دندان شیری کودکان

دندان شیری کودکان

دندان شیری کودکان :اغلب والدین به علت دائمی نبودن دندان های شیری کودک اهمیت زیادی به بهداشت آن ها نمی بدهند، در حالی که دندان های شیری روی دندان های دائمی تاثیر گذار هستند.

حقایق و اهمیت دندان های شیری کودک

مراقبت از کودک مراحل زیادی دارد که یکی از آن ها مرحله مربوط به دندان درآوردن کودک میباشد. زمانیکه کودک شما لبخند میزند و متوجه می بشوید که دندان هایش بیرون زده اند، یعنی میبایست بهداشت دهانی را آغاز نمایید. دندان کودک به او یاری میکند که رشد بهتری داشته باشد. اگر چه این دندان ها شیری هستند و در نهایت می افتند ولی زیاد مهم میباشد که از آن ها مراقبت نمایید.

دندان کودک یا همان دندان های شیری نقش زیاد حائز اهمیتی در رشد کودک از جمله موارد ذیل دارند:

-یاری به کودک برای جویدن، لبخند زدن یا صحبت نمودن
-نگه داشتن فضای متناسب در فک کودک برای قرار گرفتن دندان های دائمی که از ذیل لثه بیرون میزنند.
-راحت تر نمودن عادات سالم جویدن که سبب تقویت ماهیچه های فک و گونه کودک میشود.
-دندانی شیری در رشد کودک زیاد موثر میباشد و عادات غذایی او را بهبود می بخشد و سبب میشود تا بتواند کلمات را به راحتی بیان بکند و در نتیجه سالم نگه داشتن دندان، سبب میشود که کودک رشد و یادگیری بهتری داشته باشد.

دندان شیری کودکان

دندان شیری کودکان

 دندان شیری چقدر مهم میباشد ؟

دندان شیری نقش لازم و منحصر به فردی را در رشد کودک ایفا میکند زیرا دهان کودک شما به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند دندان های اصلی را در خودش جای دهد. از آن جایی که دندان شیری هم زیاد ریز میباشد، به همین دلیل به راحتی در داخل فضای دهان کودک جای میگیرد.تصور نمایید با بالا رفتن سن، همین دندان های شیری داخل دهان ما باقی می ماند، بنظرتان چه اتفاقی می افتاد؟

این دندان ها زیاد کوچک هستند و فضای خالی زیادی بین آن ها قرار می گرفت و نمی توانستند عملکرد صحیحی داشته باشند. به همین دلیل داشتن 2 مجموعه دندان زیاد حائز اهمیت میباشد که کودک از دندان شیری استفاده بکند تا خوردن و صحبت نمودن را شروع بکند و بتواند برای تغییر و تنظیم دندان هایش در آینده آماده شود.

تاثیر دندان های شیری روی دندان های دائمی

دندان شیری کودکان تاثیر مستقیمی روی دندان های دائمی او دارد. هر دندان شیری کودک نقش مهمی را برای باز نمودن فضا برای دندان اصلی انجام میدهد.

اگر دندان شیری تصادفاً ضربه بخورد یا زودتر از حد موعد بیفتد و دچار پوسیدگی شود، نمی تواند فضای کافی را برای دندان بزرگسالی درست کردن بکند و در نتیجه شکل دندان ها تغییر میکند و سبب به هم ریختگی آن ها در سن بزرگسالی میشود. پس مراقبت درست از دندان های شیری و مراجعه منظم به دندانپزشک، به جلوگیری از این مشکلات در آینده یاری میکند.

 تفاوت دندان های شیری و دایمی

– تعداد : تعداد مجموعه دندان های شیری بیست دندان، تعداد مجموعه دندان های دائمی 32 دندان میباشد و در نتیجه همین زیاد شدن تعداد سبب میشود که دندان های دائمی فضای بیشتری را اشغال کنند.

– مینای دندان : لایه نازکی از مینا روی دندان های شیری در مقایسه با دندان دائمی قرار دارد. این مینا یاری میکند که دندان از پوسیدگی دور بماند. لایه نازک مینا روی دندان شیری قطعاً آن را برای پوسیدگی مستعدتر میکند.

– سفتی : دندان شیری نرم تر از دندان دائمی میباشد. در نتیجه بیش در معرض دندان قروچه قرار میگیرد یا غذاهای اسیدی بیش به آن آسیب وارد میکند.

– رنگ : دندان شیری طبیعتاً سفیدتر از دندان دائمی میباشد. این اتفاق کاملاً نرمال و طبیعی میباشد و زمانی متوجه می بشوید که کودک هم دندان دائمی و هم دندان شیری داخل دهانش داشته باشد.

به دلیل همین تفاوت های موجود، حتماً میبایست 1 خمیردندان متناسب با سن کودک تان برگزینید. مسواک او را هم متناسب با دندان های شیری تهیه نمایید تا بتواند مناسب با دندان آن ها عمل بکند.

دندان شیری چه زمانی در می آید و می افتد ؟

کودک شما به طور مداوم در حالا رشد میباشد و همین موضوع برای دندان هایش هم صدق میکند. در نتیجه تغییراتی در دهان او مشاهده میشود و امکان دارد که 1 دندان را از دست بدهد ولی درآمدن دندان شیری و افتادن آن چه زمانی اتفاق می افتد؟

دندان شیری کودکان

دندان شیری کودکان

بیرون زدن دندان شیری

کودکان مجموعه ای برای فضای دندان های شیری را در هر 2 فک خود هنگام تولد دارند که با بالا رفتن سن کم کم بیرون میزنند. نخستین زمانیکه یکی از این دندان ها را داخل لثه های کودک می بینید، احتمالاً در سن شش ماهگی تا 1 سالگی باشد.

2 دندان جلویی کودک در قسمت پایین، معمولاً نخستین دندان هایی هستند که بیرون میزنند و بعد نوبت به دندان های جلویی در فک بالا میشود.بعد از اینکه 4 دندان در بالا و 4 دندان در پایین از لثه بیرون زد، میتوانید منتظر مجموعه بعدی دندان های شیری اش باشید تا اینکه تعداد آن ها به عدد بیست برسد.

افتادن دندان شیری

زمانیکه دندان های دائمی از داخل لثه بیرون میزنند و رشد می کنند، احتمالاً به دندان های شیری فشار وارد می کنند و سبب لق شدن دندان ها میشود که در نهایت می افتند. احتمالاً کودک تقریباً در سن 5 یا 6 سالگی دندان های شیری خود را از دست بدهد این پروسه تا سن دوازده سالگی ادامه داشته باشد.

همزمان با رشد کودک، پروسه افتادن دندان های او هم ادامه پیدا میکند و احتمالا ابتدا دندان های جلویی و بعد دندان های عقبی می افتند؛ تقریبا به همان ترتیبی که بیرون زده بودند.

بیرون زدن دندان های دائمی

بعد از اینکه دندان های شیری افتادند، دندان های دائمی آغاز به رشد می کنند و وارد فضای خود میشوند که معمولاً در سن شش الی هفت سالگی ظاهر می گردند و این پروسه تا سن سیزده سالگی هم ادامه دارد. تقریباً در سن سیزده سالگی، اکثر دندان های دائمی کودک داخل دهانش قرار گرفته اند. احتمالاً تنها دندانی که باقی می ماند، همان دندان عقل میباشد که معمولاً در سنین بالا بیرون میزند.

چه زمانی میبایست کودک خود را نزد دندانپزشک ببرم ؟

معمولاً متخصصان توصیه می کنند که بعد از بیرون زدن نخستین دندان و پیش از تولد 1 سالگی کودک، یعنی پیش از 1 سالگی، او را نزد دندانپزشک ببرید.متخصص در چنین زمانی می تواند اقدامات ذیل را انجام دهد:

مشاهده هر گونه پوسیدگی یا هرگونه مشکلی در دندان
توضیح چگونگی تمیز نمودن دندان کودک
ارائه پیشنهادات برای رعایت عادات بهداشتی که روی بهبود وضعیت دندان و میک زدن انگشت شست موثر میباشد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

ورزشهای متناسب با شخصیت کودکان

برخورد درست با کودک خجالتی

راهکارهایی برای بد غذایی کودک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی