابطه سالم را میبایست چطور قبل ببرد.

نحوه عذرخواهی والدین از کودک

معذرت خواهی از کودک بواسطه روحیات و خلقیات خاص آن ها نیازمند رعایت 1 سری نکته ها میباشد تا هم اثر بخشی آن را بالا ببرد و هم به رشد شخصیتی وی یاری نماید. به عبارتی دیگر، عذرخواهی والدین از کودک می بایست به نحوی باشد که منزلت آن ها حفظ شده و به 1 نمونه رفتاری صحیح تبدیل گردند. در ادامه به مهم ترین توصیه های مشاوره فرزند پروری، در این مورد میپردازیم.

کلمه ” ولی ” را بکار نبرید

گاهی با آن که عذرخواهی والدین از کودک اتفاق می افتد، ولی باز هم به طور غیر مستقیمی تقصیرات را به گردن فرزند انداخته میشود و پدر و مادر نمی خواهند به اشتباه خود اعتراف کنند.

مثلا این عبارت که ” ببخشید که سرت داد کشیدم، ولی خب تو همیشه لباس هایت را کثیف می کنی”، در واقع مجددا 1 سرزنش دیگر را به کودک القا میکند. در عوض بهتر میباشد بگویید، ” ببخشید که بخاطر کثیف شدن لباس هایت خشمگین شدم و سرت داد کشیدم. نبایستی اینکار را انجام می دادم”. بدین ترتیب، هم کودک را متوجه اشتباهش کرده اید و از او عذرخواهی نموده اید.

عذرخواهی خود را با بهانه تراشی خراب نکنید

پسندیده میباشد که در مورد رفتارمان به فرزند توضیح بدهیم، ولی بهانه تراشی باعث بی اثر نمودن عذرخواهی والدین از کودک میشود و حتی می تواند 1 الگوی نامناسب به او عرضه بکند. به این مثال توجه نمایید.” امروز روز کاری خیلی سختی داشتم و خسته بودم. هنگامی تو آغاز به جیغ و فریاد کردی، من هم خشمگین شدم و سرت داد کشیدم.

می دانم که کارم اشتباه بود، ولی هنگامی که بزرگ شوی و تو هم مثل من خسته و کوفته از سر کار بیایی و ببینی که فرزندت در خانه فراوان سر و صدا میکند، خشمگین می شوی”. شما با این جملات دارید به او یاد می بدهید که در آینده میبایست به چنین شخصیتی تبدیل شود.

در مقابل بهتر میباشد بگویید، ” امروز روز کاری خیلی سختی داشتم و خسته بودم. می دانم که این بهانه خوبی نیست و هیچ کس سزوار این نیست که سرش داد کشیده شود. ما موظفیم که هنگامی خشمگین می بشویم، احساساتمان را بدون حمله نمودن به دیگران بیان کنیم و در موردش با او صحبت نماییم. متاسفم”.

اشتباهتان را بپذیرید

برترین وقت متناسب جهت عذرخواهی والدین از کودک ، وقتی میباشد که عصبانیتتان فروکش کرده. حالا دیگر میتوانید اشتباه خود را بپذیرید. این که هیچوقت خشمگین نشویم، توقع معقولانه ایی نیست و نبایستی انتظار داشت که 1 پدر و مادر بی نقص و کامل باشیم. چنین امری محال میباشد. در عوض پسندیده میباشد که با پذیرش واقعیت و بکارگیری سبک های ارتباطی، ابزارهای بهتری را برای بیان خشممان یابیم.

نیازی نیست که تمامی جزئیات را کودک در میان بگذارید. ضرورتی ندارد که او بداند با چه مشکلات مالی یا خانوادگی دست و پنجه نرم می نمایید. بلکه میتوانید بگویید می دانم که کارم اشتباه بود، تو تقصیری نداری و من می توانستم منظورم را بهتر به تو بفهمانم.

عذرخواهی والدین از فرزندان

عذرخواهی والدین از فرزندان (1)

به او بگویید که رفتار اشتباهتان تکرار نمی شود

یکی از مهم ترین مراحل عذرخواهی در هر موقعیت و برای هر کسی این میباشد که به طرف مقابل این اطمینان را بدهد که اشتباهش را دوباره تکرار نخواهد نمود.به عنوان مثال، به کودک بگویید که دفعه بعد که خشمگین شدم، تلاش می کنم 1 نفس عمیق بکشم تا دیگر سر تو فریاد نکشم. تلاش نمایید که حتما به این قولتان هم عمل نمایید. او همه چیز را به خاطر می سپارد و مطمئن باشید که در گونه تکرار متوجه بدقولی شما میشود.

به زور از او آشتی نخواهید

برخی از پدر و مادرها تصور می کنند که صرف بزرگتر بودن و معذرت خواهی نمودن، کودک میبایست با آن ها آشتی بکند. در صورتی که او به عنوان 1 انسان میبایست این حق را داشته باشد تا در گونه تمایل دوستی بکند.

این می تواند به سادگی «آیا ما برای در آغوش گرفتن آماده ایم؟» باشد. این به کودک یاری میکند تا جهش عاطفی را تشخیص دهد تا رنجش را رها بکند و از پیشنهاد عاطفی دوباره به هم متصل بشوید. او را مجبور نکنید. کودکان نبایستی پیش از اینکه احساس آمادگی کنند برای «بخشش» تحت فشار باشند. برخی از والدین در برابر این مرحله مقاومت می کنند زیرا احساس می کنند که قدرت خود را به کودک می سپردند، و در آخر او امکان دارد از بخشش خودداری بکند.

ولی اگر کودک آماده بخشش نیست، بنابراین میتوانید به او یاری نمایید تا هر ناراحتی را که هنوز از تعامل عاطفی درگیر میکند برطرف بکند.توجه داشته باشید که این نوع رفتار شرم آور و سرزنش کننده نیست. در عوض، روی بهبود اوضاع با فرزندتان تمرکز نمایید. اعتراف به اشتباه و طلب بخشش شجاعت می خواهد. ولی از شما والدین بهتری می سازد و فرزندان سالم تری تربیت میکند که برای روابط ارزش قائل هستند و می توانند مسئولیت را بر عهده بگیرند.

احساساتش را بشناسید

خشمگین یا غمگین شدن والدین از کودک برایش زیاد ترسناک و آزاردهنده میباشد. او فکر میکند که پدر یا مادر دیگر او را یار ندارند. ولی اگر عذرخواهی والدین از کودک می تواند به او بفهماند که شما متوجه احساسات جریحه دار شده اش هستید و مجددا رابطه تان بهبود پیدا خواهد نمود. شناختن این گونه احساسات در فرزند زیاد مهم میباشد تا بتوان آن را در جهت درستی سازماندهی نمود.

اگر بخاطر بهم ریختگی اتاقش بر سر او فریاد کشیده اید، عذرخواهی شما میبایست نشانه رفتار اشتباه خودتان باشد، نه انتقاد از کار اشتباه کودک. شما میبایست مسئولیت رفتار اشتباه خود را بپذیرید و این نخستین قدم در 1 عذرخواهی متناسب میباشد.

دعوا نکردن کودک بابت قول های انجام نشده خود

اگر به فرزندتان قولی می بدهید و انجام نمی بدهید و او عصبی و غمگین میشود بهتر میباشد از دعوا و جدل بپرهیزید و اشتباه خود را بپذیرید. برای مثال میتوانید می گویید: بهت گفتم هنگامی به فروشگاه رفتم برایت 1 دفترچه نو می گیرم و بعد کاملاً فراموش کردم. خیلی متاسفم. می دانم که روی من حساب می کردی که با دفترچه به خانه بیایم. نبایستی با تو دعوا می کردم.

جبران می کنم و برایت دفترچه را می گیرم.همان طور که میدانید کودکان روی حرف های پدر و مادرشان حساب می کنند و از ان ها انتظار بد قولی ندارند. اگر بد قولی کردید و فرزندتان مدام دنبال خواسته اش بود بهتر است دعوا نکنید و اشتباه خود را قبول کنید. اینگونه فرزند شما هم یاد میگیرد که هم سر قول هایش بماند و هم عذرخواهی نمودن را از شما بیاموزد.

توضیح به کودک

مطمئن بشوید که عذرخواهی شما تأثیر عمل شما را بر روی فرزندتان نشان میدهد و این موضوع را می فهمد. اگر اشتباهی یا رفتاری رخ میدهد برای کودکتان آن را تحلیل نمایید و توضیح بدهید. کودکان هنوز قوه ی تحلیل و جداسازی انواع کارها و رفتار های پسندیده و بد را ندارند. شما با عذرخواهی نمودن به او می اموزید که چه کاری پسندیده و چه کاری بد میباشد و بر روی او با این ترفند تاثیر خواهید گذاشت.

برای مثال میتوانید به کودکانتان بگویید: همه ما خیلی غمگین بودیم، صحیح است؟ تو داشتی فریاد می زدی. بعد من آغاز کردم به داد زدن و تو آغاز به گریه کردی. ببخشید اگر تو را ترساندم. من خیلی غمگین شدم، ولی وظیفه من این میباشد که احساسات خودم را مدیریت کنم. فریاد زدن بر سر افرادی که دوستشان داریم کار خوبی نیست و من بابت این واقعا متاسفم.

سعی برای جبران

از کودک خود بخواهید که باور بکند که شما به دنبال جبران اشتباه و رفتار بد خود هستید. 1 عذرخواهی خشک و خالی شاید چیزی را برطرف نکند. بهتر میباشد همراه عذرخواهی به کودکتان نشان بدهید که میتوانید آن رفتار یا اشتباه را جبران نمایید. اگر نمی توانید بلافاصله اشتباه خود را جبران نمایید پس بعد از عذرخواهی فرزندتان را در آغوش بگیرید و بگویید که در فرصت متناسب آن کار را برایشان انجام خواهید داد و سورپرایزشان خواهید نمود.

عذرخواهی والدین از کودک چه نتایجی دارد؟

تاثیرات عذرخواهی والدین از کودک اگر به روش و در وقت متناسب انجام بگیرد، همواره مثبت میباشد. ولی کودک ما از اینکار چه درس هایی می گیرد؟

-هر زمان 1 عمل بد انجام شد، میبایست معذرت خواهی نمود و از آن شرمسار بود.
-گاهی اوقات روابط می تواند دچار اختلال یا شکنندگی شود. ولی میتوان آن را مجددا ترمیم کرد.
-عذرخواهی نمودن نشان میدهد که شما دیگر نمی خواهید کار اشتباه خود را هیچ زمان انجام بدهید، حتی اگر مجبور باشید.
-هر کدام از ما امکان دارد مرتکب اشتباه شود. این 1 حقیقت میباشد. ولی میتوان با معذرت خواهی دوباره اوضاع را بهتر نمود.
-اگر دیگران بخاطر رفتار ناشایست ما آزرده شدند، بایستی اشتباه خود بپذریم و برای جبران قبل قدم بشویم.
-با معذرت خواهی نمودن ما، طرف مقابل احساس بهتری خواهد داشت.
-معذرت خواهی نشانه کوچک نمودن یا تحقیر خود نیست. بلکه تلاشی برای بهبود روابط میباشد.

عذرخواهی والدین از فرزندان (1)

عذرخواهی والدین از فرزندان (1)

وقت متناسب جهت عذرخواهی والدین از کودک

نمی توان تعیین نمود که دقیقا وقت متناسب جهت عذرخواهی والدین از کودک چه هنگام میباشد. چرا که میبایست با توجه به شرایط و آنچه که روی داده میباشد تصمیم گیری نمود. ولی در مجموع توصیه میشود که اجازه بدهید عصبانیتتان فروکش بکند و در فضایی آهسته با فرزند خود صحبت نمایید. ولی بهتر میباشد که اجازه ندهید مدت وقت زیادی بگذرد و بعدا برای معذرت خواهی پیشقدم بشوید.

در این جا بایستی 1 نکته مهم را به پایان موارد ذکر شده اضافه کنیم. آن هم این که وضع نمودن 1 سری حد و حدودها و قوانین برای تربیت کودک لازم میباشد و او میبایست یاد گیرد که در خانه رعایت نمودن مسائلی مانند نظافت، احترام به دیگران، نظم و … مهم میباشد.

اگر این جوانب از سوی او رعایت نشد، میتوانید با بیانی متناسب به او یادآوری نمایید و مرزهای قاطعانه ایی درست کردن کنید. در چنین مواردی نیازی به عذرخواهی نیست و بهتر میباشد که با رفتار خود نشان بدهید که احترام به این قوانین مسئولیت همه افراد خانه میباشد.

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی