آبریزش دهان نوزاد

آبریزش دهان نوزاد

آبریزش دهان نوزاد:وقتی نوزاد شما سن طبیعی ریزش آب دهان را طی کرد اما همچنان جریان غیرارادی بزاق دهان او وجود دارد، باید به‌طور جدی این موضوع را مورد بررسی قرار داد. در اینگونه آبریزش دهان نوزاد بیش از حد بوده و غیرطبیعی نامیده می‌شود.نوزادان به‌طور طبیعی بعد 24 ماهگی دیگر آبریزش دهان ندارند. در صورتی که پس از 2 سالگی همچنان با این پدیده مواجه شدید حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.

اغلب پزشکان ریختن بیش از حد آب دهان نوزاد را ناشی از ترشح زیاد بزاق دهان می‌دانند، اما به‌طور کلی می‌توان دلیل اصلی آن را عدم هماهنگی بین دهان و زبان دانست. به همین دلیل نوزادان نمی‌توانند بلع درستی داشته باشند.تصویر نوزادی که شدت آبریزش دهان او فراوان زیاد می باشد.جریان غیرارادی بزاق دهان می‌تواند به ریزش بیش از حد آب دهان نوزاد تبدیل شود که عارضه غیر طبیعی خواهد بود.

علت ریختن آب دهان نوزاد در خواب

آبریزش دهان نوزادان هنگام خواب جای نگرانی ندارد. در طول روز بدن شما دائما بزاق ترشح می‌کند و چون بیدار هستید می‌توانید آن را ببلعید. اما هنگام خواب با وجود کُند شدن جریان تولید بزاق باز هم به صورت آب دهان جمع می‌شود.از آن‌ جایی‌که ماهیچه‌های گونه هنگام خواب شل می‌شوند، امکان بیرون ریختن آب دهان وجود دارد. این وضعیت برای نوزادان و کودکان نوپا که هنوز به‌طور کامل ماهیچه و عضلات توسعه یافته‌ای ندارند بیشتر اتفاق می‌افتد.

آبریزش دهان نوزاد

با این حال اگر متوجه شدید ریزش آب دهان نوزاد شما بیش از حد می باشد وضعیت خواب او را کمی تغییر دهید. اما حواستان باشد تا جمع شدن آب دهان راه گلو نوزاد را نبندد و موجب خفگی او نشود. اغلب کودکان در این وضعیت به‌طور ناگهانی با گریه از خواب بیدار می‌شوند.برخی از کودکان نوپا به دلیل بسته بودن راه گلویشان توسط آب دهان، نمیت‌وانند سروصدایی صحیح نمودن کنند. بهترین راه‌کار در این مواقع خواباندن نوزاد به پهلو می باشد تا با جاری شدن آب دهان به سمت بیرون راه گلویش باز شود.

درمان آبریزش دهان نوزاد

همان‌طور که پیشتر گفتیم ریختن آب دهان نوزاد یک امر شایع و طبیعی می باشد. در واقع این حالت بخش مهمی از رشد جسمانی نوزادان محسوب می‌شود. اما روند آن یک سیر طبیعی دارد که تا 24 ماهگی طول می‌کشد. پس از آن اگر کودک نوپا همچنان دچار پدیده آبریزش دهان باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا این حالت می‌تواند زندگی اجتماعی کودک نوپا و فعالیت‌های روزمره او را تحت تاثیر قرار دهد.

برای درمان آبریزش دهان نوزاد پزشک ابتدا باید دنبال نشانه‌های خاصی در فرزند شما باشد:

بررسی پزشک

کودک نوپا توانایی بستن لب‌های خود و حرکت زبانش را دارد یا خیر.
کودک شما می‌تواند به‌طور طبیعی قورت دهد یا خیر.
فرزند نوپای شما دچار گرفتگی بینی می باشد یا خیر.
نوزاد شما وضعیت بدنی نرمال دارد و فک او سفت می باشد یا خیر.
برای راهنمایی بیشتر از راه مشاوره با دکتر آنلاین کودکان مشورت کنید.

راهکار حل ریختن آب دهان نوزاد

پس از اینکه پزشک معاینات بالا را انجام داد می‌تواند خط درمانی درستی را برای برطرف شدن مشکل آبریزش دهان در نوزاد شما انتخاب کند. در ادامه چندین راهکار حل ریختن آب دهان نوزاد را بررسی می‌کنیم:

با کودک خود تمرین بسته نگه داشتن لب را انجام دهید.
در برنامه غذایی نوزاد خود غذای اسیدی قرار ندهید.
با تمرین فراوان ظرفیت بلع و قورت دادن کودک نوپای خود را فراوان شدن دهید.
با تمرینات درست به مستحکم شدن عضلات گونه کودک کمک کنید.
کودک نوپای خود را از احساسات دهانی‌اش آگاه سازید تا متوجه شود چه زمانی دهانش خیس می باشد.
شما می‌توانید به کمک تمرینات و حرکات درمانی خوراکی به تقویت عضلات فک، گونه، گونه و لب‌های نوزاد کمک کنید تا بتواند بزاق خود را به درستی ببلعد.
تصویر گرافیکی از راهکار حل ریختن آب دهان نوزاد
مادر می‌تواند با تجویز پزشک تمرینات و حرکات درمانی یا اصول تغذی‌ ای درستی را در پیش بگیرد.

آبریزش دهان نوزاد (3)

آبریزش دهان نوزاد (3)

دارودرمانی

پزشکان همیشه برای درمان آبریزش دهان نوزاد از موارد دارویی استفاده نمی‌کنند. همان‌طور که در قسمت راه‌کارها مشاهده کردید ابتدا باید روش‌هایی برای حل شدن این عارضه انجام شود. در صورتی که آب دهان فراوان شدید و یا سن کودک بالای 4 سال باشد درمان دارویی توصیه می‌شود. قبل از تهیه داروها حتما به دکتر فوق تخصص کودکان مراجعه کنید.

داروهای مناسب برای درمان ریختن آب دهان کودکان نوپا شامل موارد زیر است:

اسکوپولامین (به گونه چسب روی پوست قرار می‌گیرد)
گلیکوپیرولات (به گونه قرص تجویز می‌شود)
آتروپین سولفات (به گونه قطره تجویز می‌شود)

سرویس خواب کودک و نوجوان آپادانا

برای راحتی نوزاد ، کودک و نوجوان خود ، همچنین احساس آرامش و تمرکز برای آنها بایستی به کیفیت خواب و دکوراسیون اتاق آنها نیز اهمیت دهید سایت آپادانا کودک (معرفی و خرید سرویس خواب نوزاد ، سرویس خواب کودک ، سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه – سرویس سیسمونیتخت خواب نوزاد) شما را در این امر یاری میکند

مطالب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه

  منو اصلی