تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

 تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

 تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان : زندگی امروز روند تغییرات خود را به سرعت طی میکند و در این عصر نقش زن زیاد قابل تامل میباشد .امروزه اشتغال زنان امری مهم محسوب میشود لذا تاثیر آن بر خانواده زیاد با اهمیت میباشد و نکته ها مثبت و منفی در زندگی اجتماعی زنان و خانواده های آنان دارد. مقاله حاضر به بررسی تاثیر اشتغال مادران بر فرزندان میپردازد.

همگام با تغییرات اجتماعی قرن حاضر که خود ناشی از روند نوگرایی جوامع میباشد سازمانها، ارگان ها و نهادهای اجتماعی بافت سنتی خود را از دست داده و به مقتضیات زندگی مدرن تن در داده اند.بدین ترتیب نهاد خانواده دستخوش تغییر گردیده و نقش های والدین هم متحول شده میباشد. زنان وارد فعالیتهای اجتماعی بیشتری در مقایسه با گذشته شده اند و در تامین نیازهای اقتصادی خانواده ایفای نقش می کنند.

بازخورد افراد نسبت به نقش های جنسیتی دگرگون شده ، به طوری که امروز دیگر 9 از مادران انتظار می رود که صرفا در خانه بمانند و به امور خانه داری و فرزند پروری مشغول شوند و نه به پدران به عنوان کسانی که مسئولیت پایان تامین نیازهای اقتصادی خانواده را بر عهده دارند، نگریسته میشود. در واقع پدران در مقایسه با گذشته سهم بیشتری در تربیت فرزندان و خانه داری ، و مادران هم سهم بیشتری در امور اجتماعی و اقتصادی عهده دار شده اند.

 تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

رابطه اشتغال مادران و تحول فرزند

در تجربه مادری و مراقبت از فرزند متغیرهای متعدد و پیوستاری از تجربیات وجود دارد. در 1 سوی این پیوستار، نهایت مطلوبیت مادری میباشد که به مراقبت از فرزند می پردازد و در سویی دیگر محرومیت کامل از داشتن مادر، ولی واقعیت اغلب بین این 2 پایان میباشد. نتایج پژوهشها نشان میدهد اشتغال مادران نمی تواند اثرات یکسانی به عنوان مجموعه ای واحد بر فرزندان داشته باشد.

زیرا مادران به دلایل گوناگونی کار می کنند. همچنین برخی از مادران وقتی که فرزندان آنان در سطوح متنوع تحول هستند شروع بکار کرده یا این که کار را ترک می کنند. بحث درمورد اثر اشتغال مادر بر فرزند با اختلاف نظرهای بسیاری همراه میباشد. دیدگاههای مخالف و موافق بسیاری در این باره مطرح شده و با گذشت وقت، نظرات از تحقیقات نو اثر پذیرفته اند.

تاثیرات مثبت اشتغال مادر بر فرزند

الگوی متناسب برای فرزند

مادر خانه داری که از زندگی خود ناراضی میباشد نمی تواند در زندگی فرزندان خود تآثیر مثبتی داشته باشد. مادر شاغل با احساس موفقیت و رضایتمندی می تواند الگویی پسندیده برای فرزندان خود باشد.

فرزندان می توانند از چنین مادری برای دنبال نمودن آرزو و هدف های خود، الهام بگیرند. مادرانی که می توانند به طور موثر شغل و خانوادۀ خود را مدیریت کنند، اخلاق کاری متناسب را به فرزندان خود القا می کنند. آن ها به ویژه می توانند به دختران خود در شکستن کلیشه ها یاری کنند و سعی برای آنچه مایل به انجام در زندگی هستند را به آن ها بیاموزند.

وضعیت روانی مثبت مادر

یکی از تاثیرات مثبت اشتغال مادران بر فرزندان به وضعیت روانی مادر برمی گردد. اشتغال زن، احساس هویت و روانی مثبت در او به وجود می آورد و موجب میشود، مادر با احساس مفید بودن از سلامت و نشاط روانی بالایی برخوردار باشد که این ارتباط مستقیم بر روح و روان فرزند دارد.

رفع نیاز های مادی و زیاد شدن عزت نفس:

مادران شاغل به دلیل برخورداری از وضعیت اقتصادی متناسب، بهتر می توانند نیازهای مادی کودک را بر طرف کنند، هم چنین کودک با نیاز مادی اش، نیاز های دیگری چون احساس تعلق، احترام و عزت نفس را جستجو میکند و با رفع آن ها عزت نفس بالا تری پیدا میکند. شاغل بودن مادر می تواند در زیاد شدن عزت نفس فرزند تاثیر مثبتی داشته باشد.

عزت نفس حالتی میباشد که در آن فرد خود را فردی ارزشمند می بیند که می تواند به گونه ای موفقیت آمیز با چالش های زندگی اش رو به رو شود و ارزش و لیاقت آن را دارد که خوشحال باشد.

عزت نفس از جمله فاکتورهاي مهم بهداشت رواني در افراد جامعه محسوب مي شود که کمبود آن در زندگي فردي و اجتماعي اثراتي منفي را در روابط اجتماعي، خانوادگي، اشتغال و طول عمر افراد ايفا مي بکند و از آنجايي که شکل گيري شخصيت افراد در دوران کودکي و نوجواني پايه گذاري مي شود توجه به اين موضوع در نوجوانان از اهميت برخوردار میباشد.

 تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

نوجوانان مستقل

مادران شاغل نوجوانانی مسئولیت پذیر و مستقل تربیت می کنند. در پژوهشی دریافتند که نوجوانان دارای مادران شاغل درمقایسه با نوجوانی که مادران آنان خانه دار هستند، از احساس خود ارزشمندی، سازگاری، تعلق خاطر به خانواده و حمایت اجتماعی بیشتری برخوردارند. هم چنین طی تحقیقاتی این نتیجه حاصل شد که اشتغال مادر تاثیر مثبتی روی سازگاری فرزند دارد.

سازگاری بهتر

فرزندان مادران شاغل در مقایسه با فرزندان مادران خانه دار، غالبا از سازگاری شخصیتی – اجتماعی بهتر و مشکلات رفتاری کمتری در مدرسه برخوردار هستند.

تربیت دختری مستقل و خودکفا

طی مطالعات و تحقیقاتی که انجام دادند دریافتند که دختران بیش از پسران از داشتن 1 مادر شاغل بهره می برند. دختران مادران شاغل نسبت به دختران مادران خانه دار از خود بسندگی اجتماعی و پیشرفت تحصیلی بهتری برخوردار هستند و تمایل بیشتری بکار نمودن دارند. هم چنین فرزندان مادرانی که در رده های شغلی فرهنگی-مدیریتی هستند برترین عملکرد تحصیلی را دارند.

مهارت های ارتباطی بهتر

فرزندان مادران شاغل نسبت به فرزندان مادران خانه دار ، مهارتهای ارتباطی بهتری دارند.

 تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

تاثیرات اشتغال مادران بر فرزندان

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

مطالب مرتبط :

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی