ترس‌ از حیوانات در کودکان

ترس‌ از حیوانات در کودکان

ترس‌ از حیوانات در کودکان : ترس کودکان از حیوانات ، تقریباً در تمامی کودکان وجود دارد و با زیاد شدن سن آن ها کاهش می یابد. ترس از حیوانات معمولا در سن 2 تا 3 سالگی آغاز میشود، زیرا در این سن درک کودک بالاتر می‌رود و متوجه خطر حیوانات می شود؛ این ترس گاهی بر اثر تجربه ناخوشایندی همچون نیش زدن زنبور یا ترس والدین از حیوانات به وجود می آید؛

مثلا وقتی که شما از سوسک می ترسید، سبب میشود این ترس به کودک هم منتقل شود هم چنین علت شایع بودن ترس کودکان از سگ، پارس ناگهانی سگ هاست.

چطور ترس کودکان از حیوانات را از بین ببریم ؟

در اول بهتر میباشد ترس کودک را نادیده بگیرید. به‌جای هرگونه صحبت، با رفتار خود نشان بدهید که از حیوانات نمی‌ترسید. هنگامی باهم به 1 سگ نزدیک می‌شوید، منتظر واکنش کودک نباشید. بلکه بی‌توجه به او، سگ را نوازش نمایید. کودک را مجبور به تقلید از رفتار خود نکنید، بلکه به‌ عنوان الگویی مثبت، رفتار با حیوانات اهلی را به او بیاموزید.احساسات فرزندتان را تصدیق کنید: «می دانم که سگ های بزرگ را یار نداری ».

اگر در کودکی از چیزی می ترسیدید، به آن اعتراف نمایید و توضیح بدهید که چطور با زیاد شدن آگاهی ترستان کمتر شد. او را تشویق نمایید تا در مورد دلایل ترسش با شما صحبت بکند. در مورد دلایل منطقی که نشان می بدهند خطری برای او وجود ندارد، با هم بحث نمایید. به این ترتیب، فرزندتان متوجه میشود که ترسیدن اشکالی ندارد، ولی ضروری نیست از شدت ترس خشکش بزند.

طبق نظریهٔ «بمیر یا بمان» با فرزندتان برخورد نکنید. بگذارید هر بار گامی کوچک برای غلبه بر ترسش بردارد. اگر از آب می ترسد، با قدم زدن در ساحل آغاز نمایید، کم کم در آب راه بروید. بعد، میتوانید با هم شنا نمایید. صبور باشید و اگر فرزندتان از استخر یا دریاچه می ترسد، او را به طرف آنان هل ندهید.بین همدلی و مراقبت بیشتر از حد، مرزی کاملاً مشخص وجود دارد.

واکنش درست نسبت به اتفاقات

برای محافظت از او در برابر چیزی که واقعاً خطری ندارد، با عجله به سراغش نروید. با آرامش و به صورتی کنترل شده، واکنش نشان بدهید. به او نشان بدهید از این که خطری متوجه او باشد، هراسی ندارید. فرزندتان می آموزد که به شما اعتماد بکند و کمتر بترسد.برای از بین بردن ترس‌ از حیوانات در کودکان کتاب هایی را برایش بخوانید که در مورد آنچه که او را می ترساند اطلاعاتی در اختیارش می گذارند.

آگاهی و دانش همیشه بر ترس غالب میشود. مثلاً، کودکی که از عنکبوت می ترسد؛ بهتر میباشد بداند که انواع زیاد کمی از عنکبوت ها، برای انسانها خطر دارند. از سوی دیگر، اگر در مورد عنکبوت ها اطلاعاتی به دست آورد، با آنان آشنا شده و ترسش کاهشی می یابد.کودکتان، فیلم‌ها یا کارتون‌هایی دربارۀ حیوان موردنظر تهیه نمایید.

بهتر میباشد این فیلم‌ها دربارۀ ماجراهای 1 فرد با حیوانش باشند، که به‌ویژه هنگامی مؤثرتر هستند که هنرپیشۀ نقش ابتدا آن‌ها، 1 کودک باشد.

ترس‌ از حیوانات در کودکان

ترس‌ از حیوانات در کودکان

به فرزندان خود آموزش بدهید چطور با حیوانات دوست باشند

بکوشید کوچک‌ترین و آرام‌ترین حیوان را برای مرحلۀ ابتدا برگزینید. درحالی‌که دست کودک را گرفته‌اید، به‌آرامی به‌طرف حیوان قبل روید و او را تحسین نمایید. به کودک یادآوری نمایید تا تنفس خود را کنترل بکند.اگر فرزندتان از حیوانات می ترسد، اول بگذارید حیوانات کوچک را نوازش بکند. ابتدا او را به پرنده فروشی ببرید و کم کم به باغ وحش بروید تا حیوانات بزرگتر را ببیند.

هنگام مشاهده حیوان اهلی واقعی، اول خودتان به آن حیوان نزدیک بشوید و او را نوازش نمایید و بعدا فرزندتان را تشویق کنید به حیوان نزدیک شود. طریقه نوازش و بازی با حیوانات به طرز درست را به کودک خود آموزش بدهید تا با رفتار نامناسب موجب عصبانیت حیوان نگردد.در داخل خانه دربارۀ نحوۀ رفتارتان با حیوان صحبت نمایید. نقش آن حیوان را بازی نمایید تا کودک بتواند نزدیک شدن به حیوان را با شما تمرین بکند.

برای مثال، اگر نقش 1 سگ را ایفا می‌کنید: عوعو کنید و دست و پای کودک را بو بکشید. در همین حالا، از قول سگ بگویید: ببین من اومدم پیشت چون می خوام باهات یار بشم؛ ولی چون یه کم ازت می‌ترسم، دارم تو رو بو می‌کنم. برای بامزه شدن بازی بهتر میباشد پس از شما، کودک نقش سگ را بازی بکند.برای از بین بردن ترس‌ از حیوانات در کودکان وقت بیشتری با حیوان بازی نمایید.

چطور به کودکمان آموزش بدهیم با حیوانات آشنا شود؟

به کودک بیاموزید با خودش حرف بزند. برای مثال با خود بگوید: من حالم خوبه، اصلاً نمی‌ترسم. این سگه خیلی بامزه میباشد.در هنگام نزدیک شدن به حیوان از کودک بخواهید میزان ترسش را بیان بکند. هر قدم که به حیوان نزدیک‌تر می‌شوید، مکث نمایید و میزان ترس کودک را بپرسید. کودک، برای بیان ترس خود، از اعداد 1 تا 10 استفاده می‌کند.

اگر این عدد به ده نزدیک بود، کمی صبر نمایید. پس از 1 دقیقه دوباره بپرسید. اگر درجۀ ترس پایین آمد، به حرکت خود ادامه دهید. می‌توانید برای درست کردن حس امنیت، 2 قدم به جلو بردارید و بعدا یک‌قدم به عقب برگردید تا به‌تدریج، به فاصله‌ای برسید که بتوانید حیوان را لمس نمایید.

به کودک خود بیاموزید چگونه با حیوانات غریبه برخورد بکند. علائمی را که حیوان برای ابراز دوستی یا دشمنی و عصبانیت بکار می‌برد، به کودک بیاموزید. برای مثال، دم تکان دادن سگ نشانۀ دوستی است؛ ولی اگر در حالا نشان دادن دندان‌هایش، پارس می‌کند، بهتر میباشد در آن هنگام از او فاصله گرفت.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

 

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی