ترس کودکان از پزشک

ترس کودکان از پزشک

ترس کودکان از پزشک:برای غلبه بر ترس کودک از پزشک رفتن با کودک تان صحبت نمایید. در موردِ این که چرا والدین فرزندانشان را نزدِ پزشک می برند و در مطب چه اتفاقاتی می افتد به کودک خود دروغ نگویید. اینکار به از بین رفتن اضطراب کودکان از رفتن قبل دکتر یاری می‌کنید. ترس 1 واکنش هیجانی نسبت به چیزی میباشد که در فرد احساس خطر درست کردن می‌کند.

معمولاً ترس از دکتر در کودکان معمول میباشد امکان دارد این ترس کودک به دلیل دردی باشد که شاید کودک به هنگام تزریق واکسن یا انجام آزمایش خون یا نزدیک شدن یک فرد غریبه به محدوده بدن کودک در او به وجود آمده باشد و همین امر سبب به وجود آمدن اضطراب های شدید به محض ورود به محیط های درمانی و دیدن کسانی که دارای روپوش سفید هستند در کودک میگردد که امکان دارد با دیدن این صحنه کودک آغاز به جیغ زدن و گریه نمودن بکند.

راهکارهایی برای از بین بردن ترس کودک از پزشک

نشانه های بیماری را بررسی نمایید. بدون نیاز قطعی به معاینه بوسیله دکتر کودک را به پزشک رفتن وادار نکنید. ابتدا علائم بیماری وی را بررسی نمایید. آیا بی اشتهاست؟ آیا دل درد دارد؟ دچار اختلال در خواب شده است؟ داروهای زیادی مصرف کرده ولی همچنان علائم پایدار هستند؟ در صورتی که جواب به اکثر سوالات مثبت میباشد، میبایست به دنبال راهی برای متقاعد نمودن وی باشید.نخستین کاری که میبایست انجام بدهید آهسته نمودن خودتان میباشد.

کودک تان را در آغوش بگیرید و مهربان رفتار نمایید.ترس او را درک نمایید. بچه‌ها در سنین مختلف از موضوعات مختلفی می‌ترسند. به عنوان مثال بعضی از آنان از غریبه‌ها می‌ترسند. به همین دلیل از دکتر بخواهید موقع آزمایش گرفتن، کودک در آغوش شما باشد تا ترسش کاهش یابد و با اسباب بازی یا چیزی که یار دارد او را آهسته نمایید.

گاهی دکتر مجبور می‌شود برای معاینه کودک لباس او را از تنش خارج بکند که همین موضوع سبب ترس و اضطراب کودک می‌شود. در چنین شرایطی ضروری میباشد پیش از ملاقات با پزشک، در این مورد با دکتر صحبت نمایید و تا انتها معاینه، همراه کودک در اتاق بمانید.نظر میکنیم اگر ترس کودکتان به خاطر رفتار دکترش میباشد، تلاش نمایید دکترش را عوض نمایید.

ترس کودکان از پزشک

ترس کودکان از پزشک

مثلاً این جمله را بکار نبرید:

«این سوزنی که دکتر به تو میزنه، اصلاً درد ندارد.» در غیر این گونه، اعتماد دوباره ی کودک به شما زیاد دشوار میباشد. البته ضروری هم نیست چند روز پیش او را از سوزن بترسانید.1 راه حل دیگر برای غلبه ترس کودکان از پزشک رفتن این میباشد که به کودکتان بگویید که بعد از رفتن قبل دکتر، او را به شهر بازی یا شیرینی فروشی خواهید برد.همواره هنگام مراجعه به دکتر، اسباب بازی مورد علاقه ی کودک را همراه داشته باشید:

خرس یا 1 وسیله ی بازی کوچکی که به کودک آرامش میدهد و از پیشنهاد روحی او را برای اقدامات دکتر آماده می سازد. زیرا اول اسباب بازی به عنوان 1 نمونه ، معالجه میشود.به 1 مناسبت، ساک دکتر به کودکتان هدیه نمایید. با کودک، بازی دکتر و بیمار را انجام دهید. این بازی او را با گوشی پزشکی و چکش معاینه ای واکنش های عصبی و… آشنا میکند.

مقاومت در برابر پزشک رفتن

زمانیکه خودتان از پزشک رفتن اجتناب می نمایید و از آمپول و سرم می ترسید، قطعا کودک تان هم از شما الگو برداری میکند. پس اول تلاش در از بین بردن ترس خودتان داشته باشید. هنگامی خواهر و برادر بزرگ تر او و یا خودتان می خواهید به ملاقات پزشک بروید کودک تان را هم با خود ببرید. این سبب میشود کودک کمی با محیط و اقداماتی که در آن گونه میگیرد، آشنا شود و متوجه شود که پزشک فردی عادی و حتی پسندیده و بامحبت میباشد که هدفش یاری نمودن میباشد.

به او بگویید که چقدر پسندیده شد که به پزشک مراجعه کردید و خیلی حالتان بهتر شده میباشد.کودکان قوه ی تخیل فوق العاده ای دارند و دائما در بازی هایشان در حالا وانمود نمودن هستند. وانمود می کنند که سوپرمن یا موجودی ترسناک هستند، با اینکار تلاش می کنند خود را قوی جلوه بدهند. برای کودکتان کتاب یا اسباب بازی مربوط به پزشک ها را بخرید و یا به سادگی دراز بکشید و به کودکتان بگوید که شما را معالجه بکند و وانمود بکند که 1 پزشک میباشد.

یا عروسک هایش را معاینه بکند. پایان مراحل معاینه ی پزشک را در بازی طی نمایید و در آخر به او بگویید ممنون پزشک، حالم خیلی بهتر شد شما فرشته ی نجات من هستید.گاهی همراه با فرد دیگری او را به پزشک ببرید. همراه بردن کودک با برادر یا خواهر مریض به مطب دکتر و مشاهده ی رفتار این 2 برای رفع ترس کودک زیاد مفید میباشد. بدین ترتیب سپس مشکلات کمتری برای متقاعد نمودن او خواهید داشت.

اهمیت درک کردن احساسات کودک

کودک را درک نمایید. هرگز جملاتی همچون «تو ترسویی»، «چرا می ترسی» «بسه دیگه گریه نکن» را به او نگویید. در این گونه کودک فکر میکند او را درک نمی نمایید و از شما دور میشود. به جای آن به او بگویید که از احساس او باخبر هستید ولی در پایان مراحل کنار او می مانید و در مطب دکتر او را تنها نمی گذارید.بر روی مشکل بیش کار نمایید. اگر کودک از گفتن علت دقیق تنفر از دکتر اجتناب میکند، شما به وی نظر های دیگری دهید. گاهی کودک از لخت شدن جلو دیگران هراس دارد.

در این گونه پزشکی را برگزینید که همجنس او میباشد. شاید با شنیدن این موضوع راضی شود. گاهی از اخمو بودن دکتر هراس دارد. پزشکی را بیابید که مطبی خوشحال و رنگارنگ دارد و اتاقی مخصوص بازی بچه ها در پیشنهاد گرفته میباشد. شاید هم فرزند شما از ابزارهای دکتر می ترسد. یه کیت اسباب بازی پزشکی بخرید و با او پزشک بازی نمایید و مراحل معاینه را تمرین نمایید.پزشک مناسبی بیابید. شاید وی با پزشک همیشگی مشکل دارد. با او صحبت نمایید.

در مورد دلیل وی برای مقاومت در برابر پزشک رفتن صحبت نمایید. اگر می گوید «من چیزیم نیست» شاید مشکلی با دکتر ندارد و تنها نمی خواهد قبول بکند که بیمار میباشد. ولی اگر می گوید «دکترها وحشی اند». حتما داستان دیگری پشت این مقاومت است. شاید در گذشته تجربه ی بدی از دکتر رفتن داشته است. شاید دکتر برخورد خوبی در حین معاینه با وی نداشته است. در این گونه در مورد گذشته با او صحبت نمایید و از او بخواهید علت این طرز فکر را بگوید.

ترس کودکان از پزشک

تایید احساسات شما از طرف کودک

به او اطمینان بدهید که شما طرفدار حرف های او هستید و حتما حرفهایش را باور می نمایید. در صورتی که مشکل او فقط با پزشک خانوادگی خودتان میباشد، دکتر دیگری را برگزینید.شاید از بیماری اش می ترسد. 1 سرماخوردگی برای شما مسئله ی خاصی نیست، ولی بچه ها گاهی چنین تصوری ندارند. امکان دارد پدربزرگی را دیده باشد که به دکتر مراجعه کرده و پس از گرفتن پاسخ آزمایش همه ی خانواده غمگین و گریان شده اند.

یا شاید شنیده میباشد که فردی از فامیل بعد از مراجعه به بیمارستان فوت شده میباشد. هر چند اینها برای شما مسئله ی بزرگی نیست ولی برای کودکانی که دائما در حالا استنتاج و تعمیم دهی مسائل به زندگی و تجارب خود هستند وحشتناک است. با وی در مورد روند دقیق وقایعی که قرار است در مطب رخ دهد و داروهای تجویزی احتمالی صحبت نمایید. به او اطمینان بدهید که بیماری او جزئی میباشد و هرگز مسئله ی جدی و مهمی که خطری برای سلامتی وی داشته باشد نیست.

برای ترس کودکان از پزشک والدین می توانند با خواندن داستان‌های مصور در ارتباط با یاری پزشکان بامحبت به کودکان مریض و معالجه آنان، ذهن فرزند خود را برای مراجعه به دکتر در هنگام بیماری آماده کنند. زمانیکه کودکان بدانند قرار نیست در مطب دکتر، هیچ اتفاق ترسناک و ناراحت‌کننده‌ای بیفتد، احساس راحتی می‏کنند و در واقع ترسشان از بین می‏ رود.هرگز ، هرگز ، هرگز نگویید « اگر بچه بدى باشى، پزشک به تو آمپول مى‏زند. »

تنبیه کودک با تهدید های مختلف

تهدیدهاى دیگر را هم با استفاده از لفظ دکتر بکار نبرید ، زیرا کودک میبایست بداند آمپول زدن تنبیه نیست.کودکان مریض امکان دارد احساس گناه کنند، یعنی فکر ‏کنند کاری انجام داده‌‏اند که سبب بیماری و دردشان شده و مستحق تنبیه هستند، ولی والدین میبایست با زبان ساده و قابل درک با کودک، این احساس نامطلوب را از بین ببرند و تاکید کنند که او در مریض شدنش نقشی نداشته و دکتر تنها شخصی میباشد که می‌تواند دلیل بیماری کودک را بفهمد و بیماری را از بین ببرد.

برای غلبه بر مقاومت در برابر پزشک رفتن کودک با کودکتان صحبت نمایید 9 صرفاً در مورد کارهایی که نبایستی انجام دهد یا رفتارهایی که میبایست رعایت بکند بلکه در مورد دلایل ترس و اضطرابش از رفتن قبل دکتر معالج با او صحبت نمایید. چنین گفت‌وگویی به از بین بردن ریشه تشویش و اضطراب کودکان از رفتن قبل دکتر یاری می‌کند. چرا که برخلاف تصور کودکان دکتر آن‌ها را از والدینشان جدا نمی‌کند و قرار هم نیست که معاینه دردناک یا تزریق آمپول گونه گیرد.

در ضمن نشستن طولانی‌مدت در اتاق انتظار و شنیدن گریه بچه‌های دیگر امکان دارد ترس کودک شما را تشدید بکند. پیش از رفتن به مطب مطمئن بشوید زمان ملاقات تنظیم شده و مجبور نیستید مدت زیادی را منتظر بمانید. کتاب، عروسک و اسباب‌بازی مورد علاقه کودکتان را همراه داشته باشید تا در وقت انتظار سرگرم شود.برخی از والدین به محض دیدن علائم بیماری در کودک خود ابراز نگرانی شدید می‌کنند.

اطمینان دادن والدین برای بهبودی بعد از مصرف دارو

این والدین معمولاً آب دیدن فرزند بیمارشان و حتی صحنه آمپول زدن و سرم زدن به او دچار نگرانی می‌شوند و حتی در کنار کودک خود گریه می‌کنند. همین اضطراب و نگرانی والدین به طور مستقیم به کودک منتقل‌شده و سبب ترس از پزشک و محیط درمانگاهی می‌گردد.هنگامی کودک بیمار می‌شود میبایست بوسیله پدر و مادر دلداری داده شود و به او اطمینان دهیدم که بعد از گذشت دوره درمان و مصرف داروها بهتر می‌شوی و دیگر این که همه امکان دارد بیمار شوند”.

من هم در دوران کودکی مریض می‌شدم ” .“گریه نکن مرد که گریه نمی کنه ” یا “تو بزرگ شدی نبایستی گریه کنی “. معمولاً پزشکان و پرستاران وضعیت و شرایط روحی کودک را درک می‌کنند و تنها شما با جلوگیری از ابراز احساس کودک و گریه او سبب می‌شوید 1 واکنش هیجانی اشتباه را تجربه کرده که در آینده تأثیر منفی بر او خواهد گذاشت. شما می‌توانید بجای گفتن «گریه نکن» بگویید: «میدونم آمپول درد داره ولی دردش کوتاه و موقتی و تو می توانی تحمل کنی.

اگه خواستی گریه کن اگر هم خواستی دست منو بگیر و فشار بده!چنانچه کودک با رعایت همه مسایل گفته‌شده از پزشک رفتن و تمامی مسایل مربوط به پزشکی می‌هراسد می‌توانید برای او جایزه تعیین نمایید و یا خوراکی مورد علاقه‌اش را بخرید یا او را به جا تفریحی که یار دارد ببرید می‌توانید از کودکان دیگر یاری بگیرید کودکانی که آهسته در مطب دکتر نشسته‌اند هم‌صحبتی آنها با کودک شما میتواندبه او آرامش ببخشد.

ترس کودکان از پزشک

ترس کودکان از پزشک

نکته آخر

متأسفانه در برخی موارد این روش‌ها جوابگو نیست. اگر ترس از دکتر در کودکان به حدی شدید باشد که مانع معاینه دکتر یا مانع تزریق آمپول گردد این ترس غیرطبیعی میباشد. در این موارد با مراجعه به روانشناس و به‌کارگیری تکنیک های رفتاردرمانی ترس کودک کم و گاهی حذف می‌شود ولی به هر حالا ترس در مقابل درد طبیعی میباشد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی