بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان : یکی از بزرگترین مشکلاتی که بسیاری از خانواده ها، در جای جای نقاط جهان، با آن دست و پنجه نرم می کنند بحث بی خوابی و یا کم خوابی نوزادانشان میباشد. این مشکل، 9 تنها برای خود کودک آسیب زننده میباشد و در روند رشد او مشکلاتی درست کردن میکند.

بلکه برای پدر ها و مادر ها هم مقوله ای آزاد دهنده بوده و بازدهی آنها در انجام دیگر فعالیتهای روزمره را به طور کامل مختل میکند.این بی خوابی در نوزادان و میزان آن، در هر نوزادی نوزاد دیگر تفاوت داشته و دلایل آن هم زیاد متفاوت میباشد. متاسفانه، بسیاری از پدر و مادرها هستند که با این دلایل آشنایی کامل نداشته و نمی توانند 1 خواب آهسته و راحت را برای فرزندان خود به ارمغان بیاورند.

این موضوع، هم سبب بی قراری و نا آرامی کودک در دوران نوجوانی او شده و هم به روند سرعت یادگیری او در آینده آسیب های شایانی میزند.ولی دیگر جای نگرانی نیست. امروز و در این مقاله کامل و مفصل، قصد داریم تا به طور حرفه ای و دقیق به بررسی دلایل بی خوابی در نوزادان و راههای بهبود ان بپردازیم، تا هم شما و همسرتان و هم نوزاد شما خوابی آهسته و بی دغدغه داشته باشد.

منظور از بی خوابی چیست؟

پیش از آنکه به بررسی دلایل بی خوابی بپردازیم، اول میبایست بتوانیم بی خوابی را تعریف کنیم. به طور کلی، بی‌خوابی یا کم ‌خوابی نوعی نشانه در برخی از افراد میباشد که سبب میشود فرد نتواند 1 خواب 8 ساعته و مستمر داشته باشد.

از مهمترین نشانه های بی خوابی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

مشکل در به خواب رفتن
بیدار شدن مکرر در هنگام خواب
اختلال در به خواب رفتن مجدد پس از بیدار شدن
بیدار شدن خیلی زود در صبح
داشتن خواب بی کیفیت

همچنین، از آن جایی که نوزادان و کودکان، برای انجام سیر تکامل و رشد بهتر، نیازمند ده الی هفده ساعت خواب هستند، بنابراین، این موضوع کم خوابی و یا بی خوابی برای آن ها زیاد با اهمیت تر و پر رنگ تر میباشد. در حالت کلی، هرچه سن نوزاد شما کمتر باشد، میزان نیاز او به خواب هم بیش میشود.

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

دلایل بی خوابی نوزادان

دلایلی که امکان دارد 1 نوزاد نتواند به خوبی 1 خواب آهسته و راحت را تجربه بکند به بسیاری از عوامل داخلی و خارجی مربوط میباشد که در این جا به بررسی مهمترین دلایل آن می پردازیم:

دندان درآوردن:

وقتی که نوزاد شما برای نخستین بار دندان شیری در می آورد، این دندان ها میبایست لثه او را پاره کرده و به بخش داخلی دهان وارد شوند. طبیعتا این امر، برای هیچ انسانی با هیچ سنی خوش آیند نبوده و با مقداری درد در دهان همراه میباشد. این درد و یا خارش مستمر می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بی خوابی نوزادان شما باشد.

در این موارد، به هیچ وجه نظر نمی کنیم که به طور خودسر از داروهای مسکن برای تسکین این درد در دهان نوزاد استفاده نمایید چرا که می تواند اثرات زیاد مخربی بر روی ذهن نوزاد بگذارد.

گرسنگی:

چه نوزاد باشید، چه انسان بالغ، وقتی که گرسنه هستید، نمی توانید خوابی آهسته و راحت داشته باشید. راه حل آن هم زیاد ساده است! کافیست غذای متناسب برای نوزاد خود را تهیه و آن را به او دهید تا نوزاد شما آهسته شود و به خوابی راحت برسد.

حساسیت به غذایی خاص:

گاهی اوقات هم وجود دارد که احساس می نمایید نوزاد شما فقط در برخی از شب های خاص دچار کم خوابی و یا بی خوابی میشود. این امر می تواند به دلیل حساسیت نوزاد شما به نوعی ماده خاص در غذایش باشد که سبب بی قراری و در نتیجه بی خوابی او میشود. اگر احساس می نمایید که نوزاد شما با خوردن غذایی خاص دچار بی خوابی میشود، احتمالا دلیل بی قراری او همین باشد.

هم چنین این نکته را هم فراموش نکنید که معده نوزادان زیاد حساس بوده و شور بودن و یا تندی جزئی در غذای او می تواند به طور کلی میزان اسید معده و گوارش او را بر هم بزند.

راحت نبودن محل خواب نوزاد:

محل خواب نوزاد تاثیر بسزایی در کیفیت خواب او دارد. اگر نوزاد شما در هنگام خواب احساس گردن درد و یا کمر درد کند بدون شک از خواب بیدار خواهد شد و شما را هم همراه خود بیدار خواهد نمود. تلاش نمایید محل خواب نوزاد خود را طوری طراحی نمایید که حتی در گونه غلت خوردن هم دچار آسیب و یا ضربه خاصی نشود.

کولیک:

و ولی شایع ترین دلیل بی خوابی در نوزادان! کولیک، یک بیماری جزئی ولی پرتکرار در نوزادان بوده که به طور کامل خواب آن ها را بر هم زده و سبب گریه های مکرر در او میشود. درمان کولیک و داروهای مورد نیاز برای رفع آن ها میبایست بوسیله دکتر انجام شود. از انجام هر گونه درمان خودسرانه و بدون مشورت دکتر متبحر به هیچ وجه توصیه نمی شود.

کمبود ویتامین و یا مواد مغذی بدن:

بسیاری از مواد مغذی و ویتامین ها در بدن انسان وجود دارند که وظیفه تنظیم میزان خواب نوزاد را دارند. اگر نوزاد شما یکی از این ویتامین ها و یا مواد مغذی اصلی را در بدن خود به میزان کافی نداشته باشد، احتمال بی خوابی او هم زیاد شدن می یابد.

مشکل تنفسی:

احتمالاً تاکنون شما هم تجربه کرده اید که در وقتی که بیمار هستید و مجاری بینی شما بسته میباشد، خواب شما هم دچار اختلال میشود. این موضوع برای نوزادان هم به طور کامل صادق میباشد و حتی با درجه بیشتری وجود دارد. اگر به هر دلیلی، نوزاد شما نتواند به درستی نفس بکشد، بدن او را از خواب بیدار میکند تا بصورت خودآگانه به تنفس با دهان بپردازد. این امر هم می تواند سبب بی خوابی نوزاد شود.

بیماری:

گاهی اوقات هم، علت بی خوابی نوزاد شما می تواند به دلیل وجود 1 بیماری در او باشد. نوزادان بدنی زیاد ضعیف دارند و بدون یاری پدر مادر ها نمی توانند زندگی سالمی داشته باشند. اگر احساس میکند خدایی ناکرده فرزند شما مریض شده میباشد، حتما به دکتر اطفال مراجعه نمایید تا از سلامت او اطمینان حاصل نمایید.

راهکار های رفع بی خوابی نوزادان

حالا که با دلایل بی خوابی نوزادان خود بیش آشنا شدیم، نوبت به ارائه 1 سری راهکار برای رفع این بی خوابی می رسد. نظر میکنیم با رعایت موارد ذیل، بی خوابی و یا کم خوابی فرزند نوزاد خود را به کمترین میزان ممکنه برسانید:

خرید پستونک:

وقتی که فرزند شما در حالا دندان در آوردن میباشد، یار دارد تا 1 جسم خارجی را گاز گیرد. با خرید 1 پستونک ضد حساسیت که جنس مقاومی هم دارد، میتوانید از میزان خارش و یا درد لثه نوزاد خود بکاهید. البته برخی از افراد هم یار ندارند تا فرزند خود را به پستونک عادت بدهند.

خرید تخت و تشک مناسب:

برای آنکه در هنگام خواب به گردن و یا کمر نوزاد شما آسیب نرسد، میبایست تشک و بالشتی را برای او تهیه نمایید که هم نرم و راحت باشد و هم ضد حساسیت پوستی باشد. هم چنین، تخت نوزاد شما میبایست حفاظ هم داشته باشد تا از افتادن نوزاد جلوگیری بکند.

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

تنظیم برنامه غذایی مناسب:

برای آنکه برای کودک شما مشکلات گوارشی درست کردن نشود، میبایست بتوانید برنامه غذایی او را طوری تنظیم نمایید که غذای او سر ساعت اماده شود و شامل غذا هایی باشد که با بدن او سازگار باشد.
محیط مشخصی برای خواب کودک در پیشنهاد بگیرید: محل خواب کودک شما نبایستی هر روز تغییر بکند. تلاش نمایید از 1 محل ثابت و راحت برای خواب او استفاده نمایید.

مراجعه به پزشک:

در گونه امتحان نمودن روشهای بالا و ناموفق بودن، نظر میشود حتما به دکتر اطفال مورد قبول خود مراجعه نمایید. دکتر اطفال با بررسی مشکلات احتمالی و تجویز داروهای مورد نیاز، به تنظیم خواب فرزند نوزاد شما یاری زیادی خواهد نمود.

کلام اخر

در این مقاله کامل و دقیق، تلاش کردیم تا با بررسی مهمترین عوامل بی خوابی در نوزادان و ارائه چندین راهکار برای بهبود آن، خوابی آرامش بخش را به شما و نوزاد شما ارائه کنیم.

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

بررسی دلایل بی خوابی در نوزدان

مطالب مرتبط :

ست کردن دکوراسیون اتاق خواب با دیوارها

چگونگی مراقبت از تختخواب

اشتباهات در دکوراسیون اتاق خواب

چگونه سرویس خواب لاکچری بخریم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی