آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان : بسیاری از بچه ها از رفتارهای بد خودآگاه نیستند و باید به آنها آموزش دهیم. آموزش آداب معاشرت به کودکان یعنی این که، نه تنها چه کاری را انجام ندهند، بلکه باید چه کاری را انجام دهند. آموزش آداب اجتماعی به کودک را هر چه زودتر آغاز کنید، تا به شکل رفتاری خودکار در کودک درآید.

مثلا اگر یکی از دوستان شما با فرزندتان صحبت می کند و او به کفش هایش نگاه می کند و توجهی به دوستتان ندارد، معمولا این رفتار او ناشی از خجالت اوست. پس از رفتن آن دوست، جمله ای کوتاه به کودک بگویید: « پسرم ! هر وقت بزرگ تری با تو صحبت می کند، مؤدبانه این است که به چشم هایش نگاه کنی و در جوابش چیزی بگویی، وقتی خانم همسایه, از کفش های نوی تو تعریف می کرد، می توانستنی بگویی متشکرم، پدرم تازه آنها را خریده است.

مردم دوست دارند که جوابشان این طور داده شود».یادگیری استفاده از کلمات و عبارات مودبانه، پایه ای برای داشتن سایر رفتارهای خوب ایجاد می کند. ساده ترین راه برای تعلیم دادن به بچه ها در استفاده از عبارات ” لطفاً”، ” از شما متشکرم”، ” خوش آمدید” و ” خواهش می کنم”، این است که آنها هر روز و در شرایط مختلف استفاده از این کلمات توسط خود شما را ببینند.

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

تاثیرات الگو بودن والدین برای فرزندان

البته این بدین معنا نیست که آنها همیشه این کار را به یاد خواهند داشت و گاهی شما می توانید به آنها یادآوری کنید. بنابراین اگر شما خودتان الگوی خوبی برای او باشید، در نهایت فرزند شما نیز استفاده از کلمات مودبانه را سرلوحه کار خود قرار خواهد داد.ثبات در آموزش مهم است. یادگیری مناسب آداب معاشرت ، نیازمند تمرین و صرف وقت زیادی است. مطمئن شوید شما و همسرتان یا پرستار بچه در خصوص تشویق یا تنبیه کودک، سیاستی مشترک دارید.

اگر شوهر شما به کودک اجازه دهد هنگام غذا خوردن غذایش را پرت کند در حالی‌که شما اجازه این کار را ندهید، کودک دچار سردرگمی خواهد شد.در خانه دوستان فرزندتان و در حضور خودش یک مهمان مودب و مهربان باشید، به خصوص وقتی که کودکان کمی بزرگتر می شوند. فرزندتان باید همیشه از قوانین وضع شده توسط شما در خانه دوستانش پیروی کند، پس ابتدا خودتان باید پایبند باشید.

از زبان مودبانه و آداب معاشرت استفاده کنید و از والدین و دوستانش به خاطر دعوت و پذیراییشان تشکر کنید. همچنین کاملاً باید تمیزی را رعایت کنید. قبل از اینکه فرزندتان را به خانه دوستش بفرستید، در مورد این رفتارها با او صحبت کنید.(آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان)

آموزش آداب معاشرت به کودکان

اگر فرزندتان با بی ادبی برخورد کرد: باید کودک بی ادب را به جایی دور از دیگران ببرید و به آرامی و مختصر، رفتارش را اصلاح کنید ، لبخندی به او بزنید. و او را در آغوش بگیرید تا نشان دهید که دوستش دارید. به این صورت می توانید او را در حالی که برای تغییری مثبت آماده است، به جمع برگردانید. در نحوه برخورد با کودک بی ادب دقت کنید. کودک این اجازه را ندارد که با کلمات نامناسب با فرد دیگری صحبت کند. سپس به او کمک کنید تا احساسش را بروز دهد.

او باید از فعل اول شخص استفاده کند؛ مثلا بگوید «من عصبانی هستم»برای تشویق او به این کار می‌توانید از او درباره احساساتش سؤال کنید. به کودک خود راه‌های درست بروز احساساتش را یاد دهید. درضمن به او این فرصت را بدهید تا بداند در عین حال که کاملا طبیعی است گاهی فرد ناراحت یا عصبانی باشد اما این دلیل محکمی برای این نیست که به دیگران توهین کند یا بر سر آنها داد بزند.

آموزش آداب معاشرت به کودکان باید قبل از شرکت در مناسبتی اجتماعی توسط والدین انجام گیرد. رفتارهایی را که از فرزندتان توقع دارید، به صورت مختصر به او بگویید. برای بچه های کو چک تر بهتر است در خانه نقش بازی کنید و رفتارهایی را که از آنها توقع دارید با هم مرور کنید. به فرزندان خود آداب اجتماعی را بیاموزید و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد بدهید.(آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان)

 زمان بر بودن شیوه های یادگیری آداب معاشرت

وقتی فرزندتان رفتار خوبی داشت، او را تحسین کنید. شاید باور نکنید اما بچه ها وقتی با بزرگ تر ها برخورد می کنند و رفتارهای خوبی انجام می دهند، خجالت می کشند. از آنجا که شنیده اند بزرگترها حرف هایی از این قبیل می گویند: «خوبم، متشکرم، شما چطورید ؟» وقتی خودشان این حرفها را می زنند، احساس می کنند که مصنوعی رفتار کرده اند.

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان

 

شیوه های یادگیری آداب معاشرت می توانند زمان بر باشند. به یاد داشته باشید زمانی که کودکان رفتارهای خوب دارند، آنها را ستایش و تشویق کنید و هنگامی که آنها اینگونه عمل نمی کنند، به سادگی به آنها تذکر دهید که آنها باید از کلمه یا رفتار مناسب استفاده کنند. (آموزش رفتار اجتماعی صحیح به کودکان)

عمل آموزش آداب معاشرت را با ذکر مثال و مصداق برای آنها دنبال کنید. آداب و رسوم، مورد استفاده و ضرورت روزمره ماست. بنابراین مادامی که اصول اولیه را به کودکان القاء نموده و برای بهبود آنها تلاش کنید، ادب به یک عادت تبدیل خواهد شد و فرزندانتان در سنین بالاتر با اطمینان بیشتری در جامعه حضور خواهند یافت.

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند.

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی