با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟اگر به ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از بچه‌ها دست به دست می‌شود، دقت کنید؛ متوجه می‌شوید که در تعداد زیادی از آن‌ها، کودک در حالا ضربه زدن به خودش، اطرافیان یا وسایل میباشد و این موضوع در نگاه خیلی از کاربران، بامزه و خنده‌دار به پیشنهاد می‌رسد. در صورتی که اگر کودک همین رفتار را در سنین بالاتر نشان دهد، والدینش غمگین و نگران می‌شوند.

پدر و مادر کودکی که دست بزن دارد و دیگران را کتک می‌زند از این واهمه دارند که این رفتار ناخوشایند ادامه‌دار شود و تبدیل به نوعی مواجهه معمولی فرزندشان با مسائل مختلف شود. در این مواقع در ذهن پدر و مادرها 1 صدای آژیر بلند خطر پخش می‌شود. به همین دلیل میباشد که هول می‌شوند و عکس‌العمل‌های مخربی نشان می‌دهند که اکثر اوقات شامل دعوا، سرزنش، تنبیه و کتک زدن کودک میباشد.

این عکس‌العمل‌ها شاید در ابتدای امر به پیشنهاد پاسخگو به پیشنهاد برسند، ولی هرگز به ریشه‌کن شدن رفتار کتک زدن فرزندتان یاری نمی‌کنند. در این مقاله قصد داریم از روش‌های اصولی علمی و روانشناسی برای رفتار با بچه‌ای که کتک می‌زند، سخن بگوییم. به پیشنهاد می‌رسد آشنایی شما با این راهکارها به مدیریت بهتر و تربیت اصولی فرزندتان در این موقعیت‌ها یاری شایانی می‌کند. با ما تا انتها این مطلب همراهی نمایید.

۱- در قدم ابتدا به دنبال ریشه‌یابی رفتار کودک بگردید

عصبانیت و کتک زدن کودک امکان دارد ریشه در مشکلاتی مثل کم غذا خوردن، جلب توجه، کمبود خواب، برخورد نامناسب والدین با او، شرایط جسمی بد یا بسیاری موارد دیگر باشد. پیش از هر چیز به دنبال ریشه اصلی مشکل کتک زدن در کودک بگردید و آن را برطرف نمایید. کودک شما چه می‌خواهد؟

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

۲- در برخورد با کودک مدیریت هیجان آموزش بدهید

اکثر کودکان زمانیکه غمگین یا خشمگین هستند و یا احساس ناکامی و ترس می‌کنند، نمی‌دانند چگونه این هیجان‌ها را بروز بدهند و گاهی به رفتارهایی مثل کتک زدن پناه می‌برند. بچه‌ای که با پرخاشگری و برخوردهای فیزیکی احساسات خود را بروز می‌دهد، به این معنی میباشد که نمی‌تواند آن‌ها را بیان بکند و نیاز به آموزش‌هایی در زمینه مدیریت هیجان دارد. نخستین قدم در رفتار با بچه‌ای که کتک می‌زند این میباشد که فضای امنی برای بیان نمودن احساساتش به‌ وجود آورید.

آموزش کنترل خشم به کودکان هم در این زمینه تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.به طور مثال در این آموزش‌ها شما هم میبایست با کودک خود رابطه‌ای صمیمانه برقرار نمایید، از احساسات خود برای بگویید و او را ترغیب نمایید احساساتش را بیان بکند، از او بپرسید دلیل عصبانیتش چیست و در تمامی این مراحل مواظب باشید تا عکس‌العمل و برخورد مناسبی را با او داشته باشید. نشان بدهید که احساسات او را درک می‌کنید و تجربه چنین هیجاناتی طبیعی میباشد ولی نیاز به مدیریت و کنترل دارد.

۳- کودکی که بچه‌های دیگر را می‌زند را از موقعیت دور نمایید

زمانی‌که حس می‌کنید فرزندتان امکان دارد به کسی ضربه بزند سریع از این موضوع جلوگیری نمایید و اگر این رفتار اتفاق افتاده میباشد، او را به گوشه خلوتی ببرید و جمله‌ای مثل «اگر بس نکنی، مجبورم ببرمت توی ماشین/ توی اتاقت» را بصورت جدی و بدون هیچ‌گونه بروز خشمی به او بگویید.هشدار دادن به کودک بصورت خصوصی(نه در جمع) و با تغییر موقعیت می‌تواند یکی از برترین راه‌حل‌ها برای رفتار با بچه‌ای که کتک می‌زند باشد.

امکان دارد مجبور بشوید اینکار را بیشتر از 1 بار انجام بدهید تا کودک متوجه شود که 1 پیامد واضح برای رفتار کتک زدنش وجود خواهد داشت. یعنی اینکه، چنان‌چه بقیه را کتک بزند مجبور میباشد در اتاق خودش بماند و قادر به بازی با دیگران نیست.اگر در جا عمومی یا در خانه نفر دیگری هستید، خودرو می‌تواند موثر باشد. اگر در خانه خود هستید، مکانی آهسته و ساکت و به دور از فعالیت‌های دیگر را انتخاب کرده تا به آن‌ها یاری نمایید، آرامش خود را به دست بیاورند.

دقت نمایید هیچ‌وقت کودک را به مکان‌هایی که می‌ترسد مثل انباری یا جایی که تاریک باشد نبرید و در را به هیچ‌وجه قفل نکنید. وقتی که از موقعیت دور شدید، مجدد با فرزندتان صحبت کرده و در مورد پیامدهای رفتارش برای خودش و دیگران به او هشدار بدهید. دقت نمایید در رفتار با بچه‌ای که کتک می‌زند، جدی و بدون هیچ‌گونه عصبانیتی عمل نمایید. این ترفند در جلوگیری از لوس شدن کودکان هم تاثیر مثبتی دارد.

۴- مسیر رفتار کودکی که والدین را می‌زند، تغییر بدهید

یکی از راهکارهای موثر در برخورد با بچه‌ای که دست بزن دارد و دیگران را کتک می‌زند به خصوص در مورد کودکان نوپا، این میباشد که به رفتارش تغییر جهت بدهید. به عنوان مثال، در مورد کودکان ۱ تا ۲ ساله، می‌توانید دستی را که از آن برای ضربه زدن استفاده کرده، بگیرید و روی صورتتان به آرامی بکشید تا تبدیل به ناز نمودن شود. در این گونه بدون صحبت نمودن و فقط با نشان دادن رفتار صحیح، از شکل‌گیری عادت کتک زدن جلوگیری می‌کنید.

نکته مهم درمورد این راهکار این میباشد که مطمئن بشوید که ضربه زدن کودک مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اگر هر بار که آن‌ها به شما ضربه می‌زنند توجه زیادی نشان بدهید یا سریعا درخواست او را اجابت نمایید امکان دارد رفتار کتک زدن زیاد شدن یابد.

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

با کودکی که کتک میزند چگونه رفتار کنیم؟

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

مطالب مرتبط:

سفید شدن موی کودکان

محافظت از کودکان در برابر آتش سوزی

روشهای برنامه ریزی برای کودکان

تشویق کودکان به ورزش کردن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی