دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو :درسته که چیدمان اتاق کودکان دوقلوها ممکنه چالش‌برانگیز باشه، اما میتونید با چند راهکار ساده و خلاقانه، این چالش رو به یک تجربه خلاقانه تبدیل کنید. در ادامه، چند نکته برای چیدمان اتاق دوقلوهاست:

 1. رنگ‌ها و تم:
  • از رنگ‌های ملایم و آرام برای دیوارها استفاده کنید تا اتاق آرامش بخش باشه.
  • اگر دوقلوها جنسیت مختلف دارند، از ترکیب رنگ‌های مختلف با یکدیگر استفاده کنید. مثلاً آبی و صورتی یا زرد و سبز.
 2. مبلمان:
  • از مبلمان یکدیگر متفاوت استفاده کنید اما از یک تم یا استایل مشترک برای هر دو استفاده کنید.
  • اگر اتاق کوچکه، از مبلمان تاشو یا قابل تنظیم استفاده کنید تا فضای بیشتری برای بازی فراهم بشه.
 3. تزیینات دیواری:
  • از تصاویر یا پوسترهای متفاوت با موضوعات مشترک استفاده کنید.
  • نام دوقلوها رو با چوب‌های چاپی یا اسکریپت زیبا بر روی دیوار قرار بدید.
 4. پرده و ملحفه:
  • از پرده‌ها و ملحفه‌ها با طرح‌های هماهنگ استفاده کنید.
  • اگر دوقلوها متفاوت هستند، از رنگ یا الگوهای مشابه در پرده‌ها استفاده کنید.
 5. فضای بازی:
  • فضای بازی رو به‌طور کامل و متقارن برای هر دو دوستان کوچولویتون ایجاد کنید.
  • از سبزه‌ها و الزها برای طراحی یک فضای طبیعی و آرام استفاده کنید.
 6. آهنگ و نورپردازی:
  • از نورپردازی طبیعی بهره ببرید و نورپردازی هماهنگ با تم اتاق انتخاب کنید.
  • موسیقی آرامش‌بخشی که هم برای خواب هم برای بازی مناسب باشه انتخاب کنید.

همونطور که گفته شد، هرچه که از فرآیند طراحی لذت ببرید و ایده‌های خودتون رو به کار بندازید، چیدمان اتاق دوقلوها براتون لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

در طراحی اتاق دوقولوها چه مواردی را میبایست در نظر گرفت؟

از آنجایی که نکته ها گفته شده در پایین برای چیدمان اتاق دوقلوهای شما، بستگی به جنسیت و همسان بودن یا نبودن آن ها دارد، تلاش میکنیم در این بخش به بررسی همه انواع نکته ها برای دوقلوهای همسان و ناهمسان در پیشنهاد بگیریم:

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

اندازه اتاق:

معمولا در هنگام انتخاب اتاق برای کودکان، نظر ما این میباشد که از اتاق کوچکتر برای فرزند خود استفاده نمایید. ولی حالا که هر 2 فرزند شما میبایست سال ها را در 1 اتاق سپری کنند، نظر میکنیم از اتاق بزرگتر خانه خود برای دوقلوهای خود استفاده نمایید تا هم فضای بیشتری برای طراحی داشته باشید و هم آنکه در آینده آزادی بیشتری داشته باشند.

رنگ اتاق:

و ولی اصل مطلب! اگر 2 قلو های شما همسان باشد، انتخاب رنگ برای اتاق چندان دشوار نیست چرا که اگر دوقلوهای شما پسر باشند، میتوانید از رنگ های آبی، قهوه ای یا سفید ، و اگر دوقلوهای شما دختر باشند، میتوانید از انواع رنگ های صورتی و زرد و سفید و قرمز استفاده نمایید.

ولی اگر دوقلوهای شما ناهمسان هستند، دوراه دارید. راه ابتدا استفاده از رنگ هایی خنثی همچون رنگ سفید میباشد که برای هر 2 جنس به طور کامل عادی و قابل قبول میباشد. راه دوم هم استفاده از دکوراسیون هایی است که در آن نصف اتاق به رنگ های دخترانه، و نصف دیگر اتاق به رنگ های پسرانه صحیح شده اند و در محل برخورد این 2 رنگ هم نوعی طرحهای خلاقانه تشکیل میشود.

چیدمان تخت ها:

برای چیدمان تخت ها میتوانید از 2 روش بهره ببرید:

تخت های 2 طبقه:

استفاده از تخت‌های دوطبقه در برخی مواقع می‌تواند مواردی از جمله کاهش فضا، افزایش احتمال تداخل و تأثیر بر روحیات کودکان را به دنبال داشته باشد. در ادامه به برخی نکات و احتیاط‌های مربوط به استفاده از تخت‌های دوطبقه برای کودکان اشاره می‌شود:

 1. فضای محدود: تا حد امکان تخت‌های دوطبقه در فضاهای بزرگتر استفاده شوند تا احساس محدودیت و تنگنا برای کودکان ایجاد نشود.
 2. تداخل در روحیه کودکان: ممکن است وقتی یک کودک در بالای دیگری خوابیده باشد، بر روحیات آنها تأثیر گذار باشد. از این جهت، نظارت بر احساسات و وضعیت روحی کودکان مهم است.
 3. خطرات امنیتی: اگر از تخت‌های دوطبقه استفاده می‌شود، باید از ایمنی کودکان به دقت پیش‌بینی شود. نباید احتمال افتادن یا آسیب دیدن آنها در نظر گرفته شود.
 4. مخاطرات برای نوزادان: استفاده از تخت دوطبقه برای نوزادان بسیار خطرناک است. آنها به علت ناتوانی در حرکت و عدم توانایی در مدیریت خود، ممکن است افتادگی و حتی جلوگیری از تهویه را تجربه کنند.
 5. تقسیم فضا بین دوقلوها: اگر دوقلوها روحیات یکسانی نداشته باشند، این تخت‌ها ممکن است باعث تداخل در حیطه شخصیتی یا خصوصیات آنها شوند.

از طرف دیگر، در صورتی‌که فضا یا منابع محدود باشند، تخت‌های دوطبقه می‌توانند یک گزینه مناسب باشند، اما باید با دقت و با رعایت موارد امنیتی و روان‌شناختی استفاده شوند.

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

2 تخت مجزا:

استفاده از دو تخت مجزا در برخی مواقع می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در ادامه به برخی مزایا و ملاحظات مربوط به استفاده از دو تخت مجزا برای دوقلوها اشاره می‌شود:

 1. تنوع در چیدمان: استفاده از دو تخت مجزا به شما امکان می‌دهد تا اتاق را به دو بخش مختلف تقسیم کنید و بر اساس سلایق و علایق دوقلوها، چیدمان هر بخش را تنظیم کنید. این امر به دوقلوها احساس اختیار و استقلال می‌دهد.
 2. رفاهی تر برای دوقلوهای غیرهمسان: اگر دوقلوها از لحاظ سلیقه‌ها و علاقه‌ها متفاوت باشند، داشتن دو تخت مجزا به هر کدام از آنها این امکان را می‌دهد که فضای خود را با توجه به سلایق و استیل خود تزئین کنند.
 3. جلوگیری از تداخل روحیات: اگر دوقلوها روحیات متفاوتی داشته باشند، امکان تداخل در زمینه‌های مختلف احتمالاً کمتر می‌شود. هر کدام از آنها می‌توانند فضای خود را با دلخواه خود تنظیم کرده و از حضور همدیگر به عنوان همخوان نهفته در یک اتاق کوچک، بهره‌مند شوند.
 4. استفاده از فضای بیشتر: زمانی که دو تخت مجزا در اتاق قرار دارند، احتمالاً فضای بیشتری برای تحرک و بازی برای دوقلوها فراهم می‌شود.

به هر حال، مهمترین نکته این است که چیدمان اتاق متناسب با نیازها و سلایق خانواده و دوقلوها باشد. همچنین، در انتخاب مبلمان و ملحقات اتاق، ملاحظات ایمنی نیز حائز اهمیت است تا از هر گونه خطراتی جلوگیری شود.

کمد وسایل:

یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات ما در مورد چیدمان اتاق، چیدمان وسایل در کمد میباشد. حالا تصور نمایید که اگر دوقلوهای شما ناهمسان باشند، تقریبا هر روز شاهد 1 جنگ بزرگ در خانه خواهید بود! اگر اتاق فرزندان شما به اندازه کافی بزرگ میباشد، نظر میکنیم از 2 کمد مجزا برای نظم دادن به وسایل و لباس های آنها استفاده نمایید.

البته این کمد ها لزوما نیاز نیست که کنار هم باشند، بلکه میتوانید از کمد های 2 بخشی استفاده نمایید که در آن بخش بالایی و پایینی دارای کشو و کمد مجزای خود هستند.

فضای بازی:

همیشه و همیشه در طراحی چیدمان هر نوعی از اتاق این موضوع را فراموش نکنید که نبایستی همه بخش های اتاق را با وسیله پر نمایید. میبایست همیشه 1 فضا با اندازه ای متناسب برای بازی و فعالیتهای روزانه فرزند و فرزندان خود تعبیه نمایید تا برای انجام فعالیتهای خود، وارد فضای هال نشوند.

فرش اتاق:

تلاش نمایید از طرح و رنگی استفاده نمایید که با دکوراسیون کلی اتاق دوقلوهای شما هماهنگی داشته باشد. علاوه بر بحث هماهنگی از لحاظ طرح و رنگ، بحث راحتی و جنس فرش هم دارای اهمیت بسیاری میباشد. نوزادان در سال ابتدایی زندگی خود زیاد 4 دست و پا حرکت می کنند و بنابراین اگر جنس سطح زیرین آن ها نرم و ضد حساسیت نباشد، به راحتی به پوست ان ها آسیب رسیده و یا پوست آن ها ضخم میشود.

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

دکوراسیون اتاق فرزندان دوقلو

نکته هایی مهم در طراحی دکوراسیون اتاق دوقلوها

برای چیدمان تخت‌ها می‌توانید از دو روش مختلف بهره ببرید. این دو روش شامل استفاده از روش‌های سنتی و یا روش‌های مدرن و خلاقانه می‌شوند. در ادامه، به توضیح هر دو روش می‌پردازم:

 1. روش‌های سنتی:
  • مطابق با استایل دکور: اگر دکوراسیون اتاق با یک استایل خاص سنتی یا کلاسیک هماهنگ است، انتخاب ملحقات و تخت به این استایل متناسب باشد. مثلاً از تخت‌ها و ملحقات با سرپوشیدگی‌های چوبی یا فلزی و طرح‌های کلاسیک استفاده کنید.
  • کاربرد رنگ‌ها: انتخاب رنگ‌های کلاسیک و آرام برای تخت و ملحقات اتاق، مانند طیف‌های زرد، قهوه‌ای، سفید و طوسی، می‌تواند به طراحی سنتی کمک کند.
  • استفاده از پارچه‌های کلاسیک: استفاده از پارچه‌ها و پتوهای با طرح‌های کلاسیک و قدیمی نیز به چیدمان تخت و اتاق سنتی‌تر کمک می‌کند.
 2. روش‌های مدرن و خلاقانه:
  • استفاده از تخت با طراحی مدرن: انتخاب تخت‌ها و ملحقات با طراحی مدرن و خلاقانه می‌تواند به ایجاد یک اتاق متفاوت و جوان‌تر کمک کند. تخت‌های با ساختارها و طراحی‌های منحصر به فرد مناسب هستند.
  • کاربرد رنگ‌های روز: استفاده از رنگ‌های روز و پرانرژی در تخت و ملحقات اتاق، مانند طیف‌های آبی آسمانی، زرشکی، یا نارنجی، می‌تواند جلب توجه کننده و مدرن باشد.
  • استفاده از پارچه‌های خلاقانه: پارچه‌ها و پتوهای با طرح‌های خلاقانه و هنری می‌توانند اتاق را زنده و پویا کنند. از ترکیبات رنگی و طرح‌های جالب در پارچه‌ها بهره ببرید.
  • استفاده از ملحقات مدرن: استفاده از ملحقاتی با طراحی‌ها و جزئیات مدرن، مانند لوسترها، میزهای کنار تخت، یا وسایل تزیینی با طراحی‌های جدید، به اتاق طراحی مدرن‌تری بخشیده و از زندگی در اتاق لذت بیشتری ببرید.

به هر حال، مهمترین نکته این است که از استایل و سلیقه شخصی خودتان استفاده کنید و چیدمانی ایجاد کنید که با شخصیت شما و شخصیت دختران دوقلوها سازگار باشد.

سخن پایانی

داشتن فرزند دوقلو، یکی از بزرگترین نعماتی میباشد که امکان دارد نصیب خانواده ها شود. به طور کلی، در صورتی که توان مالی و یا فضای کافی را دارید، نظر ما جدا نمودن اتاق آن ها از یکدیگر میباشد تا بتوانند احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

ولی اگر این موضوع برایتان ناممکن میباشد، در این مقاله تلاش کردیم تا با ارائه نکته هایی مهم برای چیدمان اتاق کودکان دوقلو، شما را در چیدمان 1 اتاق با 2 روحیه متفاوت بیش راهنمایی کرده باشیم.

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی