برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن :والدین کودکان لاغر و کم وزن برای رشد جسمی و ذهنی کودک خود می توانند با استفاده از 1 برنامه غذایی متناسب غذای کودک خود را مقوی و مغذی کنند.1 برنامه غذایی متناسب میبایست کلیه مواد مغذی (مواد نشاسته ای، پروتئینی، چربی، ویتامین ها و املاح) را به نسبت های متعادل در اختیار کودک قرار دهد تا انرژی مورد نیاز او که معمولا بر اساس یکصد کیلوکالری به ازاء هر کیلو گرم وزن بدن است تامین شود.

برخی از کودکان با آغاز تغذیه تکمیلی، با این که غذای خود را به موقع و پسندیده می خورند وزنگیری خوبی ندارند. اگر کودک شما این وضعیت را دارد شاید انرژی دریافتی روزانه کودک کمتر از میزان انرژی و جنب و جوش او باشد در این گونه نظر میکنیم غذای کودک خود را به شیوه ای که در این بخش ذکر میکنیم مقوی و مغذی نمایید.

راههای افزایش وزن کودک از راه برنامه غذایی

افزودن روغن یا کره به غذای کودک

به همه وعده های غذایی کودک 1 تا دو قاشق مربا خوری روغن مایع یا کره آب شده بیفزایید.شما میتوانید برای مغذی نمودن غذای کودکتان به تکه های کوچک شده سیب زمینی پخته شده که پوست آن را جدا کرده اید کمی کره بزنید و اجازه دهید خودش آن را بخورد.پودر جوانه گندم ، جو پرک و یا بلغور گندم را له نموده و با کمی شکر و شیر پاستوریزه و جوشیده بپزید و به آن 2 قاشق روغن یا کره بیافزایید و در دفعات بیش به نوزاد دهید.

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

افزودن روغن به غذای کودک به دلایل ذیل توصیه میشود :

میزان انرژی موجود در روغن ( هر یک گرم روغن حدود نه کالری)در مقایسه با مواد غذایی دیگر بیش میباشد . اضافه نمودن کره یا روغن حجم غذای کودک را زیاد شدن نمی دهد ولی انرژی غذای او بیش میشود.

اضافه نمودن کره یا روغن به غذا باعث نرمی غذا شده و بلع آنرارا راحت میکند.به سوپ کودکتان جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر جوانه غلات بیفزایید و این گونه غذای او را مقوی نمایید. جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر جوانه غلات سرشار از ویتامین های گروه ب و ث می باشند که باعث هضم بهتر غذای کودک خواهند شد.

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات:

اول مقداری گندم، ماش یا عدس را به مدت دو تا سه روز خیس نمایید و در 1 سینی تمیز پهن کرده و 1 پارچه تمیز و مرطوب روی آن قرار بدهید و هر روز پارچه را آب بزنید. پس از این که جوانه ها سبز شد، میتوانید جوانه کامل را به سوپ یا آش کودک اضافه نمایید.برای تهیه پودر جوانه غلات و حبوبات میبایست جوانه ها را خشک کرده و به پودر تبدیل نمایید و هر بار مقدار کمی از آن را (با توجه به سن کودک از یک قاشق مرباخوری تا یک قاشق سوپ خوری سر صاف) به سوپ یا هر نوع غذای کودک اضافه نمایید.

این کار، باعث زیاد شدن انرژی غذای کودک و تامین پروتئین، ویتامین ها و املاح غذای کودک میشود. پودر جوانه غلات و حبوبات را میتوان در 1 شیشه درب دار ریخته و تا دو هفته در یخچال نگهداری نمایید.برای مقوی نمودن غذای شیر خواردر یکسالگی وافزایش انرژی آن آرد برنج یا گندم ، شیرپاستوریزه و کره را مخلوط نمایید تا همچون سس سفید گردد و بعدا این ماده غذایی را به سوپ شیرخوار بیافزایید تا طعم و رنگ و لعاب سوپ بهتر شود.

افزودن لبنیات به غذای کودک

اگر کودتان به لبنیات آلرژی ندارد حدود یازده ماهگی برای مقوی نمودن سوپ او مقداری خامه پاستوریزه به آن اضافه نمایید.

تخم مرغ را به غذای کودک خود بیافزایید

افزودن تخم مرغ به غذای کودک هم پروتئین غذای کودک را بیش میکند مثلا می توانید:برای خوردن بهتر تخم مرغ پخته شده بوسیله کودکان آن را با مقداری کره و آب مرغ مخلوط و نرم نمایید و به او دهید. هم چنین زرده تخم مرغ را رنده نمایید و به سوپ و یا پوره میوه و سبزیجات کودکتان اضافه کنید.

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

 

موادی که علاوه بر انرژی، پروتئین غذای کودک را بیش میکند

پروتئین برای رشد کودک لازم میباشد و مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین در تغذیه کودک توصیه میشود حتی الامکان مقداری گوشت ( همچون گوشت مرغ و گوسفند و …) میبایست به غذای کودک اضافه شود.برای این که 1 سوپ مقوی برای کودکتان بپزید و مواد معدنی و چربی بیش به بدن نوزاد برسانید از گوشت با استخوان ، ران مرغ و یا ماهیچه گوسفندی در تهیه سوپ یا کته استفاده نمایید.

برای رشد بهتر کودکتان و مقوی نمودن غذای او آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه های ران مرغ که پسندیده پخته شده و همینطور جوانه گندم، آرد یا پودر بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان را به غذای کودک بیافزایید.برای مقوی نمودن سوپ یا غذای کودکتان میتوانید چندین قلم گوسفندی یا 1 قلم گوساله را جداگانه بپزید و چربی اضافی آن را بگیرید و عصاره آنرا در یخچال نگهداری نمایید و هر باردو قاشق به غذا یا سوپ کودک خود اضافه کنید.

افزودن حبوبات به غذای کودک

اگر کودکتان لاغر بود و وزن کمی داشت به او پس از ده ماهگی حبوبات بدهید زیرا افزودن حبوبات در ما ه های کمتر به غذایش باعث میشود حجم زیادی از معده اشغال گردد و کودک میل زیادی به خوردن نداشته باشد. پس از ده ماهگی، حبوبات را خیس داده و پوست بکنید و بعدا آرد نمایید و 1 قاشق چایخوری از این آرد را بهمراه کره به سوپ کودکتان اضافه نمایید.

زیاد شدن ویتامین ها و املاح غذای کودک

برای رشد و تأمین سلامتی کودک ویتامین ها و املاح لازم هستند و میبایست در غذای روزانه کودک وجود داشته باشند. سبزی های ورق سبز مثل اسفناج، جعفری، گشنیز و یا هر نوع سبزی دیگری منابع غنی از ویتامین ها هستند و میبایست در داخل سوپ و سایر غذاهایی که به کودک داده میشود، اضافه شوند ولی به خاطر داشته باشید به کودکان ذیل 1 سال نبایستی اسفناج داد.

سبزی های زرد و نارنجی رنگ مثل کدو حلوایی، هویج و گوجه فرنگی دارای ویتامین A هستند و استفاده از این سبزی ها در غذای کودک به تأمین ویتامین A مورد نیاز برای رشد کودک یاری میکند.

میان وعده های مقوی برای کودکان

1 دسر زیاد مقوی برای میان وعده کودک خود تهیه نمایید این گونه که 1 یا 2 خرما را پوست کنده و هسته اش را خارج کنید و درمقداری آب حل نمایید و به کودک خود دهید.1 میان وعده خوشمزه دیگر برای کودک این میباشد که مقداری آرد برنج یا گندم را در روغن تفت بدهید تا کمی طلایی شود و از حالت خامی خارج گردد بعدا چند قطر گلاب و مقداری شکر حل شده به آن بیافزایید(مانند حلوا) و آنرا بعنوان میان وعده به کودک خود دهید .

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

برنامه ی غذایی برای کودکان کم وزن

نکته :

پیش از غذا به کودک خود شیرینی ، شکلات ، بستنی ، آب میوه ندهید زیرا باعث کم اشتهایی کودک و تاخیر در رشد او میشود.به غذای کودک مخصوصا کودکان ذیل یکسال نمک نزنید و از آوردن نمک بر سر سفره خودداری نمایید . ولی اگر کودکتان غذای کاملاً بی نمک خود را نمیخورد و دچار ایست یا افت وزن میباشد به غذای او هنگام تهیه و طبخ مقدار زیاد کم نمک اضافه نمایید.

اضافه نمودن شکر به غذای کودک سبب میشود ذائقه کودک به طعم شیرین عادت بکند و او به غذاهای شیرین علاقه پیدا بکند بنابراین اضافه نمودن شکر به غذای کودک تا یکسالگی توصیه نمی شود ولی اگر در دستور تهیه غذامانند فرنی شکر وجود دارد مصرف آن اشکالی ندارد اما اضافه نمودن شکر به غذاهای دیگر همچون پوره و یا سوپ توصیه نمی شود .آب لیموترش تازه، آب نارنج تازه،و همینطور سبزی معطر پودر شده به غذای کودکتان عطر و طعم زیاد خوبی می بخشد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

 

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی