خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

خانواده و تاثیرآن در تربیت کودک :کودک تحت تاثیرخانواده خویش قراردارد وازآن تاثیر می پذیرد بنابراین، خانواده می تواند هم سازنده باشد و هم تباه کننده و ویران کننده. محیط خانواده چون دانشگاهی میباشد که در آن درس زندگی، انسانیت و اخلاق و یا ضد این 2، داده میشود. پس عامل خانواده برای کودک تأیین کننده و سرنوشت ساز میباشد. کودک در کنار مادر از او درس زندگی میگیرد و عشق و محبت را می آموزد.

او از پدر درس اقتدار و انضباط و کیفیت موضع گیری در برابر مسائل حیات اجتماعی را می آموزد.نقش مادر در تربیت و رفتار کودک به مراتب بیشتراز پدر میباشد. چرا که رابطه وراثتی پدر با کودک پس از انتقال نطفه انتها می پذیرد، درحالی که رابطه وراثتی مادر با فرزند در مدت حمل و حتی پس از آن و در پایان مدتی که طفل از پستان مادر تغذیه میکند، ادامه مییابد.

کودک تا رسیدن به سن مدرسه در خانه و درکنار مادر میباشد و از او درس میپذیرد و مادر محرم راز و طرف مراجعه و پناهگاه کودک میباشد.در همه حالا، مادر برای دوران خردسالی کودک الگو و نمونه میباشد. پدر در خانه نقش مدیریت را دارد و مظهر قانون، عدل و انظباط میباشد. در محیطهای خوف و هراس ناامیدی و محرومیت، پدراست. که میتواند امنیت را تضمین بکند و به طفل دل و جرأت دهد؛

خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

تاثیر تک تک افرادخانواده بر تربیت فزندان 

در عین حالا اهانتها، ضعف و سستی او در مدیریت موجب پدید آمدن آثار نامطلوبی در کودک خواهد شد. مسئله اصلی خانواده، پدر و مادر هستند که همواره با فرزندان در تماسند. البته دراین میان از نقش تأثیربرادران و خواهران در خانـه نمیتوان غافل ماند، به ویژه آنگاه که طفل دارای خواهریا برادر ارشد باشد و تفاوت سنیشان زیاد باشد. در چنین موقعیتی در واقع خواهر بزرگترنقش مادر و برادر بزرگتر نقش پدر را دارد.

وقتی که پدر و مادر کودک از مراقبت او غافل باشند، او هم رفتار خود را بر اساس خواسته آنان تطابق میدهد. درهمه حالا، فرزندان در 1 خانواده، جمع کوچکی را تشکیل می بدهند و با همه درگیریها سروصداها، خود نظم را برقــــرار می سازند. سهل انگاری در مراقبت فرزندان سبب پدید آمدن معایبی در خانواده شود که به صلاح آنها نباشد.

بنابراین مهم ترین همکاری خانواده درجهت تربیت درست کودک ازاین قرار است: نخست، نظم و انضباط در خانه برقرار باشد تا کودک از همان اول نظم در امور را فراگیرد و در عمل به آن مبادرت ورزد. چون هنگامی محیطی که کودک درآن زندگی میکند منظم باشد ذوق کودک برانگیخته میشود و انس و علاقه به حب جمال و نظم در او به وجود میآید.

راهکارهایی برای تربیت درست

دیگر اینکه ارتباط طوری باشدکه برترین راه برای نیل به تهذیب نفس و وجدانیات و اخلاق نیکوی کودک باشد. امر مهم دیگر این میباشد که خانواده میبایست تمایلات باطنی کودک را ارضا نمایند و به پایان جهات شخصیت او توجه کنند، زیرا چنین کاری فقط در محیط خانواده میسر میباشد.افزون براین، تربیت دینی کودکان از وظایف بسیارمهم والدین و خانواده میباشد تربیت میبایست به روشی انجام گیردکه:

حس مذهبی و اندیشه و اعتماد به خدا را در فرد تقویت بکند، دل را برانگیزاند تا در همه کارها و امور به خدا رجوع بکند و خلاصه در هر امری آثار مذهب را در دل او زنده و بزرگ گرداند و موعظه و نصیحتهای الهی و اسلامی را در گوش او مطبوع نمایند عمل او را مکتبی سازند و رفتارش را رنگ مذهبی بدهند.امرمهم دیگردر تربیت فرزند توجه به عاطفه و عوامل آن میباشد که نبایستی فراموش شود.

انسانها دارای عواطف و احساس هستند و تحت تأثیر متعلقات آن قرار دارند. انسان به شدت تحت تأثیر عواملی چون عشق و محبت، کینه و انتقام، ترس و اضطراب، وسواس، خصومت، شادی و غم و … قرار دارد. عواطف، زندگی ما را گرم می کنند و ما را وا می دارند که به ادامه زندگی راغب و یا ازآن متنفر باشیم.

خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

خانواده و تاثیر آن در تربیت کودک

چگونه در خانواده به آرام برسیم

عاطفه خانوادگی که در گونه عشق زوجین نسبت به یکدیگر و محبت و مودت نسبت به فرزندان و انضباط حاکم برمحیط و جو خانوادگی پدید می آید، موجبات تداوم و بقای نسل را فراهم می آورد و سکون وآرامش را در پی دارد. به هر حالا نقش و تأثیر خانواده در تربیت کودک زیاد عمیق و شگرف میباشد و پایان ابعاد وجودی کودک تحت تأثیر خانواده میباشد.

بنابراین به عنوان حسن ختام این بحث میبایست گفت که خانواده را میتوان به عنوان بخشی از 1 اجتماع بزرگ در پیشنهاد گرفت که هنجارها و ارزش ها و تقاضاهای آن درفرد تأثیر حتمی دارد. خانواده، اثر شگفت و ذاتـــی، در پیریزی رفتار و برانگیختن روح زندگی و آرامش روانی افراد دارد. تأثیر خانواده بر فرد انکارناپذیر میباشد،

زیرا که فرد(کودک) بیش اوقات خود را درخانه و با افراد خانواده صرف میکند و افزون براین نخستین کانونی میباشد که نفر درآن احساس امنیت میکند و اولین نهاد اجتماعی میباشد که فرد را مورد پذیرش و حمایت قرار میدهد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی