روشهای آموزش شعر به کودکان

روشهای آموزش شعر به کودکان

روشهای آموزش شعر به کودکان :کودکان بعد از ورود به سن سه سالگی توانایی‌های بیشتری برای یادگیری به‌دست می‌آورند؛ والدین هم با استفاده از راهکارهای مختلف تلاش در کشف این توانایی‌ها دارند. یکی از فعالیت‌هایی که به یادگیری کودک یاری می‌کند، شعر خواندن میباشد. به همین خاطر یکی از دغدغه‌های والدین شناخت و یادگیری روش‌های صحیح آموزش شعر به کودکان میباشد.

در این مقاله قصد داریم شیوه‌های نوین آموزش شعر به کودک را با هم بررسی کنیم. بعد از خواندن این مقاله با روش‌های مختلف آموزش شعر به کودکان آشنا خواهید شد.

1- موسیقی؛ یکی از برترین راهکارهای آموزش شعر به کودک

یکی از راه‌های آموزش شعر به کودک از راه موسیقی و فایل‌های صوتی میباشد. طبق تحقیقات انجام شده، آموزش شعر همراه با موسیقی و آوا تاثیر فراوانی در یادگیری کودکان دارد. در این روش شعرهای کودکانه با موزیک‌های خوشحال ترکیب می‌شوند و اشتیاق کودک برای آموزش شعر بیش از پیش خواهد شد. اشعار کودکانه متن روان و آهنگی موزون دارند؛ بنابراین والدین می‌توانند، آموزش شعر به کودکان را با ساده‌ترین روش انجام بدهند.

 روشهای آموزش شعر به کودکان

روشهای آموزش شعر به کودکان

استفاده از فایل‌های صوتی یا خواندن شعر به‌صورت آهنگ نوعی آموزش شعر با موسیقی است. والدین حتی می‌توانند کتاب‌های داستان را با لحنی بخوانند که بهتر در ذهن کودکان قرار گیرد. به‌عنوان مثال کتاب باشگاه مغز به‌صورت تمرین محور برای تقویت مهارت حافظه و یادگیری کودکان و نوجوانان منتشر شده میباشد. والدین می‌توانند این کتاب را با موسیقی و ریتم خاص بخوانند. برای استفاده از موسیقی هم نظر می‌کنیم از موزیک‌های بی‌کلام استفاده نمایید.

2- آموزش شعر به کودک؛ با استفاده از نمایش عروسکی

گاهی اوقات کودکان برای یادگیری شعر مقاومت می‌کنند و حفظ نمودن شعرها برایشان جذاب نیست. در چنین شرایطی از روش شگفت‌انگیز آموزش شعر به کودک با استفاده از نمایش استفاده نمایید. برای آموزش شعر با نمایش می‌توانید از عروسک‌های مختلف فرزندانتان یاری بگیرید. برای انجام اینکار کافی میباشد 1 یا چند عروسک یا وسیله بازی را برگزینید. یکی از نقش‌های اصلی را به کودک اختصاص بدهید و بعدا آغاز به بازی نمایید.

با استفاده از کتاب شعر کودک و خواندن اشعار آن با صدای بلند، از کودک بخواهید بعد از شما کلمات را تکرار بکند. علاوه‌بر متن کتاب، از دیالوگ‌های خلاقانه دیگر برای یادگیری بهتر کودکان استفاده نمایید. توجه داشته باشید با هر بار تکرار صحیح کلمات بوسیله کودکان برای انگیزه بیش، آن‌ها را حسابی تشویق نمایید. نظر می‌کنیم از کتاب‌ها و موضوعاتی شعر برگزینید که کودکان علاقه دارند. اگر کودک شما به داستان‌های علمی علاقه دارد، از شعرهایی در این زمینه استفاده نمایید.

3- استفاده از حافظه دیداری یکی از راه‌های آموزش شعر به کودکان

یکی از برترین روش‌های آموزش شعر به کودک، استفاده از آموزش تصویری است. طبق تحقیقات انجام شده حدود 80 درصد کودکان از حافظه تصویری بالایی برخوردارند. ذهن کودکان همچون رایانه‌ای قدرتمند عمل می‌کند و تصاویر را به‌خوبی در ذهن ذخیره می‌کنند. برای انجام این روش کافی میباشد از کتاب کودک و نوجوان یاری بگیرید. از تصاویر کتاب‌های کودکان و نوجوانان برای آموزش شعر استفاده نمایید.

در این روش شعرهای کودکان را با تصاویر مشخص شده کتاب برای آن‌ها بخوانید. بعد از خواندن شعر، از فرزندتان بخواهید تا با شما شعر را تکرار بکند. بعدا با نشان دادن تصاویر، از کودکان درخواست نمایید تا شعر را بازخوانی کنند. در فرآیند آموزش شعر به کودک به‌هیچ‌وجه استرس و فشار به کودکان وارد نکنید و همواره برای یادگیری بهتر، وقت کافی برای آن‌ها اختصاص بدهید.

۴- آموزش شعر به کودک با کارت؛ بازی با کلمات

در این روش والدین می‌توانند بخشی از شعر را روی تکه کاغذی بنویسند و با کارت‌های مختلف عملکرد ذهنی کودکان را زیاد شدن بدهند. پیش از اجرای این ترفند میبایست شعر مدنظرتان را چند بار با کودک اجرا نمایید. بعد از خواندن شعر برای کودک، هر قطعه از شعر را روی تکه کاغذی یادداشت نمایید و روی میز قرار بدهید.

از کودک درخواست نمایید تکه‌های کاغذ را باتوجه‌به محتوای شعر در کنار یکدیگر قرار دهد.با استفاده از این روش شما کلمات کلیدی را در اختیار فرزندان قرار داده‌اید و فقط میبایست کلمات را کنار یکدیگر بگذارند. برای آموزش شعر به کودکان صبور باشید و از کلیه روش‌ها چندین بار استفاده نمایید.

 روشهای آموزش شعر به کودکان

روشهای آموزش شعر به کودکان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی