ترس از مدرسه در کودکان

ترس از مدرسه در کودکان

ترس از مدرسه در کودکان :ترس از مدرسه در کودکان می‌تواند منجر به بیدار ماندن او در طول شب، گریه‌های زیاد، فراموشی دستشویی رفتن یا نشان دادن رفتارهای پرخاشگرانه بشود. کودک شما امکان دارد به‌طور دقیق بداند که از چه چیزی ترس دارد و این ترس امکان دارد ناشی از 1 سرسره بزرگ در زمین‌ بازی مدرسه یا اجبار برای استفاده از دستشویی ناآشنا باشد.

البته استرس کودکان از مدرسه گاهی بدون هیچ دلیلی در کودک بروز می‌کند و اگر از او بپرسید که از چه چیز مدرسه می‌ترسد، قادر به پاسخگویی نخواهد بود.بررسی هایی که در زمینه ترس های کودکان به عمل آمده نشان میدهد که تقریبا همه کودکان در برهه ای از زندگی خود به ترس های خاصی دچار میشوند. برخی از این ترس ها جنبه ی سازگارانه دارند،

زیرا سبب میشوند که کودک از موقعیت های زیاد خطرناک پرهیز بکند.بعضی از ترس های دوران کودکی با گذشت وقت فروکش می کنند و میتوان آنان را نوعی پدیده رشدی پنداشت. در مقابل بعضی از ترس ها جنبه ی افراطی داشته و کودک را از تعقیب فعالیتها و علایق متناسب با سن او باز می دارندمدرسه هراسی 1 نوع از اختلال های اضطرابی در کودکان میباشد که با ترس شدید از رفتن به مدرسه مشخص میشود.

دلایل و احساسات درونی کودکان ددر جدایی از والدین

این مسأله در بین پسرها و دخترها در سنین شروع مدرسه به طور یکسان دیده میشود، ولی در سطوح بالاتر اندکی متفاوت میشود. این امر در خانواده هایی که بچه ها با فاصله های فراوان از یکدیگر متولد میشوند، شایع تر میباشد و همانطور که گفته شد شایع ترین دلیل ترس از مدرسه در کودکان و در بدو ورود به مدرسه، اضطراب جدایی از والدین بویژه مادر میباشد.

ترس از مدرسه در کودکان

ترس از مدرسه در کودکان

البته میبایست توجه داشت که بعضی از این کودکان برای آن از رفتن به مدرسه خودداری می کنند که فعالیتهای دیگر برای آنها تقویت کننده تر هستند. کودکان دیگر امکان دارد 9 به علت ترس از مدرسه رفتن بلکه به علت ترس از ترک خانه، از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

پاره ای از این کودکان امکان دارد از این بیم داشته باشند که پدر یا مادر آنان بمیرد یا آنان را ترک بکند و به این نتیجه رسیده باشند که با ماندن در کنار والدین، ترسشان کاهش می یابد. این کودکان دچار اضطراب جدایی هستند و اگر چه تاثیر این اضطراب هم بصورت نرفتن به مدرسه تجلی میکند، این حالت را نبایستی با مدرسه هراسی اشتباه کرد.

اضطراب جدایی در کودکان

اضطراب دوران مدرسه یکی از مشکلات عمده ی دانش آموزان محسوب می گردد. اضطراب مدرسه شامل اضطراب جدایی و اضطراب امتحان می شود. احساس تنش و فشار روانی که دانش آموزان هنگام حضور در مدرسه تجربه می کنند از علایم شایع در اضطراب مدرسه هستند؛ یا اینکه شامل افکار و رفتار پریشانی میباشد که به هنگام تداعی حضور در مدرسه، دیده می شود.

معمولاً امتناع از مدرسه رفتن یکی از نشانه های استرس کودکان از مدرسه محسوب می شود. از چشم انداز تحولی، اضطراب مدرسه ناشی از اضطراب جدایی از والدین ، خانه، خانواده یا شرایطی میباشد که به آن دلبستگی درست کردن شده میباشد.

اغلب مادران کودکانی که ترس از مدرسه رفتن دارند، کسانی وسواسی، کم تحمل، نکته سنج و موشکاف هستند خود یا یکی از نزدیکان شان که احتمالا در کودکی دچار همین مشکل بوده اند. ترس یا امتناع از مدرسه بیشتر از آن که علت شخصیتی، عاطفی یا… داشته باشد، ناشی از یادگیری میباشد. برخی والدین در ارتبـــاط خود با کودکان، مفاهیم و نکته های منفی از محرک ها و جا هایی مثل مدرسه یا درس خواندن را انتقال می بدهند.

نقش والدین در درست کردن اضطراب دوران مدرسه و مهد کودک

نقش والدین و اضطراب جدایی در کودکان این سن مصادف میباشد با ساخت طرح واره هایی از محیط اطراف که توســـط نزدیکترین افـــراد به فرد انتقال داده می شـــود، کودک ۶ یا ۷ ساله آمادگی بســـیار زیادی برای دریافت، ذخیره و حفظ اطلاعاتی دارد که نزدیکان بویژه پـــدر و مادر، خواهر و برادر، در مورد یک شـــیء، مســـئله، جا یا فرد به او می بدهند.

هرگونه برداشـــت منفی و انتقال آن به کودک، التهاب، دلواپسی، تشویش، اضطراب و ناراحتی یا آرامش، انگیزه مثبت، سعی و تلاش، شادمانی و هیجانات مثبت می تواند در واکنش کودک نسبت به 1 مسأله مؤثر باشد و ترس از مدرس رفتن را در او درست کردن بکند.آنچه والدین بصورت احساس، افکار، اعمال و گفتار به فرزندشان انتقال می بدهند،

بخصوص در این ســـن او را نسبت به حضور یا عدم حضور (مثلا در مدرسه و کلاس) تهییج میکند. درست کردن باورهای نادرست نســـبت به آموزگار، درست کردن یأس و یا ناامیدی از آینده، بیان و ابراز تشویش و نگرانی از چگونگی حضور بچه ها در مدرسه و… حساسیت منفی و واکنـــش عاطفی او را در پی خواهد داشت و هرگونه تأکید و تحریک کودک در این شـــرایط به حضور در مدرسه، شـــدت واکنش ها را می افزاید و نتیجه منفی به بار می آورد.

ترس از مدرسه در کودکان

ترس از مدرسه در کودکان

راهکار والدین در پیشگیری از اضطراب دوران مدرسه

برای از بین بردن اضطراب جدایی در کودکان نبایـــد تجارب، افکار و بازخوردهای منفی خود را به کودکان و نوجوانان انتقال بدهید، بلکه می بایست بـــا توجه به مراحل مختلف رشـــد کودک و نوجوان و تغییرات هر مرحله، رفتارهای خود را مناسب با هر مرحله، تغییر بدهید.

در سنین ابتدایی از ترساندن بچه هـــا، ایجادترس از آموزگار، ترس از مدرسه رفتن ، تنبیهات (اگر بچه خوبی نباشی می گم آموزگار تو را تو کلاس حبس کند) خودداری کنند.خاطرات، یادواره ها و تجارب مثبت، خوشحال و جالب خود با آموزگار های دوره ابتدایی را با بچه ها در میان بگذارند، از آموزگار ها با القاب پسندیده و با لبخند یاد کنند.

آنان را بامحبت و دلسوز بدانند و این ذهنیت را به بچه ها انتقال بدهند،قبل از شروع مدرســـه آنان را با مسئولین، آموزگار ها و محیط مدرسه آشنا کنند،به هیچ وجه آنان را به خاطر ضعف در فهم یا عدم انجـــام تکالیف، تنبیه یا توبیخ نکنند.بچه های دیگر را به رخشـــان نکشند، تفریحات آنان را محدود نکنند، و دلیلش را مدرسه رفتن قلمداد نکنند.بچه ها را در دوره ابتدایی به خود وابسته نکنند.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی