خواب نوزاد

خواب نوزاد

خواب نوزاد:کودکان از پیشنهاد میزان خواب با یکدیگر تفاوت قابل توجهی دارند و احتمالا اگر کودکی کم خواب یا پرخواب باشد در سراسردوران کودکی به همان گونه باقی می ماند. بعد از ۱۰ سالگی هم عادت خواب دراکثر بچه ها ثابت باقی می ماند. به این ترتیب ساعت درونی در کودک در تعیین مقدار خواب مورد نیاز کودکان نقش مهمی ایفا میکند و میزان خواب طبیعی از کودکی به کودک دیگر متفاوت میباشد.

البته احتمال عوامل دیگری از قبیل محیط کودک، ژنتیک و عادت اطرافیان هم تاثیر گذار میباشد. در واقع والدین میبایست میزان خواب کودک خود را ارزیابی کنند و آن را بپذیرند زیرا همانطور که گفتیم میزان خواب کودک با کودک دیگر متفاوت میباشد.

خواب نوزاد، همه آنچه میبایست بدانید – خواب طبیعی کودک
خواب نوزاد – خواب طبیعی کودک
خواب طبیعی کودک ، از بدو تولد تا 1 سالگی
خواب نوزاد 1 روزه تا 1 ماهه

نوزادان معمولا بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت در شبانه روز می خوابند ولی دوره خواب آنان کوتاه و حدود ۲ تا ۴ ساعت میباشد. کودکان کال معمولا به خواب بیشتری نیاز دارند و با توجه به این که نوزادان هنوز ساعت بیولوژیک درونی یا ریتم شبانه روزی ندارند الگوی خواب کودک به چرخه روز و شب ارتباط ندارد.

در حقیقت نیاز آنان به خواب قابل قبل بینی نیست. این دوران میبایست با صبر و خونسردی بگذرد. به عبارتی والدین میبایست با ساعت کودک تنظیم شوند چون خواب کودک در این دوران قابل تنظیم نیست.

خواب نوزاد

خواب نوزاد

خواب نوزاد 1 تا 2 ماهه

در این دوران که خنده و هیجانات کودک آغاز می شود الگوی خواب منظم تر می شود و طولانی ترین دوره خواب ۴ تا ۶ ساعت میباشد که بیش بعد از ظهرهاست تا شب. دراین دوران طولانی ترین بیدار باش دو ساعت است که بعد از آن کودک خسته میشود و می خوابد. والدین میبایست به این نیاز کودک احترام بگذارند و اگر بچه را زیاده از حد بیدار نگه دارند تا خسته تر شود و راحت تر بخوابد.

نتیجه تصویر حاصل میشود. در این گونه کودک برای خواب مقاومت میکند و ترشح هورمون های خاص موجب بیداری شبانه کودک می شود.

خواب نوزاد 3 تا 4 ماهه

در این دوران 3 چهارم خواب کودک شب هاست و روزها با 3 بار چرت زدن سپری میشود. دراین دوران چرخه روز و شب کودک پایدارتر میشود ولی هنوز نظم ندارد و نمی توان برنامه مشخصی برایش تعیین نمود. در این دوران کودک اجتماعی تر شده و تمایل بیشتری به بازی دارد به این دلیل در مقابل خواب شب مقاومت میکند.

خواب نوزاد 4 تا 8 ماهه

در این دوران میباشد که میبایست الگوی خواب سالم را در کودک به وجود آورد. از آنجایی که در این دوران الگوی خواب کودک به بزرگسالان شباهت بیشتری پیدا می کند. توجه نمایید که به نیازهای خواب کودکتان حساس باشید و سبک زندگی خود را با او هماهنگ نمایید. اگر تا دیر زمان بیدارید و او را هم بیدار نگه میدارید .

این 1 عادت نادرست میباشد و کم خوابی برایش نهادینه می نمایید که صحیح به اندازه سو تغذیه برای کودک مضر میباشد. به همین دلیل برای کودک خود الگوی خواب منظمی در پیشنهاد بگیرید و به آن پایبند باشید.بچه ها امکان دارد در این سن صبح ها زود بیدار شوند و بعد دوباره بخوابند. کودکان ۶ ماهه حدود ۲تا ۳ ساعت چرت روزانه دارند که معمولا نخستین چرت آنان حدود ۹ تا ۱۰ صبح میباشد و 1 ساعت طول می کشد.

چرت بعدی ۱۲ ظهر میباشد و 1 تا 2 ساعت طول میکشد و چرت عصرگاهی بین ۳ تا ۵بعد از ظهر متغیر میباشد و مدت وقت متفاوتی دارد. محققان توصیه می کنند هیچ گاه نگذارید کودک بعد از ۳ بعد از ظهر بخوابد در عوض شب او را زودتر بخوابانید.

خواب نوزاد 9 تا ۱۲ ماهه

کودک شب ها ۱۰ تا ۱۲ ساعت میخوابد و 2 بار در روز چرت می زند. دیگر به شیرخوردن شبانگاهی نیاز چندانی ندارد. با توجه به این که در این دوران سومین چرت روزانه حذف میشود امکان دارد شب ها زودتر بخوابد. البته این مساله بسته به کودک فرق می کند.

جالب این میباشد که در این سن اگر فقط ۲۰ دقیقه مقدار خواب او تغییر بکند بر روی رفتار او اثر زیادی دارد. هرگز به خاطر 1 خواب کامل شبانه، چرت بچه را حذف نکنید چون این عمل سبب خستگی و بد خلقی او شده و کودک شب سخت تر و بامقاومت می خوابد و تا صبح چند بار بیدار میشود.

کودک 1 تا 3 ساله

در این دوران چرت صبحگاهی او حذف می شود و فقط 1 بار در روز آن هم برای ۱/۵تا 2 ساعت چرت می زند. این تغییر گاهی سبب دردسر میشود چون برای بعضی کودکان 1 بار چرت زدن کافی نیست و 2 بار چرت زدن هم فراوان میباشد. اگر چنین کودکی دارید شب او را کمی زودتر بخوابانید تا استراحت کافی داشته باشد و از خیر چرت صبحگاهی او بگذرید.

بچه های ۲۱ تا ۳۶ ماهه فقط به 1 بار چرت روزانه احتیاج دارند که بین ۱ تا ۳/۵ ساعت متغیر میباشد. خواب طبیعی کودک بین ۷ تا ۹ شب میباشد و بین ۶ تا ۸ صبح بیدار میشوند. برای کودکانی به این سن بهتر میباشد خواب شبانه و چرت آنان منظم باشد ولی خیلی هم در این موارد سخت گیری نکنید چون نتیجه تصویر میدهد.

کودک 3 تا 6 ساله

معموال دراین دوران کودکان ۹شب به بستر میروند و حدود ۶ تا ۸ صبح بیدار می شوند. اکثر بچه ها در سن۳ سالگی هنوز چرت روزانه دارند اما تا سن ۵سالگی این چرت کوتاه تر و یا حذف میشود. در این دوران هم توجه به نیاز خواب کودک از واجبات میباشد. مهدکودک یا کالسه های ورزشی یا … گاهی سبب حذف چرت عصرگاهی میشود.

دراین گونه میبایست برنامه خواب شبانه بچه را تغییر بدهید برای مثال او را زودتر بخوابانید و هیچ زمان به اصرار چرت روزانه او را حذف نکنید. توجه کنید که خواب تاثیر زیادی بر خلق و خوی کودک میگذارد. کم خوابی سبب بروز مشکالت رفتاری مثل حالت تهاجمی، تدافعی، عدم پذیرش شرایط، رفتار متضاد و مخالف و گاهی بیشتر فعالی میشود.

کودک 7 تا 12 ساله

در این سنین با توجه به فعالیتهای اجتماعی مدرسه و غیره، وقت خواب شبانه دیرتر میشود و به حدود ساعت ۸ تا ۱۰ شب می رسد. مقدار خواب هم بین ۹ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز متغیر میباشد. توجه نمایید در این سنین هنوز میزان خواب کافی برای کودک اهمیت ویژه ای دارد و کم خوابی سبب خواب آلودگی روزانه کودک میشود و ضعف درسی به همراه دارد.

خواب نوزاد

خواب نوزاد

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی