شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه : تا هنگامی که فرزندان در سنین قبل از دبستان هستند، راه‌های بیشتری قبل پای مادران شاغل قرار دارد تا در نگهداری از فرزندشان آسوده‌خاطر باشند. از مهدکودک و کلاس‌های مختلف آموزشی گرفته تا خانه مادربزرگ و یار خانوادگی مورد اعتماد، ولی همین که بچه‌ها به سنین مدرسه می‌رسند، نظم و قانونمندی مدرسه در زندگی آنها هم تاثیرگذار خواهد بود.

سن متناسب تنها ماندن کودک در خانه

والدین مجبورند خودشان را با شرایط فرزندان وفق بدهند چرا که حال فقط نگهداری از آنان مساله نیست. بلکه فرزندان میبایست ساعات مشخصی را صرف استراحت و رسیدگی به تکالیف مدرسه کنند و این مستلزم حضور مستمر در خانه و داشتن برنامه‌ای منظم است. بنابراین تنها گذاشتن کودکان در خانه برای مدت زمانی محدود امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛

هرچند اینکار معمولا توصیه نمی‌شود. ولی اگر به عنوان آخرین گزینه مجبور بودید فرزندتان را برای ساعتی تنها در خانه بگذارید، میبایست او را برای قرار گرفتن در چنین موقعیتی آماده نمایید.

«دست به چیزی نزن، خودت را با تلویزیون سرگرم کن تا برگردم»، «ناهارت را روی میز آماده گذاشته‌ام حتما بخور!»

«مبادا به گاز دست بزنی»

«تا مشق‌هایت را بنویسی من هم کارم پایان شده و آمده‌ام» «من در راهم تا نیم ساعت دیگر می‌رسم» و…

اینها مکالماتی میباشد که معمولا در محل کار، اتاق انتظار مطب یا ادارات مختلف، در اتوبوس یا مترو از مادرانی نگران و مضطرب شنیده می‌شود؛ مادرانی که دغدغه تنها گذاشتن کودکان در خانه را دارند.

سن متناسب تنها ماندن کودک در خانه

یکی از مهم‌ترین مسائل برای تصمیم‌گیری درمورد تنهایی کودک در خانه سن و سال اوست. این‌که فرزند شما در چه سنی می‌تواند تنهایی را مدیریت بکند، تا حد زیادی بستگی به ویژگی‌های شخصیتی و سلامت روان او دارد. مثلا کودکی که از تنهایی می‌ترسد و حتی در حضور خانواده تلاش می‌کند از تنها ماندن در فضاهای مختلف خانه اجتناب کند، به هیچ وجه شرایط تنها ماندن در خانه را ندارد.

هم چنین تنهایی برای کودکی که بیش‌ فعال میباشد، می‌تواند خطرآفرین باشد، ولی به طور کلی برخی از کارشناسان سنین بالاتر از 8 سال و برخی دیگر سنین بالاتر از 10 تا 12 سال را برای تنها گذاشتن کودکان در خانه متناسب می‌دانند.

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

کدام کودک می‌تواند تنهایی را تاب بیاورد؟

کودکی که قرار میباشد ساعتی را در تنهایی بگذراند، میبایست رابطه‌ای پسندیده و صمیمانه با والدینش داشته باشد تا جایی ‌که بتواند احساساتش را بدون رودربایستی برای والدین بازگو بکند. کودکان خجالتی نمی‌توانند درمورد ترس‌های خود به سادگی سخن بگویند، بنابراین در شرایط سختی قرار می‌گیرند.داشتن اعتماد به نفس بالا هم جزو ویژگی‌های ضروری برای تنها ماندن میباشد،

هم چنین کودکان مسئولیت‌پذیر در ساعات تنهایی می‌توانند خود را با وظایف و تکالیفشان سرگرم کنند، ضمن این‌که توانایی تصمیم‌گیری در موقعیت‌های حساس را هم دارند.

با این ‌حال این نکته را در پیشنهاد داشته باشید که حتی اگر فرزندتان پایان این ویژگی‌ها را دارد، باز هم تا هنگامی که به تنها ماندن در خانه راضی نیست، شما اجازه تنها گذاشتنش را ندارید، در واقع آنچه در تنهایی کودک در خانه نقش اساسی دارد، رضایت درونی خود اوست.

مدت وقت تنهایی کودک در خانه چقدر باشد؟

این میزان تنهایی بسته به ویژگی‌های شخصیتی کودک متفاوت میباشد، هرچقدر این وقت کوتاه‌تر باشد بهتر میباشد، ضمن این‌که نبایستی مدت وقت آن بیشتر از 3 ساعت طول بکشد. اگر قرار میباشد کودک را در خواب تنها بگذارید حتما در شب پیش به او بگویید که فردا هنگامی بیدار شود شما در منزل نیستید، ضمنا قبل از ترک خانه برای او نوشته‌ای بگذارید، بنویسید که تا وقت بازگشت شما چه کارهایی انجام دهد.

برخی از والدین گمان می‌کنند اگر کودک این مدت وقت را در خواب به سر ببرد، آنان برای بازگشت به منزل وقت بیشتری در اختیار دارند. ولی حقیقت این میباشد که هیچ تضمینی وجود ندارد که فرزند شما طبق پیش‌بینی شما تا 1 ساعت مشخص خواب باشد.

در خانه را قفل کنم یا نه؟

«یک بار که برای رسیدگی به یک کار اداری مجبور شدم پسر و دخترم را در خانه تنها بگذارم، در خانه را قفل کردم. با توجه به این‌که مدت وقت نبودنم کوتاه بود، بعید می‌دانستم اتفاقی برای آنان بیفتد، ولی هنگام مراجعت در کمال تعجب دیدم که پسرم در محوطه ساختمان در حالا بازی نمودن میباشد.

هنگامی پرسیدم چگونه بیرون آمده گفت که از بالکن خانه خودمان به بالکن واحد کناری پریده و خودش را به محوطه ساختمان رسانده، این در حالی بود که منزل ما در طبقه پنجم بود!» اینها صحبت‌های یکی از مادران میباشد که به گفته خودش پس از این اتفاق هیچ زمان در خانه را روی بچه‌ها قفل نکرده میباشد.

قفل نمودن در منزل می‌تواند جلوی اتفاقاتی مثل ورود غریبه‌ها، خارج شدن کودک از خانه و آسیب‌های ناشی از آن را گیرد. ولی اگر کودک برای خروج از خانه دست به کارهای خطرناکی بزند یا اگر به هر دلیل گرفتار آتش‌سوزی در خانه یا اتفاقاتی از این دست بشود، دیگر نه راه فراری وجود دارد و نه همسایه‌ها می‌توانند کاری برای نجات او انجام بدهند.

تنها گذاشتن بیشتر از 2 کودک با‌هم

گاهی والدین میبایست 2 فرزند خود را با‌هم یا کودک را با یکی از همسالانش تنها بگذارند که این وضعیت ملاحظات خاص خودش را دارد، چرا که کودکان به خصوص در سنین قبل از دبستان کنجکاوی‌های جنسی دارند که منتج به تجسس‌های جنسی می‌گردد. در گونه تنها گذاشتن 2 کودک در خانه با خواهر و برادر یا همسالانش حتما درمورد مسائل جنسی آموزش‌های ضروری را به کودک خود داده باشید تا بتوانید آنان را تنها بگذارید.

ضمن این‌که اگر والدین همسالان او، شرایط نگهداری فرزند شما را هم دارند و افراد مورد اعتمادی هستند و تمایل به اینکار دارند، می‌توانید از آنان بخواهید نگهداری از هر 2 را به‌عهده بگیرند.

فوت و فن‌های تنهایی کودک در خانه

شما با توجه به شرایط شغلی و برنامه‌ ریزی‌های زندگی خودتان از پیش می‌دانید که قرار میباشد از چه تاریخی یا در چه روزهایی فرزندتان را تنها بگذارید. برای تنهایی کودک در خانه قبل از هر کاری او را در جریان برنامه آتی خود قرار بدهید تا هم از پیشنهاد روانی خودش را آماده بکند و هم برخی فوت و فن‌های ضروری برای تنهایی در خانه را یاد گیرد.

نخستین نکته‌ای که میبایست به کودکان آموزش داد، تاکید بر عدم نزدیکی به وسایل خطرناک و نحوه مقابله با خطرات احتمالی مثل آتش‌سوزی میباشد.حتما شماره تلفن‌های لازم مثل اورژانس، آتش‌نشانی و درمانگاه نزدیک منزل را به او دهید. ضمنا 1 شماره تلفن از یکی از نزدیکانی که به خانه نزدیکند، به فرزندتان دهید. به او آموزش بدهید که در گونه قرار گرفتن در شرایط سخت چگونه می‌تواند از پس آن شرایط برآید.

تکلیف او را برای پاسخگویی به تلفن منزل روشن نمایید. مثلا به او بگویید که فقط به تلفن شما و مادربزرگ جواب دهد یا اگر زنگ در منزل را زدند. با کمال دقت و توجه رفتار بکند. ضمن این‌که درِ خانه را به هیچ وجه به روی کسی جز خودتان و کسانی که شناخته شده‌‌اند، باز نکنند.هنگام صحبت با تلفن یا مکالمه با افرادی که به منزل مراجعه کرده‌اند

نحوه ی پاسخگویی به غریبه ها

در گونه پاسخگویی، حتما تاکید نمایید که هنگام کنجکاوی یا سوال دیگران درمورد تنهایی‌اش به کسی اطلاعات ندهد. استفاده از لوازم برقی همچون تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و… را به او آموزش بدهید. با یکی از همسایگان معتمد خود صحبت نمایید تا دورادور هوای فرزندتان را داشته باشد.

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

شرایط تنها گذاشتن کودکان در خانه

 

اگر چند کودک را با هم تنها می‌گذارید، از پیش به آنان هشدار بدهید که در گونه بگومگو یا دعوا نمودن حتما با برخورد بعدی والدین مواجه خواهند شد و فارغ از این‌که کدام طرف تقصیرکار باشد، هر 2 را تنبیه می‌کنند.گاهی دعواهای کودکان در خانه و در تنهایی می‌تواند نتایج تلخ و غیر قابل باوری را رقم بزند.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی