راهکارهایی برای بد غذایی کودک

راهکارهایی برای بد غذایی کودک

راهکارهایی برای بد غذایی کودک : بسیاری از والدین، مخصوصا مادرها از وضع تغذیه کودکشان ناراضی هستند و مدام ابراز می‌کنند که کودکشان وزن گیری خوبی ندارد، ریز باقی مانده و … اغلب آنان هم ریشه مشکل را در 1 مساله می‌دانند و آن این که کودکشان پسندیده غذا نمی‌خورد؛ به اصطلاح بدغذاست.

این مادران نگران مدام از اطرافیان راجع به وزن و قد فرزندشان نظرخواهی می‌کنند یا کودک‌شان را با بچه‌های فامیل و آشنا مقایسه می‌کنند. وای به روزی که 2 بچه همزمان در خانواده‌ای به دنیا بیایند! مادرها با مقایسه کودک خودشان و کودک دیگری مدام در این افکار هستند که کدام کودک اشتهای بهتری دارد، بیش غذا می‌خورد و سریع‌تر وزن می‌گیرد؟ ولی این مقایسه‌ها تا چه حد صحیح است؟

برای گرفتن جواب این سوالات به سراغ غزاله زمانی، کارشناس تغذیه می‌رویم. او درمورد این که بدغذایی چیست و چگونه می‌توان آن را به کودکی نسبت داد، می‌گوید: موضوع بدغذایی کودک موضوعی میباشد که والدین بسیاری از آن گلایه دارند ولی برخی از این گلایه‌ها اصلا پایه و اساس درستی ندارد. در واقع اول میبایست بدانیم به چه بچه‌ای می‌توان عنوان کودک بدغذا را داد.

زمانی در ادامه می‌گوید:

گزارشاتی که برخی از والدین درمورد بدغذایی فرزندشان و عدم وزن‌گیری او می‌دهند با داده‌های علمی هماهنگی ندارد.به عنوان مثال والدینی وجود دارند که با وجود طبیعی بودن روند رشد فرزندشان، میزان رشد او را با کودکان همسالش مقایسه می‌کنند و به همین دلیل از میزان غذاخوردن کودک راضی نیستند.

راهکارهایی برای بد غذایی کودک

راهکارهایی برای بد غذایی کودک

 

سرعت وزن گیری و رشد کودک میبایست بر اساس نمودار پایش رشد خود کودک بررسی و ارزیابی شود. این موارد برای هر کودکی با کودک دیگر متفاوت میباشد. به همین دلیل نبایستی بچه‌های مختلف را با هم مقایسه نمود. حتی کودکان همسن و سال بر اساس شرایط خودشان میبایست سنجیده شوند 9 با مقایسه با یکدیگر.

این کارشناس تغذیه در مورد معیار صحیح رشد متناسب کودک می‌گوید

: اگر بخواهیم 1 معیار را برای ارزیابی رشد کودک در پیشنهاد بگیریم؛ به طور کلی می‌توان گفت که هر کودکی از ابتدای تولد تا رسیدن به 6ماهگی میبایست به 2 برابر وزن وقت تولد خود برسد. یعنی اگر کودک شما در وقت تولد حدود 3 کیلوگرم بوده میباشد به حدود شش کیلوگرم برسد. حالا اگر نوزادی در هنگام تولد حدود 1/5 کیلوگرم باشد نمی‌توان انتظار داشت که در عرض شش ماه به این وزن برسد.

برای این نوزاد رسیدن به حدود 3 کیلوگرم یعنی او به خوبی وزن گیری کرده میباشد. هم چنین نوزادان تا انتها یکسالگی میبایست به 3 برابر وزن تولدشان برسند. در مورد میزان قد هم می‌توان گفت که به طور متوسط هر کودکی تا انتها یکسالگی حدود بیست الی 25 سانتی‌متر رشد می‌کند.

غزاله زمانی، کارشناس تغذیه در نهایت به مادران توصیه می‌کند تا:

از ساده‌ترین راه برای ارزیابی رشد کودک خود بهره ببرند: ساده‌ترین راه این میباشد که والدین روند رشد کودک را با توجه به نمودار پایشی رشد بررسی کنند. هنگامی این نمودار روند صعودی رشد را نشان دهد یعنی همه چیز پسندیده میباشد.

هنگامی سیر صعودی نوزاد به استانداردها نزدیک باشد در روند رشد کودک مشکلی نیست وگرنه میبایست او را از لحاظ بیماری‌ها یا عدم وزن گیری قبل دکتر ببرید تا با معاینات ضروری مشکل کودک مشخص شود.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

دیزاین برای اتاق بازی

آرامش بخش کردن فضای خانه

راهکارهایی برای خرید سرویس خواب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی