عادت های نادرست رفتاری در کودکان

عادت های نادرست رفتاری در کودکان

عادت های نادرست رفتاری در کودکان :کوباندن ریتمیک سر به سطوح مختلف می تواند نشانه‌ای از اوتیسم (خودشیفتگی) باشد ولی در بسیاری از موارد به آن به عنوان عادتی رایج در میان خردسالانی نگاه می‌شود که رشد طبیعی خود را پشت سر می‌گذارند.

عادت‌هایی نظیر انگشت مکیدن، پیچاندن مو بوسیله انگشتان یا کوباندن سر به سطوح در میان نوزادان و خردسالان رایج میباشد. معمولا این دسته از عادت‌ها خطری برای سلامت روحی و روانی کودک به همراه ندارند ولی می‌توان به آنان به عنوان 1 علامت هشدار دهنده نگاه نمود. توصیه می‌کنیم نوشتار قبل روی را مطالعه نمایید تا دریابید که آیا از پیشنهاد شما عادت‌های کودک خردسال شما صرفا اقدامی سؤال برانگیز میباشد یا واقعا میبایست فکری به حالا ترک آن نمود.

عادت های نادرست رفتاری در کودکان

عادت های نادرست رفتاری در کودکان

مکیدن انگشت شصت

این یکی از جمله رایج‌ترین عادت‌ها در میان نوزادان و خردسالان میباشد. درحقیقت برخی کارشناسان امور تربیتی بر این باورند که 90 درصد کودکان نوپا در دوره‌هایی خاص انگشت شصت خود را می‌مکند. اینکار به خودی خود مشکلی به همراه ندارد ولی اگر برای زمانی طولانی ادامه پیدا بکند آن موقع میباشد که داستان فرق می‌کند.

بر اساس اعلام پیشنهاد آکادمی پزشکی کودکان آمریکا، بیشتر از نیمی از نوزادانی که انگشت شصت خود را بر اساس 1 عادت می‌مکند در حد فاصل شش تا هفت ماهگی اینکار را رها می‌کنند. اکثر باقیمانده این دسته از خردسالان در حد فاصل چهار تا پنج سالگی عادت مکیدن انگشت شصت را کنار می‌گذارند ولی اگر این عادت در بعد از این سنین ادامه پیدا نمود آنگاه میبایست نسبت به تداوم این وضعیت نگران بود.

در چنین شرایطی دندانپزشکان هشدار می‌دهند که مکیدن انگشت شصت می‌تواند خطراتی برای سلامت دندان و کام دهان به همراه داشته باشد. برای ترغیب خردسال به ترک این عادت مهم میباشد که او را نسبت به اینکار «علاقمند» نمایید. یادآوری زیاد دوستانه و در پیشنهاد گرفتن جایزه برای انجام ندادن اینکار در بازه‌های زمانی طولانی همواره تأثیرگذار بوده میباشد.

کوباندن سر به سطوح

برخی نوزادان و کودکان نوپا عادت دارند که سر خود را با ریتمی خاص به سطوحی نظیر دیوار یا تخت خواب بکوبند. در چنین وضعیتی بسیاری از والدین احساس وحشت می‌کنند زیرا این حالت را با اختلالات رشد یا مشکلات روحی و روانی در ارتباط دانسته و آن را نشانه‌ای از این اختلالات به شمار می‌آورند.

درحالی که کوباندن ریتمیک سر به سطوح مختلف می تواند نشانه‌ای از اوتیسم (خودشیفتگی) باشد ولی در بسیاری از موارد به آن به عنوان عادتی رایج در میان خردسالانی نگاه می‌شود که رشد طبیعی خود را پشت سر می‌گذارند. این عادت در میان نوزادان شش تا هجده ماه رایج میباشد. ولی اگر این عادت بعد از چهار سالگی هم ادامه یافت و یا تا قبل از این مرحله همچنان نگران بودید، در این گونه برترین کار مشاوره با دکتر متخصص اطفال میباشد.

پیچاندن مو

این عادت معمولا در حد فاصل سه تا شش سالگی مشاهده می‌شود. پیچاندن مو به عنوان 1 عادت معمولا بی‌خطر میباشد و جالب این که خردسالان حتی بدون آن که خود تشخیص بدهند، برای کسب آرامش بیش اینکار را انجام می‌دهند. مشاهده شده که برخی خردسالان برای احساس راحتی بیش در حین خستگی یا کسل بودن موهای خود را با انگشتانشان می‌پیچند. درصورتیکه پس از شش سالگی این عادت ادامه یافت و یا بر شدت آن افزوده شد و حتی کار به ابروها و موژه هم کشید آنگاه سری به دکتر متخصص اطفال بزنید.

ناخن خوری

این عادت معمولا پس از تمامی عادت‌های قبلی مشاهد می‌شود. کارشناسان سنین پنج تا شش سالگی را رایج‌ترین دوره مشاهده این عادت می‌دانند. نمی‌توان استرس را عامل همیشگی بروز این عادت به شمار آورد ولی قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا می‌تواند این عادت را تشدید بکند.

تلاش نمایید در مواقعی که احساس می‌کنید خردسالتان به ناخن خوری ترغیب می‌شود با ترغیب کردنش به انجام کارهای مختلف و سرگرم کننده با دستانش، حواس او را از انجام اینکار پرت نمایید. کوتاه نمودن ناخن‌ها و شستشوی مرتب دست‌ها هم توصیه می‌شود.

عادت های نادرست رفتاری در کودکان

عادت های نادرست رفتاری در کودکان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی