روشهای برخورد درست با نوجوان

روشهای برخورد درست با نوجوان

روشهای برخورد درست با نوجوان:نوجوانی دوره حساسی میباشد که طی آن تغییرات عاطفی، شناختی، جسمی و روانی زیاد زیادی در افراد به وجود می آید، بنابراین نوجوانان در این دوره حساس رفتار متفاوتی را از خود بروز می بدهند و با مشکلات فراوانی دست به گریبان میشوند پس ضروری میباشد که والدین با مشکلات نوجوانان آشنا شوند و با آنان صحیح رفتار نمایند.

نحوه برخورد متناسب با نوجوانان

نحوه برخورد با احساسات نوجوان، زیاد اهمیت دارد زیرا اگر نتوان با آن ها ارتباط برقرار نمود، اشتباهات زیادی مرتکب میشوند و با مشکل مواجه میشوند. برخی از برخورد های درست با نوجوانان عبارت میباشد از:

او را تحقیر و مقایسه نکنید:

هر فردی استعدادها و توانایی های خودش را دارد پس هرگز اگر نوجوان شما از پیشنهاد خودتان نقطه ضعف داشت، او را تحقیر نکنید و موفقیت های دیگران و شکست هایش را بر سرش نکوبید. او را همانطور که هست بپذیرید و از او به تناسب استعدادها و توانایی هایش انتظار داشته باشید.

روشهای برخورد درست با نوجوان

روشهای برخورد درست با نوجوان

او را بیشتر از حد محدود نکنید:

نوجوان خود را شدیدا محدود نکنید و تحت کنترل خود قرار ندهید. اگر شما نوجوان خود را محدود کنید، در برابر فشار شما به دروغگویی رو می آورند و به والدین دروغ می گویند. به جای محدودیت بیشتر از حد تلاش نمایید مهارت روبرو شدن با خطرات را به آنان بیاموزید و به او یاد بدهید چطور رفتار بکند.

به او مسئولیت هایی را واگذار کنید:

اگر می خواهید نوجوان شما به 1 فرد مسئولیت گریز تبدیل شود، همه کارهای خانه و حتی کارهای شخصی او را انجام بدهید. همیشه به او وظایفی را محول نمایید و اجازه بدهید مسئولیت کار و عواقب پسندیده و بدش به طور کامل به عهده خودش باشد.

محیط امن در خانه درست کردن نمایید:

محیط پرتنش و پر از دعوای خانوادگی نوجوانان را از خانه و والدین فراری میدهد پس همیشه تلاش نمایید محیط خانه را آهسته نگاه دارید و تا حد امکان با برخورد صحیح با همسرتان تنش ها را کاهش بدهید.

با او صحبت نمایید و از او مشورت بخواهید:

دانستید که میبایست با نوجوان خود صحبت نمایید و بیشتر از حد او را نصیحت نکنید و برای این که حس ارزشمند بودن را به او القا کنید، در حل مسائل از او راهنمایی بخواهید و طوری نشان بدهید که شما مشتاقانه منتظر راهنمایی ها و ایده های خلاقانه او هستید.

مطالعه داشته باشید:

هر قدر دانش شما بیش باشد، کمتر در رابطه برقراری ارتباط با نوجوان غافلگیر و مستاصل خواهید شد. با فرزندانتان هم در مورد ویژگی های سن نوجوانی صحبت نمایید و از خاطرات خودتان با او حرف بزنید.

روشهای برخورد درست با نوجوان

روشهای برخورد درست با نوجوان

به خلوت او احترام بگذارید:

گاهی فرزند نوجوان شما یار دارد که خلوت بکند، موسیقی گوش دهد و شعر بخواند و 1 حریم خصوصی داشته باشد پس به حریم خصوصی اواحترام بگذارید و اجازه بدهید اتاقش را قلمرو سلطنت خود فرض بکند و هرگز سرزده و بدون این که در بزنید به اتاقش وارد نگردید.

به او اعتماد کنید:

به فرزند نوجوان خود اعتماد داشته باشید زیرا تا زمانیکه او اعتماد شما را باور نکند به شما اعتماد نخواهد نمود ولی فراموش نکنید اعتماد میبایست آگاهانه و هوشیارانه باشد.

قوانین و انتظارات خود را توضیح دهید:

به روشنی و وضوح با او صحبت نمایید و خواسته هایتان را در مورد رابطه با دوستان و همکلاسی ها، وقت برگشتن به خانه، شرکت در مهمانی ها و استفاده از اینترنت، موبایل و… مشخص نمایید و دلایل منطقی قوانین و انتظارات خود را توضیح بدهید.

الگوی مناسبی باشید :

برخی از والدین از همه چیز و همه کس ایراد می گیرند و از دیگران عیبجویی می کنند ولی یار دارند فرزندان نوجوانشان به خوبی رفتار کنند. اگر می خواهید فرزندتان قدردان و سپاسگزار باشد، برای آنان الگوی مناسبی باشید.

بر نقاط ضعف او تاکید نکنید :

نقاط ضعف نوجوانتان جزو خصوصیات شخصیتی و ماندگار او نیست. این رفتارهای منفی بخش جدایی ناپذیری از دوره نوجوانی و گذر میباشد پس بر نقاط ضعف او تاکید نکنید.

از او قدر دانی کنید:

همیشه کار پسندیده فرزند نوجوان خود را تحسین نمایید و هنگامی او کار یا مسئولیتی را به خوبی انجام میدهد از او قدر دانی نمایید و به خاطر کار پسندیده تحسینش نمایید. اگر او کار اشتباهی انجام داد، تنها کار اشتباه او را بازگو نمایید و کل وجود او را به خاطر کار اشتباهی که انجام داده، ذیل پرسش نبرید.

روشهای برخورد درست با نوجوان

روشهای برخورد درست با نوجوان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط:

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی