برد و باخت در بازی کودکان

برد و باخت در بازی کودک

برد و باخت در بازی کودکان :برد و باخت در بازی کودکان و اهمیت آن برای کودک موضوعی میباشد که میبایست بوسیله والدین و آموزش های مستقیم و غیر مستقیم مورد توجه قرار بگیرد. آیا هیچگاه برای شما به عنوان پدر یا مادر این پرسش قبل می آید که در بازی با فرزندمان برنده بشویم یا اجازه بدهیم کودک ما را در بازی ببرد؟

اگر فرزند شما در هنگام بازی با شما و یا همسالان خود تحمل شکست را ندارد و زود از کوره در می رود میبایست قوانین و راهکارهای مدیریت کنترل احساساتش را به او بیاموزید و آنان را غیر مستقیم و در هنگام بازی نمودن به فرزندتان آموزش بدهید.برد و باخت در زندگی هر شخصی وجود دارد که میبایست در مقابل آن ها واکنش های صحیحی را انجام داد و بهتر میباشد در کودکان این امر نهادینه شود.

زندگی فقط برنده شدن نیست. گاهی اوقات میبایست به فرزندان خود بیاموزیم که شکست را هم بپذیرند و با آن کنار بیایند.ولی پرورش این باور در میان کودکان که بردن و پیروز شدن تنها موضوع مهم در هر رقابتی میباشد و شکست خوردن نشانه ای از ضعف میباشد صحیح نیست. قبول شکست نشانه ضعف نیست. میبایست عدم تحمل شکست در کودکان را بالا ببریم.

یادگیری مهم ترین درسهای زندگی با بازی کردن 

هر رقابتی که برنده دارد طبعاً بازنده هایی هم به همراه خواهد داشت.آموزش شکست خوردن به کودکان و روبه رو شدن با آن یکی از مهمترین درس هایی میباشد که والدین می توانند به فرزندان خود دهند. درسی که تا انتها عمر همراه آنان خواهد بود و قطعاً راههای رسیدن به موفقیت های بزرگ تر را برای کودکان ما هموار خواهد نمود.

زمانیکه فرزند شما در رقابتی شرکت میکند آنان را مطمئن نمایید که نتیجه این رقابت هر چه باشد شما آنها را به بیشترین میزان ممکن یار خواهید داشت. بسیاری از کودکان فکر می کنند در صورتی که در 1 مسابقه یا امتحان نتیجه دلخواه را کسب نکنند امکان دارد پدرو مادر آنان را همچون پیش آنان را یار نداشته باشند.

ما میبایست آنان را مطمئن کنیم که به خاطر خودشان دوستشان داریم 9 به دلیل نتایجی که آنان کسب می کنند و کارهایی که می توانند انجام بدهند. ماباید آنان را مطمئن کنیم یار داشتن ما کاملاً بدون شرط میباشد.فرزند شما به هر چیزی که علاقه مند میباشد چه ورزش، موسیقی، تحصیلات و هر چیز دیگر تلاش نمایید فردی را برای آموزش آنان برگزینید که آنان را به برترین وجه در جهت علاقه آنان آموزش دهد.

برد و باخت در بازی کودکان

برد و باخت در بازی کودکان

شکست را هم به بچه ها بیاموزیم

به کودکان خود اجازه بدهید بعد از شکست گریه کنند و حتی خشمگین شده و یا افسرده و غمگین شوند. و عدم تحمل شکست در کودکان را بالا ببریم. بسیاری از والدین هنگام شکست به فرزند خود توصیه می کنند گریه نکند و ناراحتی خود را بروز ندهد ولی ما میبایست به فرزندان خود یاد دهیم از پیشنهاد عاطفی خود را تخلیه کنند و به شیوه درستی به این حس ها جواب دهند.

مدتی بعد از شکست میبایست با کودکانمان راجع به گذشته صحبت کنیم. میبایست کودکانمان را تشویق کنیم راجع به تجربیات خود صحبت کنند و از آن ها بیاموزند. میبایست کودکان ما یاد بگیرند شجاعت روبه رو شدن با حوادث گذشته را داشته باشند و هیچ گاه از واقعیات فرار نکنند.همیشه کودکان خود را تشویق نمایید. اگر فرزند شما در عملکرد خود عالی عمل نمی بکند چندان مهم نیست.

به دنبال جاهایی باشید که فرزند شما در آن پسندیده و حتی متوسط عمل میکند و به خاطر همان ها کودک خود را تشویق نمایید.بسیاری از والدین شکایت دارند که نمی توانند با کودک خود بازی کنند، چرا که کودک شان به هنگام باخت خشمگین میشود و رفتارهای نامناسب از خود بروز میدهد. برای بسیاری از کودکان پذیرفتن واقعیت های زندگی، کار ساده و راحتی نیست.

برد و باخت در بازی کودکان

برخی از آنان سعی می کنند در موقعیتی که برای آنان درست کردن تهدید میکند، قرار نگیرند، پس در رقابت ها شرکت نمی کنند.در اغلب مواقع ما بزرگ ترها تشنه بردن و پیروز شدن هستیم و کودکانمان در می یابند که در گونه بردن به آنان افتخار میکنیم. برخی از ما والدین روحیه رقابتی داریم و همین رفتارمان الگوی کودکانمان میشود.ما به آنان می گوییم که سعی کودک برای مان اهمیت بیشتری دارد،

این که ببرد یا ببازد مهم نیست این که تلاشش را کرده باشد، مهم میباشد اما در عمل خلاف آن را ثابت میکنیم و نشان می بدهیم که بردن چقدر مهم میباشد.علاوه بر رفتار و واکنش های والدین، سن کودک هم در این امر زیاد دخیل میباشد. معمولا کودکان در ۶ سالگی تحمل شکست خوردن و باختن را ندارند.

آنان همیشه انتظار بردن و شخص ابتدا شدن را دارند.هنگامی که می بازند، فحش می بدهند، وسایل را پرت می کنند، داد میزنند، اشک می ریزند و یا واکنش های دیگر نشان می بدهند. کودکان ما نیاز دارند زمانیکه کاری را صحیح انجام می بدهند مورد تشویق واقع شوند. همگان این موضوع را قبول دارند که تماشای شکست خوردن فرزندان ما زیاد مشکل میباشد.

عدم تحمل شکست در کودکان

در میان بچه های دبستانی ، مسابقات و رقابت های ورزشی، 1 مسئله طبیعی و عادی میباشد. کودکان در همین سن و سال با مفهوم پیروزی و موفق شدن آشنا میشوند. آنان درک کرده اند که پیروزی دلچسب و شیرین میباشد پس میخواهند در همه چیز پیروز باشند. کودکان قبل دبستانی نمی توانند ارتباط بین رفتارها و واکنش ها را به درستی درک کنند.

در کودکان کمتر از ۶ سال نوعی دیدگاه جادویی نسبت به دنیای پیرامون در آنان وجود دارد. آنان دنیا را تقسیم بر ۲ می کنند. بچه های پسندیده و بچه های بد، بچه های پسندیده پیروز میشوند و برنده اند و بچه های بد، بازنده. پیروزی یعنی من پسندیده هستم و شکست و باخت یعنی من بد هستم.کودکان دبستانی زیاد رقابت جو هستند فکر آنان کمی بلوغ یافته میباشد.

آنان معتقدند که حتی بچه های پسندیده هم گاهی اوقات شکست می خورند ولی همچنان بچه های پسندیده و بد را باور دارند. والدین قادر به خواندن ذهن کودکان نیستند. آنان کم کم وارد مرحله ای میشوند که توانایی بیشتری برای درک حقایق زندگی از خود نشان می بدهند. بنابراین اتفاقاتی مثل باخت در 1 بازی و رقابت را راحت تر می پذیرند. بازی برد و باخت با کودک برای آنان معنی پیدا میکند.

در بازی با کودک برنده بشویم یا بازنده

مراقب پیام هایی باشید که فرزندتان در مورد برد و باخت در بازی کودکان با شما دریافت میکند. جملات بی غرضی همچون « بازنده به هیچ دردی نمی خوره» یا « شرط می بندم که می توانم پیش از تو اینکار را پایان کنم.» می تواند پیامی اشتباه در مورد برد و باخت به او بدهد. برخورد شما و همینطور برخورد دیگر بزرگسالان هنگام بازی با کودک زیاد مهم میباشد.

آیا هنگامی برنده می بشوید، شور و هیجان بیشتر از اندازه ای دارید و هنگامی بازنده می بشوید بداخلاق و بی حوصله اید؟ آیا هنگامی کاری بر وفق مرادتان قبل نرفت، ناامیدی خود را نشان می بدهید و وسایل بازی را پرت می کنید؟ آیا هنگامی تیم مورد علاقه تان برنده میشود، بیشتر از حد شاد می بشوید، ولی هنگامی می بازد، شدیدا ناامید می شوید؟ چه پیام هایی در مورد برد و باخت می فرستید؟

هنگام بازی با کودک ، بیشتر از اندازه ی ضروری مراقب او نباشید و اجازه ندهید که همیشه برنده شود. باختن در دایره ی امن محیط خانواده ، سبب میشود تا کودک دریابد که حتی هنگامی برنده نیست، مورد علاقه ی شما و برایتان ارزشمند میباشد.برای غمیگن بودن فرزندتان به هنگام باختن، ارزش قائل شوید: «بله، هیچ کس باختن را یار ندارد!»

نکات کلیدی برای برد و باخت کودک در بازی

با صمیمیت درمورد ی جنبه های جالب بازی یا آنچه که از آن لذت برده اید صحبت نمایید و به او در عبور از این مرحله یاری نمایید زمانی را که فرزندتان برنده شده بود، به یادش بیاوربد و بگویید باز هم می تواند برنده شود.مراقب باشید هیچ فرد بزرگسالی در خانواده، فرزندتان را با خواهر، برادر یا دوستی که بازیکن بهتری میباشد، مقایسه نکند.

جملاتی که به باخت کودک ارزش می بدهند و به این منظور بیان میشوند که کودک احساسی بهتری پیدا بکند، در واقع وضعیت را بدتر می کنند. جملاتی مانند: « امیر! هیچ گاه قبلاً این بازی را انجام نداده بود » یا « تینا کوچکترین بازیکن تیم میباشد » و حتی جملاتی ظریف هم می توانند به جای یاری به کودک برای داشتن احساسی بهتر، سبب احساس حقارت او شوند.متخصصان کودک عقیده دارند:

«پذیرفتن هرگونه باختی در کنار هرگونه بردی به کودک یاد میدهد بازیکن خوبی باشد و به توانایی های خود همواره به دیده احترام و ارزش بنگرد و از همراه شدن با جمع هراسی به دل راه ندهد.»

عدم تحمل شکست در کودکان

نقش والدین در القای مفهوم شکست و موفقیت و قبول آن بوسیله کودکان حائز اهمیت میباشد. والدینی که کودکانشان را هنگام موفقیت تشویق کرده، یا هنگام شکست آنان را مورد سرزنش قرار می بدهند، به کودکان خود آموزش می بدهند که شکست و موفقیت را 2 رکن اصلی هنگام بازی قرار بدهند که امکان دارد احساس انزجار و نفرت از شکست در کودک به وجود آید و او برای رسیدن به موفقیت سعی کاذبی را شروع بکند.

برد و باخت در بازی کودک

در این میان عده ای از کودکان نسبت به شکست حس منفی پیدا کرده و دچار یأس و ناامیدی میشوند. در صورتی که هدف از بازی، آموزش شیوه های برقراری تعامل اجتماعی و تجربه شکست و موفقیت میباشد.برخی والدین کمالگرا و پرتوقع از کودکان خود انتظار دارند که فرزندانشان همه کارهای خود را به نحو احسن انجام داده و در پایان زمینه ها موفق باشند.

این طرز تفکر سبب میشود که کودک فقط برای تأیید والدین خود سعی بکند و شکست را انتها همه چیز بداند.این قبیل والدین بدون توجه به توانمندی های جسمی و روانی کودکانشان او را به موفقیت های پی درپی سوق بدهند، غافل از اینکه اینکار مؤثر واقع نخواهد شد.والدین میبایست هنگام بازی پیامدهای شکست را برای او توجیه کنند و به کودک اجازه بدهند که برخی اوقات پیروز شود  و گاهی اوقات طعم شکست را به او چشانده و به او بگویند «هیچ اشکالی نداره، بازی ادامه داره.»

چنین پیامهایی اثر روانشناختی مثبت به کودک داشته و نقش مهمی در رشد اجتماعی او و قبول تنبیه ها و شکست ها در زندگی آینده وی دارد.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند .

مطالب مرتبط :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی